Tüm Saç Renkleri

Efercal Nedir? Etkileri ve Kullanımı

Efercal vücutta kalsiyum eksikliğine bağlı ortaya çıkan problemlerin tedavisinde kullanılan mineral takviyesidir. Özellikle gebelik dönemlerinde hamile kadınlar tarafından sıklıkla kullanılır.

Efercal Etken Maddesi

Efercal her bir tabletinde 1000 mg kalsiyuma eş 2500 mg kalsiyum karbonat içermektedir. İnsan vücudunda en fazla bulunan minerallerden biri olan kalsiyum kemik, diş, kas ve sinir hücrelerinin yapısında bulunur ve kan pıhtılaşması gibi hayati mekanizmalarda görev alır.

Festasyonel hipertansiyonu (PIH) olan ve preeklampsi (PE) hastası gebe kadınların tamamında hipokalsemi olduğu görülmüştür.

Gebelik dönemindeki kalsiyum takviyesi;
-Preeklampsi riskinde %59,
-Gestasyonel hipertansiyon riskinde %46
-Erken doğum riskinde %12
oranında azalma sağladığı tespit edilmiştir.

Efercal Kullanım Alanları 

Efercal kalsiyum alımının azalması veya vücutta ihtiyacın artması durumunda oluşan eksikliği telafi etmek amacıyla reçete edilmektedir. İlacın başlıca kullanım alanları şu şekildedir:

efercal nedir? etkileri ve kullanımı 1
Efercal Nedir – Kullanımı
  • Osteoporoz (kemik erimesi)
  • Menopoz öncesi ve sonrasında kemiklerde mineral kaybı
  • Raşitizm
  • Kadınlarda hamilelik ve emzirme dönemlerinde artan kalsiyum ihtiyacı

Kullanım Şekli: Efercal ilacını doktorunuz başka şekilde önermediği sürece günde 1-2 kez 1 bardak (200 ml) su içerisinde eriterek bekletmeden içiniz. Bu günlük kalsiyum ihtiyacının %70’ini karşılamaktadır. Aşırı eksiklik durumlarında kısa süreli olarak günlük 5 tablete kadar kullanılabilir.

Uyarı: Böbrekte kalsiyum birikimi veya taş olanlar, kan ve idrar kalsiyum düzeyi yüksek olanlar ve uzun süreli hareketsiz kalanlar tarafından kullanılmaz.

Muadil İlaçlar

 Anti-fosfat CC, Calcium Sandoz Forte, Ostram

Yan Etkiler

Efercal kullanımına bağlı olarak kan ve idrarda kalsiyum seviyesi artar. Bunun yanı sıra seyrek olarak gaz, şişkinlik, karın ağrısı, ishal, bulantı ve kusma gibi yan etkiler görülebilir. İlacı kullanmaya başladıktan sonra dilde, dudaklarda veya boğaz şişme, ciltte kaşıntı ve döküntü, ellerde ve ayak bileklerinde şişme gibi durumların görülmesi halinde ilacı kullanmayı bırakarak doktorunuza başvurunuz.

Fiyat

Efercal 500 mg 20 efervesan tablet ilacın 2020 güncel satış fiyatı 9.46 TL’dir.

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et