Tüm Saç Renkleri

Nikah Şekeri Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Tarihi oldukça eskilere dayanan ve düğünlerde ‘’Herkesin ağzı tatlansın!’’ diye dağıtılan nikah şekeri günümüzde birbirinden güzel tasarımları ile göz dolduruyor. Evliliğinin nikah şekerleri kadar tatlı olmasını isteyen çiftler ise günler öncesinden arayışına giriyor.

Nikah Şekerinin Hikayesini Dinleyin!

Orta Anadolu’da 15. yüzyılın sonlarına doğru ‘’Kelle Şekeri’’adı verilen enfes bir şeker hazırlanıyor. Saray erkanından ülkedeki ahaliye kadar herkes bu şekeri severek tüketiyor. Ancak içlerinden biri var ki ‘’Kelle Şekeri’’ için farklı bir yenilik getirmek istiyor. Tavaslı Bekir Efendi olarak bilinen ve lezzet konusunda kendini geliştiren bu kişi kelle şekerlerini havanlarda dövüyor, eritiyor. İçerisine gelincik meyveleri, tarçın, gülyağı ve özel kök boyaları ekleyen Tavaslı Bekir Efendinin bu çalışması o kadar güzel bir hal alıyor ki ünü saraya kadar gidiyor. Tarihçesi de bu şekilde başlamış oluyor. Sarayda düğün ikramlıkları arasında sunulan bu şekerler zamanla halk tarafından da beğenilerek bütün düğünleri şenlendiren bir lezzet halini alıyor.

nikah şekeri

Nikah Şekerinin Anlamını Biliyor Musunuz?

Evliliklerde her iki tarafında birbirine karşı iyi niyetli olduğunu göstermek adına verilen nikah şekerleri, çok eski yıllardan bu yana saygının ve ‘’Bizde sizi sevdik.’’ demenin bir yolu olmuştur. Saray düğünlerinde misafirleri karşılamadan sonra ikram edilen bu şekerler samimiyet kurmanın da bir yolu olmuştur. Zamanla halk arasında da yayılan nikah şekeri dağıtma geleneği günümüze kadar gelmiş ve evliliklere bereket kattığı düşünülmüştür.

Nikah Şekeri Nerede Meşhurdur?

Günümüzde hemen her yerde satışa sunuluyor. Ancak hangisinin daha güzel olduğunu ve kaliteli olduğuna bakılacak olursa Bursa bu konuda başı çeken şehirlerden oluyor.

Nikah Şekerinin İçeriğinde Neler Vardır?

Nikah şekerleri genellikle badem şeker denilen içerisinde bademin olduğu dışının ise çikolata ile kaplı olduğu şekerlerdir. Bunun dışında farklı formlarda hazırlanan ve içerisinde kahve çekirdeği, fındık, portakal parçacıkları ya da fıstıkların olduğu şekerlerde hazırlanmaktadır.

Nikah şekerlerinde son yıllarda hatıra olarak saklanabilecek süslemeler büyük ilgi görüyor. Bu yüzden minik porselenlerden, çiçeklerden, kutu ve figürlerden oluşan modellerde nikah şekerleri üretiliyor. Ayrıca şekerlerin uzun süre saklanamadığı durumlarda ise lavantaların bulunduğu nikah şekerleri de hazırlanabiliyor.

Nikah Şekeri Fiyatı Ne Kadar?

Fiyatları dağıtılacak olan kişi sayısı ve kullanılacak olan malzemelere göre değişiklik gösterebilir. 2 TL gibi oldukça uygun fiyatlardan başlayan nikah şekerlerinde 10 TL ya da 15 TL gibi yüksek rakamlarda görülebiliyor. Her bütçeye uygun nikah şekeri fiyatı bulunduğu için yeni evlenecek çiftler bu geleneği rahatlıkla devam ettirebiliyor.

Nikah Şekeri En Uygun Nereden Alınır?

  • Almak isteyenlerin en ucuz ürünleri nereden bulacakları akıllara takılabilir. İstanbul gibi bir yerde yaşıyorsanız Eminönü ve Tahtakale gibi yerlere giderek çok ucuza nikah şekerleri alabilirsiniz. İstanbul’da Mısır Çarşısı en uygun seçenekli yerler olacaktır. Eğer biraz kendim uğraşayım derseniz malzemeleri daha uyguna gelecektir.
  • Ankara’da ise Kızılay Meydanı ve çevresinde bulunan söz, nişan malzemeleri satışı yapan adreslerden alabilirsiniz. 
  • İzmir Kemeraltı taraflarında bulunan alışveriş noktalarından da uygun fiyatlı nikah şekerleri bulabilirsiniz.
  • Bursa’da ve tüm Türkiye’de satışı yapılan Bursa Nikah Şekeri web sitesinden de, kapınıza gelecek en cazip fiyatlı ürünlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Bursa Osmangazi’deki adresimize de gelebilirsiniz.

Özel Nikah Şekeri Siparişi 

Nikah şekeri siparişi vermek istediğinizde adresimize gelerek ya da internet üzerinden tıklayarak hiçbir yerde bulamayacağınız özel modellerden sipariş verebilirsiniz. Sadece size özgü olan bu çalışmalar ve uygun fiyat garantisi sayesinde nikahınızdaki ufak görünen ancak çok büyük olan bu ayrıntılara renk katabilirsiniz.

Örnekler

nikah şekeri hakkında bilmeniz gereken 5 şey 1
nikah şekeri hakkında bilmeniz gereken 5 şey 2
nikah şekeri hakkında bilmeniz gereken 5 şey 3

10 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et