Tüm Saç Renkleri

Söz ve Nişan Adetleri – Bilmeniz Gerekenler

söz ve nişan adetleri - bilmeniz gerekenler 1İki sevgili iken her şey son derece rahat, kaygısız ve oldukça bireysel olabilir. Yani erkekler için en fazla kız arkadaşınıza ısmarladığınız yemek ve içecekler ya da aldığınız hediyeler bir maliyet teşkil edecektir. Kızlar ise genellikle en fazla hediyelere ve ortak ödenen hesapları düşünecektir. Ancak araya aileler ve bir resmiyet kazanması için söz-nişan gibi gelenek ve görenekler girince işin boyutu da bir anda değişmektedir.

Her yörenin Adeti Farklı

Her yörenin farklı adeti olmakla birlikte her topluluğun adetleri de farklı olabilmektedir. Egeliler ile güneydoğu’da yaşayanların adetleri bir olmayacağı gibi aleviler ile çerkezlerin adetleri yada kürtler ile trakyalıların adet, gelenek ve göreneklerinin bir olmayacağı kesindir.

Önce siz kendi aranızda anlaşın ne istediğinizi bilin

İlk önce çiftler kendi aralarında net bir şekilde kararlar almalı, fikir birliğine varmalı ve nasıl bir yol izleyeceklerine birlikte karar vermelilerdir. Eğer bu yapılırsa daha sonra yaşanacak tatsızlık, huzursuzluk ve stresin önüne geçilmiş olabilir, şayet bu anlaşma ve fikir birliğine varılmadan söz ve nişan işine girişiliyor ise iki tarafın aileleri arasında oluşacak anlaşmazlıklar karşısında iki sevgili içinde ciddi kavgalar, anlaşmazlıklar olması muhtemeldir.

Aileleriniz ile durum hakkında konuşun

Özellikle nişan aşamasında takılan takılar ile ilgili ya da gelin bohçası, pasta, çiçek vs ile ilgili giderler konusunda aileleriniz ile konuşun. Neler alınması gerektiğini bunun ne kadarlık bir bütçe ile yapılmasının mümkün olduğunu nişan ve sözde kaç kişinin olacağı ve nerede olacağını özellikle gelin ailesi ile birlikte konuşup kararlaştırılan maliyetlerin damat ile de paylaşılması önemlidir.

Söz ve Nişan için Damat Tarafının Maliyeti Nedir?

 • 80 kişilik pasta ( şeker hamuru ile süslenirse ) 250-300 tl arası

Pastayı kız tarafı da alabilir

 • çiçek ( hem söz’de hem nişan’da alınır )  80*2 = 160 tl
 • alyans:  800 tl ile 1900 tl arasında
 • söz elbisesi ( kız tarafının elbisesi ve ayakkabısı alınır)  ortalama 300 ile 1500 tl arasında
 • tatlı ( tanışmaya giderken alınır) 100 tl
 • çikolata hem söz hem de nişan günü alınır 600 tl toplamda.
 • gondol ( 200 tl )
 • söz tepsisi ( 200 tl civarında)

Söz Nişan’da Gelin Tarafının Maliyetleri Nelerdir?

Gelin tarafı için en önemli maliyet kuşkusuz eve gelecek olarak misafirler için yapılan yemek-salon kiralaması-kurabiye vb gibi masraflardır. sıralayacak olursak

 • damat için takım elbise
 • dışarıda yapılacak ise salon maliyeti ( evde de yapılabilir)
 • yemek verilecek ise malzemeler
 • hoca olacak ise hoca için bir ödenek

Takılacak Takılar

Yöreden yöreye değişmek ile birlikte gelin tarafına gelinin akrabaları tarafından takılan takılar gelinin ailesine kalmaktadır. Damat tarafının taktığı bilezik ve nişan takımı gibi, kolye, bileklik küpeler gelinde kalmaktadır bu takılar gelinin çeyizi olmakla birlikte damat tarafı isterse damat tarafının taktığı bilezikler düğünde tekrar damat tarafınca takılmaktadır. ( Damadın anne,babası varsa abi ve ablası , büyük annesi ve babası)

Ama günümüzde damat tarafının durumu iyi ise bu takılan bilezik vb’ler geri istenmemektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birliktelik resmiyete döküldüğünde ve işin içine takılar, masraflar yani para girdiği zaman, iki tarafta birbirine karşı çok daha anlayışlı ve hassas olmaları gerekmektedir. İki tarafta bencil davranır ve sadece kendi tarafını düşünürse ileride önlenilemez bir kopukluk yaşanabilir. Bu nokta’da gelin tarafının gereksiz masraflardan kaçınmaları ve isteklerinde makul olmaları ve damat tarafının da bütçesini düşünmeleri gerekmektedir.

Nişan Bohçası Gerekli mi?

Bana soracak olursanız nişan bohçası özellikle gereksiz bir masraf olmakla birlikte her iki taraf için de stres yaratan bir konudur, alışverişlerde makul ölçüde her iki tarafında hediyeler ile makul seviyede bütçe ayırması önemli bir ayrıntıdır.

3 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et