Tüm Saç Renkleri

Sivilce Hapı Nedir – Yan Etkileri Nelerdir?

Sivilce hapı Nedir? akne sahiplerinin kafasına takılan önemli bir sorudur. Sivilce ilaçları ergenlik döneminden itibaren yağlı ciltlerde ya da hormonâl bozukluktan dolayı gördüğümüz iltihaplı lekelerin tedavi edilmesine yarayan ilaçlardır. Sivilcelerle ilgilenilmediği takdirde tüm yüze hatta vücuda dahi yayılabilmektedir. Bu durumda bir doktora başvurulabilir ya da belirli ilaçlar/kremler kullanılabilir.

Sivilce Hapları İsimleri

Sivilce haplarının geniş açıklamaları aşağıda sunulmuştur.

Roacuttane

Önemli Kullanıcı Yorumu: 6 aylık ilaç sürecim yeni bitti sayılır ve yaşadığım süreci anlatacağım. ben ilacı araştırırken burayı okuyup ilk başta vazgeçmiştim çünkü kimse iyi bir şey yazmamış gibiydi. sonra kendimi olumladım ve roaccutane sürecimi özgür irademle başlattım.
-bir dipnot ben roaccutane değil de muadillerini kullandım hep. ekşisözlük

Zoretanin

Tetradox

Azitro

Diane

Sivilceler genellikle yok edilmeye çalışılırken yüzde izler bırakabilmektedir. Özellikle kullanılan losyonlar, sabunlar ve kremler cilde uygun değilse kalıcı izler dahi bırakabilmekte güçlü yan etkiler göstermektedir. Bunun için hastanın isteği üzerine ya da doktorun isteği doğrultusunda sivilce hapları ile tedavi etmek daha sağlıklı olabilmektedir.

Sivilce Haplarının Gösterdiği Yan Etkiler

Sivilce hapları genellikle zayıf bünyelerde daha fazla olmak üzere yan etkiler göstermektedir. Bu nedenle kullanmadan önce gerekli tahliller yapılmalı ve bünyesi kaldıramayacak olan kişiler ilaçları kullanmaya başlamamalıdır. Hatta bazı ilaçlar aylık kontrol de gerektirmektedir. Aylık kontroller aksatılmamalı, vücudun gösterdiği anormal tepkilerde doktora başvurulmalıdır.

sivilce hapı nedir – yan etkileri nelerdir? 1

Ciltteki yağ dengesini eşitlemeye ve hatta azaltmaya çalıştığı için bu haplar karaciğere zarar vermektedir. Bu zararın önüne geçilmesi adına genellikle tedavide kullanılan hapa ek olarak karaciğere takviye vitaminler yazılabilir. Bunun yanı sıra saç dökülmesi de yapabilmektedir bazı ilaçlar. Saç dökülmesi de ilaç tedavisi bittikten sonra sona ermektedir. Bu da eğer tedavinin uygulanacağı kişi için sorun olacaksa belirtilmelidir.

Sivilce Hapları

Kısacası sivilce haplarının en büyük ve önemli etkisi B vitamini eksikliği yapmasıdır. Bu yapılan tahliller sonucunda hastaya zarar vermeyeceği teşhis edilirse sivilce hapı ile tedaviye başlanır.

Aşağıdaki listede sivilce hapı isimlerini, kullanıcı deneyimleri ve lisetesini bulabilirsiniz.

Roacuttane Sivilce Hapı

Roacuttane Hap genellikle doktorların ciddi akne sorunu yaşayan sivilce izleri koyu renkli olan hastalara yazdığı oldukça güçlü bir haptır. Bu hap sadece sivilce için değil beyaz nokta, siyah nokta, yağ bezesi gibi ciltteki yağdan kaynaklanan lekelerin yok edilmesinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Ciltteki yağı ciddi miktarda emmekte ve cildin soyulup kendini yenilemesini sağlamaktadır. İçeriğinden kaynaklı olarak karaciğere zarar verme potansiyeline sahiptir.

Bu ilaç dikkatli ve doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde ölümcül sonuçlar da doğurabilmektedir. Ancak roacuttane tedavisinden sonra her hasta cildinin oldukça pürüzsüzleştiğini söylemektedir.

Zoretanin Sivilce Hapı

sivilce hapı nedir – yan etkileri nelerdir? 3
Zoretanin tedavi sürecim (roaccutane muadili) @nililemakyaj

Zoretanin ( ayrıntılı bilgi için: Zoretanin ); ismi sıkça duyulan bir sivilce ilacıdır. Bu ilaç ile sivilcelerin tamamen geçtiği de bilinmektedir. Doktorlar ilacı yazarken belli tahlilleri ve kontrolleri de hastadan istemektedir. Yan etkileri kişiden kişiye değişir ancak diğer ilaçlara kıyasla daha fazla yan etkisi olduğu bilinmektedir. İlaç ciddi yan etkilerinden dolayı doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Cildi pul pul döken bir ilaç olmakla birlikte sonrasında leke çıkmasını da önler.

Tetradox Kapsül İlaç

sivilce hapı nedir – yan etkileri nelerdir? 4
Evet bunlar benim neredeyse tüm yüzümde olan canim sivilcelerim
Roccautane tedavisine yabanci degilim yaklasik 10 yil once lise son sinifta 6 ay sure ile tedavi gordum. Tedavimin ardindan 10 yil kadar rahat gecen bir cilt seruveninin ardindan bu yil sivilcelerim geri dondu.
Roccutane oncesinde sirasiyla #azitro ve #tetradox isimli antibiyotikleri ve hepimizin bildigu klasik tedavi edici kremleri kullandim. Ne bir ilerleme ne bir gerileme gordum. Sivilceler adeta oldugu yere yapisiyor ve gecmiyor…
Tedavide son basamak olarak roccutane nin turevi zoretanin ile tedavime devam edecegim. @skinsurvivor

Tetradox kapsül de sık sık duyulan bir sivilce tedavi hapıdır. Yüzündeki sivilceler kırmızı olanlar tarafından kullanıldığında oldukça kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Bu ilacın en belirgin yan etkisi ise mide sorunlarıdır. Genellikle son çare olan Roacuttane gibi ilaçlardan önce kullanılması gerekmektedir.

Azitro Sivilce Hapı

sivilce hapı nedir – yan etkileri nelerdir? 5
Sivilce hapı @skinsurvivor
Tedaviye baslamadan once doktorum onca antibiyotik tedavisine baslatti. Antibiyotikler kurutursa roaccutaneye gerek kalmayacagini soylediZ 2 ay #azitro 1 ay #tetradox kullandim. Hicbir isime yaramadiklari gibi icim disim antibiyotik oldu. Sivilceler kurumadi. Maasallah tum hizlari ile cogalmaya devam ettiler. bu sirada sabah aksam sivilce kremleri kullandim. İse yaradi mi hayir.. tum tedavi yontemlerini denedim yani. Sivilceler adeta radyoaktif maddeye bile dayaniklilardi. Asla gecmediler. Son durak zoretanine basladim

Azitro da çok kuvvetli yan etkileri bulunan ancak yine buna doğru oranda etkisini hızlı ve oldukça yoğun gösteren bir ilaçtır. Azitronun asıl amacı derinin altındaki kırmızı tümseksiz sivilcelerin giderilmesidir. Azitro ciltte sivilceden kaynaklanan kızarıklıkları da gidermektedir.

Diane Hap

Diane’nin asıl amacı hormonu dengeye sokarak sivilceleri yok etmek ve oluşumunu engellemektir. Özellikle doktorlar cildinin yağ dengesi sağlanamayan kişilere bu ilacı yazmaktadır. Ancak yan etkileri de fazladır. Adet düzensizliği, saç dökülmesi, aşırı tüylenme ve kısırlık gibi çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden çok sık tercih edilmemektedir.

Sivilce Haplarını Bıraktığınızda

Sivilce haplarını tedavi süreci bittikten sonra bırakmak çoğu kişinin tamamlayamadığı bir süreç. Sivilce hapları kullananlar bilir ki doktorların reçete ettiği ve kullanılması gereken süreç 6 aydır. Ancak çoğu kişi sivilce haplarını yarıda bırakmaktadır. ( yan etkilerini ağır bir şekilde hissetikleri için )

Sivilce hapları en zorlayıcı kısmını 3. Aydan itibaren sizlere yansıtır. Bu aylarda yüzünüz kuruyacak ve cildinizdeki sivilceleri dışarı atmaya başlayacaksınız. Dudaklarınız kuruyacak ve güldüğünüzde ufak ufak kanamalar cilt sertliğinden kaynaklı görülmeye başlanacaktır. Sabah uyandığınızda yüzünüzü hep pullanmış olarak görebilirsiniz.

Cilt kuruluğunu engellemek için Nemlendirici: bu tedavisi sürecinde yaşanan cilt kuruluğunu engelleyebilmek adına doktorunuzdan alacağınız tavsiyeye göre nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.

sivilce hapı nedir – yan etkileri nelerdir? 6

#zoretanin #roauctane tedavisi sırasında vücut kuruluğuna iyi gelir.
Çok vahim ise üredermlipo , orta düzey kuruma varsa henüz pul pul dökülme aşamasına gelmediyse excipialhydro @vermakyajibakimi

Eğer doktorunuz onay verirse tedavi süresince çok kuruyan cildiniz için “Ürederm lipo %10” losyonunu temin edebilirsiniz.

11 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

9 yorum

Popüler Yorumlar

İlhan  -  6 May 2020 / 22:03

Daha önce bu hapı kullandım, faydasını oldukça fazla gördüm, fakat faydası olduğu gibi yan etkileri de oldu bunlardan bir tanesi uykuydu. İlgili hapı kullandıktan sonra uykum acaip bir şekilde geliyordu sebebini anlayamadığım bir şekilde. Belki kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir fakat bende bu şekilde bir etki yarattı. İnşallah sizde böyle birşey olmaz

Yoruma git

Tüm Yorumlar

Daha önce bu hapı kullandım, faydasını oldukça fazla gördüm, fakat faydası olduğu gibi yan etkileri de oldu bunlardan bir tanesi uykuydu. İlgili hapı kullandıktan sonra uykum acaip bir şekilde geliyordu sebebini anlayamadığım bir şekilde. Belki kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir fakat bende bu şekilde bir etki yarattı. İnşallah sizde böyle birşey olmaz

Cevapla

Sivilce için kullanılan haplar hormonlar ve bazı organlarda yan etkiye sebep olduğu için mutlaka doktor kontrolü ile kullanılmalıdır. Bu tarz haplar can sıkıcı oranda saç dökülmesine neden olabiliyor. Kimyasal içeren haplar yerine doğal tedavi yöntemlerinin denenmesi ile de başarıli sonuçlar alınabilir. Örneğin kiraz sapı kürü sivilceler üzerinde oldukça etkili oluyor. Doğal tedavilerde başarılı olunamıyorsa son çare olarak ilaç tedavisine geçilmelidir.

Cevapla

Zoretanin ilacını doktor yazmıştı bana epey faydasını gördüm ama ilk bir iki haftada gözle görülür bir değişim beklemeyin açıkçası. Yüzümdeki sivilcelerde bir değişme olmayınca doktorla tekrar görüşmüştüm ve bana minimum bir ay düzenli kullandığımda etki göreceğimi söyledi. Tabii herkesin bünyesi farklı, değişkenlik gösterebilir. Ama düzenli kullanım önemli arkadaşlar. Sivilce hormonel bir durum nihayetinde ve bir iki günde kalıcı olarak yok olması biraz zor. Bu arada ilaç sadece sivilceleri değil, cildinizi de çok kurutuyor. O yüzden kullanırken mutlaka cildinizi iyi bir nemlendirici ile destekleyin.

Cevapla

[…] sorunu ve tedavisi sürecinden geçenler bilir. Sivilce hapları tedavi için bazen tek çare olabilmektedir. Ancak bu sivilce ilaçlarının yan etkisi özellikle […]

Cevapla

İlacı kullanıyordum bende suratımda yoğun sivilcelerin olduğu zamanlarda hapın birçok yararı oldu sivilcelerimi geçirdi ama yan etkisi çok yoğundu herkeste aynı etkiyi yaratmayabilir ama bendeki en büyük etkisi uyku ve halsizlikti hapı kullanınca çok uykum geliyor ve halsiz kalıyordum bir zaman kullandıktan sonra geçirdi sivilcelerimi ve kullanmayı bıraktım.

Cevapla

Dış görünüşünüzü etkileyen en belirleyici faktör ne yazık ki sivilceler. Benim için artık sivilcelerim gerçekten hastalık derecesine geldi. Kullandığım herhangi bir ilaç fayda etmedi, düzelmedi ve daha da çoğalmasına sebep oldu. Bunun çaresini acilen bulmak zorundayım. İnsan içine çıkamaz oldum. Bu şekilde nereye kadar gidecek bilemiyorum. Gittiğim doktorlar bile fayda bulamadı. Son çare sanırım haplara sarılmak.

Cevapla
Ayşegül Yıldız  -  25 Mayıs 2020 / 19:48

Sivilce kurutucu hapları doktor kontrolünde aldığınız taktirde doktorunuz zaten size uygun olan en iyi hapı önerecektir. Böylece yan etkilerini hiç olmayacak veya en aza inecek. Bu yüzden içiniz rahat olsun.

Cevapla

[…] bir antibiyotiktir. Bununla birlikte ilaç özellikle orta – şiddetli akne tedavisinde ( Sivilce hapı olarak ) ve bazı deri-yumuşak doku enfeksiyonlarında doktorlar tarafından reçete […]

Cevapla
seymaoz  -  21 Ocak 2021 / 10:10

Merhaba. Benim bu kadar fazla sivilce derdim yok. Böyle arada sırada sivilcem olur. Fakat lisede bir arkadaşımın aşırı sivilcesi vardı. Yüzünün her yerinde çıkıyordu. Pek çok kremin faydası olmamıştı. Doktora gitti ve yanlış hatırlamıyorsam ilk yazılan ilacı roccatini kullandı. Yüzü soyuldu ilk önce yaraları arttı ama sonra yüzü çok düzeldi neredeyse hiç sivilcesi kalmadı. Yüzü tertemiz oldu gerçekten

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et