Tüm Saç Renkleri

Evlilikler Neden Biter: Kendini ve Eşini Tanımak Neden Önemli?

Duygusal anlamda kadın erkek ilişkilerini temel seviyede ikiye ayırabiliriz. Uzun süreli ve kısa süreli ilişki beklentisi. Temel olarak erkek ve kadının duygusal bir ilişki ihtiyacı olduğunda beklentisi bu iki temel ayrım ile ayrılmaktadır. Flört dediğimiz ilişki türünde kişiler duygusal ihtiyaçları ile birlikte kısa süreli dürtüsel tatmin ihtiyaçlarını gidermek isterler. uzun süreli ilişki ( ciddi ilişki olarak da tanımlanabilir ) dediğimizde ise kişiler duygusal ihtiyaçlarının giderilmesinin yanında birlik olma – bir olma gibi insanların hayatta en önemli gayelerinden biri olan aile kurma amacına yönelmektedir. Temelde beklentilerdeki bu iki önemli ayrım bizim duygusal ilişkilerimizde ne kadar sağlıklı yol kat ettiğimiz ile yakından ilgilidir.

Bu makalede: Duygusal ilişkilerde kendini tanıma ilkesinden; bu gerçekleşmediğinde de ilişkilerde yaşanan sorunlardan ve özellikle Evlilik gibi ciddi ve uzun süreli ilişkilerde kendini ve karşındakini tanımanın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya ve siz değerli okurlarımızla tartışmaya çalışacağız.

evlilikler neden biter: kendini ve eşini tanımak neden önemli? 1
Aşk Evlilik ve Kendini tanımak

Evliliklerin Bitmesine Neden olan 14 Neden

1- Kendine karşı dürüst olmamak

Kişi kendine dürüst davranmadığı sürece hiç kimseye dürüst olamaz. Bu da evliliği bitiren en önemli sebeptir. Buna örnek olarak asla yalan söylemediğini söyleyen bir kişi örnek gösterilebilir.

2- Büyük beklentiler ile ilişkiye başlamak

En önemli etkenlerden birisidir. Hayata ve ilişkinizde karşı tarafa karşı beklentilerinizi ne kadar az tutarsanız o kadar sağlıklı ilişkiniz olur.

3- Size zarar veren şemanıza göre insanları seçiyor olmanız

Bu konuda Şema Terapi ile ilgili kitaplara göz atmanızı öneriyoruz. Ama çok kısa bir şekilde örneklemek gerekirse; örselenme şeması olan birisinin sürekli kendisini örseleyen insanları sevgili olarak seçme davranışını göstermesi.

4- Gerçekten Seviyor musunuz?

Bu konuda sanıyorum Erich Fromm’un şu sözlerine katılmamak mümkün değil.

Bize çiçekleri sevdiğini söyleyen bir kadının, çiçekleri sulamayı unuttuğunu görürsek, onun çiçek ‘sevgisi’ne inanmayız. Sevgi, sevdiğimiz şeyin büyümesi ve yaşaması için gösterdiğimiz ‘etken ilgi’dir.

Bu noktada henüz bir ilişkiniz yoksa ve ne tür bir ilişki istediğinize karar veremiyorsanız farklı arkadaşlık uygulamalarının eksilerini ver artılarını ve karşılaştırmasına bakabileceğiniz arkadaşlık sitesi karşılaştırma uygulamasına bakabilirsiniz. Böylece daha hızlı bir şekilde en etkin arkadaşlık uygulamalarını inceleme imkanına sahip olabilirsiniz.

Kısa Süreli İlişki ( Flört etmek ) Nedir?

Flört en net tabiri ile insanların çiftleşme amacı ile birbirlerine yaptıkları kur ve ritüellerin bir araya gelme halidir. Kısa süreli ilişki beklentisi belirli bir yaş ve olgunluk seviyesine gelmemiş erkeklerin neredeyse tamamının öncelikli beklentisi Flört etmekten geçer

Kısa süreli bir ilişki beklentisinde olanlar; genellikle belli güdülerini tatmin etme eğilimindedirler. Bu güdülerin başında özellikler erkekler için cinsel dürtüler gelmektedir. Kadınlarda da bu dürtü olmakla birlikte maddi başka tatminler ve ihtiyaçların karşılanması da itici güç olabilmektedir.

Uzun Süreli İlişki ( Ciddi İlişki ) Nedir?

Uzun süreli ilişkilerde beklentiler tamamen farklılaşmaktadır. Duygusal bir ihtiyacın giderilmesi yanında kişilerin birbirleri ile gelecek planları kurdukları bir aile oluşturma amacı ve beklentisi ön plana çıkmaktadır. Kişiler duyguları ile birlikte mantıksal çıkarımları ile hareket ederler. Amaç daha çok gelecekte birlikte hayatı paylaşmaktır. Aile kurmanın yanında genlerin devamı için çocuk sahibi olmak da en önemli tetikleyici güdülerden birisidir.

Kendini Tanımak

Kendini tanımak kavramı o kadar önemlidir ki pek az insan bu kavramın gerçek değerini bilebilmektedir. İnsanlara şu soruyu sorduğumuzda genellikle aynı cevabı alırız.

Kendini tanıyor musun?… Cevap hep aynıdır … Tabii ki evet..

Peki kendini anlat dediğimizde insanlardan aldığımız yanıtlar ise genellikle şöyledir.

Duygusal bir insanım. Çabuk sinirlenebilirim. Çok merhametli bir insan olmakla birlikte bazen depresyona girerim. Dürüst ve başarı peşinde koşan bir insanım… gibi kendisini tanımlamaya çalışan pek çok kişilik sıfatını sürekli sıraladığına şahit olursunuz.

Oysa kendini tanımak bu değildir.

Kendini tanımak farklı pek çok koşulda kendini gözlemlemekten geçer ve tanımak eylemi asla bitmez. Belirli senaryolarda nasıl davranabileceğimizi kestirebilir yada temel bazı kişilik sıfatlarımızı bilebiliriz ancak kendini tanımak sürekli kendi içsel dünyanı gözlemlemek, eleştirmek, değiştirip dönüştürmek ile mümkün olur. Kendisini dönüştürmeyen, kişisel varlığını anlamlandırmaya çalışmayan insan kendisini ancak kendi sınırlarında içinde kısmen tanıyabilir.

İlişkilerde Kendini Tanımanın Önemi

İnsan hata yapmadan kendini tanımlaması mümkün olmayan bir döngüde yaşar. Bu nedenle diğer insanlar ile ilişkilerinde de elbet hata yapacaktır.

Hata yaptıkça kendini tanıyacak ne istediğini ve nasıl bir ilişki istediğini anlayacaktır.

Ancak bazen bazı sorunlu şemaları olan ( bkz: Şema Terapi ) insanlar kendilerinin bu durumunu da yanlış kişileri seçer ve onlarla ilişki kurarlar.

Pek çok kişinin yanlış kişi ile evlenmesindeki temel neden: kendilerini tanımamalarıdır.

Ne istediklerini – nasıl bir insan ile mutlu ve huzurlu olacaklarını bilemedikleri yanlış bir zamanda yapılan bu evlilikler eninde sonunda yok olmaya mahkumdur.

Flört ve Şiddet

TUİK verilerine göre; Türkiye’de partneri veya eşi tarafından fiziksel şiddete maruz kalan kadın nüfusu %35,5’dir. Yani her 10 kadından 4’ü partneri veya eşinden fiziksel şiddet görmüştür.

Yine şiddet ile birlikte kadınlarda doğru orantılı olarak Depresyon ve Anksiyete sorunları da artmaktadır. ( Bkz: Bahar Cinal )

Evlilikte Ne İstediğini Bilmek

Kendinizi ve nasıl bir ilişki istediğinizi bilmeden sağlıklı ve ideal bir ilişki yaşayamazsınız. Kendinizi tanımanın en önemli unsuru kendini gözlemlemek – değerlendirmek ve dönüştürmekten geçer.

Kendinizi tanımadan ne istediğini – yada kimi istediğinizi bilemezsiniz. Bunun için öncelikle farklı pek çok deneyim yaşamanız gerektiğinize inanıyoruz. Bu deneyimleri insanlar ile sadece konuşarak ve online olarak tanışarak da gerçekleştirmeniz mümkün.

evlilikler neden biter: kendini ve eşini tanımak neden önemli? 2
lovinos En iyi tanışma siteleri

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et