Tüm Saç Renkleri

En Zararlı Kumaş Türleri

Günümüzde sadece kıyafetlerimizde ve elbiselerimizde değil nevresimlerden, koltuk takımlarına, perdelerden araba koltuklarına kadar hayatımızda her alanda bizimle birlikte olan kumaşların sağlımıza nasıl zarar verdiğini biliyor musunuz?

Son yıllarda maliyetleri düşürmek için lüks moda markalarının bile 400 tl’lik elbislerinin bazılarını %90 polyester kumaştan imal ettiğini gördüğümüzde kumaşların kalitesiz ve ne kadar zararlı olduğunu bir kere daha anlayabiliriz.

Bu konuda En zararlı kumaş Türlerini inceleyecek ve kıyafet ve Elbise satın alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatacağız. Ayrıca kıyafet alırken kumaş cinsinde nelere dikkat etmemiz gerektiğine de bu konuda değineceğiz.

en zararlı kumaş türleri 1
Polyester Kumaş Elbise

1- Polyester : Satılan en tehlikeli kumaştır.
Polyester naylon ve plastikten elde edilir. Derinin hava almasını önler. Polyester ve naylon kumaşlar gribal enfeksiyonlara davetiye çıkarmakla birlikte, çeşitli cilt hastalıklarına ve kadın hastalıklarına sebep olabilir.

en zararlı kumaş türleri 2
Akrilik Kumaş

2- Akrilik kumaşlar: sentetik polimerler olan akrilik liflerinden yapılır. Akrilik ipliklerle dokunmuş kumaşlar, çocuklarda teri iyi çekmediği için vücudun ısı dengesini bozar ve gribal enfeksiyonlara sebep olabilir. Daha da ötesi, polimerler plastiğin ana maddesidir ve kanserojendir.

en zararlı kumaş türleri 3

Viscon ve Rayon Kumaş Elbise

3- Rayon: geri dönüştürülmüş odun hamurudur. Düzenli yıkama ve giyinmeye karşı dirençli olması için kostik soda, amonyak, aseton ve sülfürik asit ile işlem görmüştür.

en zararlı kumaş türleri 4

4- Asetat ve triasetat: selüloz denen ağaç liflerinden yapılır ve son ürün oluşturmak için geniş bir kimyasal işleme tabi tutulur.

en zararlı kumaş türleri 5

5- Naylon: petrolden yapılır, kalıcı ve zararlı olabilen kimyasallar ile işlenir.

https://www.sadehayat.com/kumas-secerken-bilmeniz-gerekenler/

Erkeklerde Kısırlığa Yol açıyor

Yapılan bilimsel araştırmalarda Polyester kumaş iç çamaşırlarının erkeklerde perm sayısı ve hareketliliğini düşürdüğü ıspatlanmıştır.

Kadınlarda düşük

Yapılan bir bilimsel araştırmada hamileliği normal devam eden 5 ile 7 arasında köpeklere %100 polyester kıyafetler giydirilmiştir. Ve araştırmanın ilk ayı içerisinde bu köpeklerden ikisinin elektrostatik enerjilerinin aşırı artması sonucu progesteron oranlarında aşırı düşüş nedeniyle ani düşük yaptıkları görülmüştür.

Hangi Kumaşları seçmeliyiz

Aşağıda listelenen kumaşlar doğal kumaş türleridir. Tabii ki günlük alışverişlerimizde hele ki mağazalardan satın altığımız kıyafetlerde uygun fiyatla doğal ve sağlıklı kumaş bulmak neredeyse imkansızdır. Ancak özellikle iç çamaşırlar / T-shist ve atlet gibi kıyafetler %100 pamuk olarak satılmaktadır ve terciniz bu yönte olmalıdır.

Pamuk

100% Saf pamuk elbse

en zararlı kumaş türleri 6

İpek

en zararlı kumaş türleri 7

Keten

en zararlı kumaş türleri 8

Kenevir

en zararlı kumaş türleri 9

Yün

en zararlı kumaş türleri 10

Kaşmir

en zararlı kumaş türleri 11

Bazı markaların %100 Pamuk kıyafetleri olan özel kategorileri vardır. Mağazalarda satış temsilcilerine sorun. E-ticaret sitelerinde kumaşın cinsini seçebiliyorsanız seçmeye çalışın. Tamamen doğal iplikten kumaş üreten e-ticaret siteleri bulunmaktadır. Bunları tercih edebilirsiniz. Bu ürünler pahalı olabilir ancak diğer kumaş cinslerine göre çok daha sağlıklı va dayanıklı olduğundan uzun yıllar kullanabileceğinizi unutmayın.

Nasıl temizlenmeli

Mümkün olduğunca çamırlarınızı kuru temizlemeye vermeme çalışın.
Artık çamaşır makinelerinde dahi doğaya ve insan tenine zarar vermeyen çamaşır deterjanları ve yumuşatıcıları satılmakta bunları kullanmayı deneyin.

Hamile Kadınlar Kumaşlara Dikkat Etmeli

Özellikle hamile giyimde satın alacağınız ürünün kesinlikle naylon / Polyester gibi petrol ürünlerinden imal edilmediğinden emin olun. Yukarıda belirttiğimiz gibi polyester ürünlü kıyafetler elektrostatik enerjilerinin aşırı artması sonucu düşüklüğe neden olabilmektedir.

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et