Tüm Saç Renkleri

K vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sağlığımız büyük ölçüde Vitamin K miktarına bağlıdır, çünkü bu besin birçok fizyolojik süreçte önemli roller oynar. Diğer şeylerin yanı sıra, kanın pıhtılaşmasına katkıda bulunur ve kemik metabolizmasında rol oynar.

K vitamini nedir?

K vitamini terimi, K1 vitamini (filokinon) ve K2 vitamini (bir menaquinones grubu) içeren yağda çözünen birkaç bileşiği kapsar. K1 vitamini çeşitli yiyeceklerde bulunurken, vücudumuz K2 vitamini üretebilir. Ancak uzmanlar, emilimi ve taşınması hakkında fazla bir şey bilmediklerinden bağırsaklarımızda üretilen K vitamini miktarından emin değillerdir.

K vitamini Yararları

Kanın pıhtılaşmasından sorumlu proteinlerin sentezi K vitaminine bağlıdır. Bu nedenle, bu vitaminin en önemli rollerinden biri, aşırı kanamayı önleyen kanın pıhtılaşmasına olan katkısıdır.

K vitamini ayrıca varis damarlarını önlemek için kullanılan kozmetik ürünlere de eklenir. Ayrıca, K vitamini kreminde morluklar tedavi edilebilir ve göz altındaki koyu halkaları azaltabilir.

Kemiklerde bulunan bazı proteinler K vitaminine bağlı olduğundan, bu besin kemik sağlığının korunmasında rol oynar. Vitamin K ile kemik kaybı arasındaki ilişkiyi ele alan bir çalışmaya göre, bu vitamin kemiklerimizi güçlendirebilir ve kemik kırılma riskini azaltabilir.

K vitamini bağımlı bir protein, koroner kalp hastalığına yol açabilecek vasküler kalsifikasyonun önlenmesinden sorumludur. Ancak, K vitamininin kalp hastalığı riskini azaltmadaki rolünü açıklamak için daha fazla çalışma yapılmalıdır.

k vitamini hangi besinlerde bulunur? faydaları ve zararları nelerdir? 1
Kaynak: 123rf.com

K Vitamini Kaynakları

Özellikle yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler, K1 vitamininin harika kaynaklarıdır. Öte yandan, K2 vitamini ette, süt ürünlerinde ve yumurtalarda bulunur. Varfarin veya benzeri bir antikoagülan kullanıyorsanız, Vitamin K alımınızın sabit olması gerekir. Bu nedenle, bu vitamin içeriğinin düşük olduğu, tedavinize müdahale etmeyecek çok çeşitli yiyeceklerin olduğunu bilmelisiniz.

Soya fasulyesi

Fermente edilmemiş olsa bile, soya fasulyesi K vitamini bakımından zengin gıdalardandır. Yarım su bardağı kavrulmuş soya fasulyesi, bu vitamin için önerilen günlük ihtiyacın %54’ünü sunmaktadır. Dahası, soya fasulyesi, tiamin, riboflavin ve folat gibi mükemmel bir B vitamini kaynağıdır. Ayrıca magnezyum, fosfor, bakır ve manganez gibi çok çeşitli mineraller içerir.

Süs lahanası

Yeşil yapraklı sebzeler bu vitaminin en zengin kaynakları arasındadır. Bir bardak çiğ lahana yerseniz. Günlük alım miktarının %141’ini bu temel besin maddesinden sağlayabilirsiniz. Dahası, bu sebze yüksek oranda A vitamini ve C vitamini barındırmaktadır.

Karalahana

Yarım bardak haşlanmış karalahana, Günlük Vitamin K ihtiyacınızın %662’sini sunar. Ayrıca, bu tip sebzeler, A vitamini ve C vitamini bakımından zengindir.

Şalgam

Şalgam yeşillikleri bir diğer şaşırtıcı K vitamini kaynağıdır: Yarım fincan haşlanmış şalgam yeşillikleri bu günlük Vitamin K alımının %532’sine sahiptir. Dahası, bu vejetaryen gıdası, A vitamini, C vitamini, folat , manganez ve kalsiyum bakımından zengindir .

Ispanak

Bir bardak çiğ ıspanak günlük Vitamin K değerinizin %181’ini içerir. K vitamini bakımından yüksek gıdalara ait olmasının yanı sıra, bu yeşil yapraklı sebze A vitamini, C vitamini, folat ve manganez açısından zengindir.

Diğer K Vitamini Kaynakları:

 • Göbek salata
 • Maydanoz
 • Hardal yeşilliği
 • Kivi Meyveleri
 • Avokado
 • Yaban mersini
 • Nar suyu
 • Üzüm
 • Kuru erik
 • Böğürtlenler
 • Kabak
 • Tavuk göğsü
 • Sığır eti
 • Yumurtalar
k vitamini hangi besinlerde bulunur? faydaları ve zararları nelerdir? 2
Kaynak: 123rf.com

Tavsiye edilen günlük alım miktarı

Bu vitaminin günlük alım miktarı yaşa ve cinsiyete bağlı olarak değişir. Bu besin için ihtiyaçlarınızı öncelikle K vitamini tüketerek karşılamanız önerilir. Vitamin K için yeterli girişler aşağıda sunulmuştur:

Doğumdan 6 aya kadar- 2mcg

7 ila 12 ay- 2.5mcg

1 ila 3 yıl- 30mcg

4- 8 yıl arası- 55mcg

9- 13 yaş arası- 60mcg

14- 18 yaş arası- 75mcg

19+ yıl- 120mcg (erkek) ve 90mcg (erkek)

K Vitamini Eksikliği

Bu besin maddesindeki bir eksiklik, malabsorpsiyon bozukluklarından mustarip insanların veya bu vitaminle etkileşime giren ilaçları alan kişilerin karakteristik özelliğidir. Ayrıca, yeni doğan bebeklerin plasenta yoluyla bu vitaminin çoğunu alamadıkları için K vitamininde bir eksiklik gelişme riski vardır. Ayrıca anne sütü K vitamini yönünden düşüktür.

Vitamin K yetersizliğinin belirtileri aşırı kanamadır. K vitamini kemiklerimizi güçlü ve sağlıklı tutmaya katkıda bulunduğundan, bu vitaminin eksikliği kırıklara yatkın zayıf kemiklerle karakterize bir hastalık olan osteoporoza neden olabilir.

Kimler vitamin K takviyesi almalı?

Yeni doğmuş bebekler, bu besinin plasenta içinden taşınmasının yetersiz olması nedeniyle K vitamini bakımından eksik olma riski altındadır. Bu risk, yalnızca anne sütü emzirilen bebeklerde fazla olacaktır. Düşük K vitamini düzeyleri, K vitamini eksikliği kanamaya (VKDB) neden olabileceğinden, yeni doğanlara doğumda 0,5 ila 1 mg K1 vitamini verilmesi önerilir.

K vitamini eksikliği riski taşıyan muhtemel başka bir grup malabsorpsiyon bozukluğu olanlardır. Olanlar kistik fibroz, çölyak hastalığı, ülseratif kolit ve diğer mide bağırsak bozukluklarının Vitamin K emilimini engellemesi ile karşılaşabilirler.

Vitamin K Yan Etkileri

Yüksek dozda K vitamini olumsuz etkilere neden olduğuna dair bir kanıt bulunmadığından, FNB bu vitamin için Tolere Edilebilir Üst emilim düzeylerini bildirmemiştir. Ancak, K vitamininin bazı ilaçlar ile etkileşime girebileceğinden bahsetmek önemlidir. Örneğin, yaygın olarak kullanılan bir antikoagülan olan warfarinin (Coumadin) etkinliğini azaltabilir. Coumadin’de iken kaçınılması gereken belirli bir K vitamini listesi bulunmamakla birlikte, bu ilacı alan kişiler Vitamin K alımını değiştirmemelidir, çünkü K vitamini alımında ani bir artış ya da azalma warfarinin etkisini değiştirebilir.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et