Tüm Saç Renkleri

E vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

E vitamini aslında birbiriyle yakından ilgili, her biri E vitamini etkisi gösteren bir grup bileşiktir. Yağda erirler. En güçlüleri ve kullanımı en yaygın olanı alfatokoferoldür. İnsan vücudunda üretilemedikleri için tamamen beslenme yolu ile alınmalıdır.

En iyi E vitamini kaynakları

 • buğday tohumu
 • soya fasulyesi
 • pamuk tohumu
 • mısır ve yerfıstığı yağları
 • margarin
 • çiğ tohumlar
 • kabuklu yemişler
 • yumurta
 • tereyağı
 • tatlı patates
 • karaciğer
 • bazı yeşil yapraklı sebzeler

Ne yazık ki, yiyeceklerdeki E vitamininin çoğu havayla temas, işlenme, korunma ve dondurulma sırasında kaybolur. E vitamini ilk olarak 1923 yılında, E vitamini eksikliğinin erkek farelerde kısırlığa yol açtığının ve dişi farelerde de düşüğe neden olduğunun anlaşılmasıyla keşfedilmiştir. Sonraki çalışmalarda benzer üreme sorunlarının böbrek dejenerasyonuyla ve diğer tam faydalanmamama belirtileriyle birlikte, diğer omurgalılarda da yaşandığı anlaşılmıştır.

E vitamininin vücuttaki rolü kas gelişimindeki önemi

Hemoliz ya da bozulmaya dayanıklı alyuvar yapmasıdır. Her iki cinste de normal üreme fonksiyonları için temel unsurdur, ama bu süreç için kesin bir mekanizma henüz saptanamamıştır. E vitaminin en önemli işlevi, hücre zarındaki doymamış yağ asitlerini serbest radikaller ve peroksit saldırılarına karşı koruyan bir yağda eriyen antioksidan oluşudur.

Hücrenin içinde harekete geçer ve çoklu doymamış yağ asitleriyle yağ benzeri bileşenlerin, aynı zamanda A vitamininin kararlılığını korur. E vitamininin antioksidan özellikleri, selenyum içeren glütation peroksidaz enzimiyle geliştirilmiştir. C vitamini de E vitaminin yararlı etkilerini uzatmak ve güçlendirmek için önemlidir.

Yapılan hayvansal deneylerde, antioksidan olarak, E vitamini selenyum ile birlikte kanseri önlediğini kanıtlamıştır. Sonraki araştırmalar da bize E vitamininin insanlardaki kanser için profilaktik ilaç olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Radyoterapi ya da kemoterapi tedavisi gören hastalann zararlı yan etkileri daha az hissetmelerini de sağlar.

Kan serumundaki E vitamini değerleri 18 Emol ya da daha aşağı olan kişilerin büyüyen bir kanser riski altında oldukları anlaşılmıştır. Bir diğer ilginç nokta da, E vitamininin kalp damar hastalıkları ve kan pıhtıları üzerindeki etkileridir. E vitamininin vücuttaki çalışması prostaglandinlerle bağlantılıdır, ama bu bağ ile ilgili araştırmalar henüz başlamıştır.

E Vitamini faydaları nelerdir?

Yüksek dozda E vitamininin pıhtılaşmayı kolaylaştıran trombositlerin engellenmesine yardımcı olduğu ve böylece kan pıhtılarının ya da trombozların oluşmasını önlediği bilinmektedir. Günde 800 mg’dan fazla olan mega dozlarda, E vitamini kanın pıhtılaşmasını önleyen ya da geciktiren bir antikoagülan olarak etki eder. 1940’lardan beri kalpdamar rahatsızlıklarını, örneğin, claudicado intermittens adlı hastalığı (windowwatcher’s disease) iyileştirmede E vitamininden faydalanılmaktadır.

Bu rahatsızlığı olan hastalar çok kısa mesafeleri bile yürümekte zorlanırlar, çünkü bacaklanndaki dolaşım sisteminde bir bozukluk vardır. Hastalar E vitamininin çok yardımcı olduğunu belirtmiştir. Tek dezavantajı yararlı etkisinin görülmesi için birkaç ay geçmesi gerekmesidir.

Koroner kalp hastalıkları olup E vitamini ile tedavi görenler çelişkili sonuçlar sergiler. Bazı çalışmalara göre, E vitamini kullanımının ilk zamanlarında uygulama çok iyi sonuç vermiş, ama sonradan araştırma hayal kırıklığı getirmiştir. E vitamini düz ve çizgili kasların işleyişini ve gelişimini etkiler ve kas dejenerasyonunu önleyebilir. Özellikle kalp kasları için faydalıdır. Yine de, suda eriyen bir E vitamini analogu üretilmiş ve hayvanlar üzerindeki deneyler bunun kalp üzerinde güçlü bir koruyucu etkisi olduğunu ortaya koymuştur.

Hangi Vitaminlerle Kullanılmalı? Günlük ne kadar alınmalı?

En iyi sonuçlar, yeni vitamin E analogu, selenyum ve E vitamininin kendisi ile alınmıştır. A, B5, B6 ve C vitaminleri gibi, E vitamini de bağışıklık sistemini geliştirir, ayrıca, bakteriyel ve viral tipte olanlar da dahil, hastalıklara karşı direnci artırır.

Bunun gerçekleşebilmesi için vücut ağırlığına göre, kilogram başına 5-20 mg aralığında takviye uygulanması gerekir, Bu da 75 kg ağırlıktaki bir hasta için 350-1.400 mg demektir. 300-400 mg’lık dozlar halinde a-hndığmda, E vitamini katarakt oluşumunu da önler.

Bu etki betakaroten ve C vitamini ile güçlendirilebilir. Bu vitamin selenyum ve digoxin (yüksüko-tundan elde edilen bir kalp uyarıcısı) için doz aşımına karşı koruyucu olarak da kullanılır. E vitamininin detoksifikasyon etkisi de vardır: adriamycin gibi sitostatik ilaçlann yan etkileriyle kadmiyum gibi ağır metallerin zararlı etkilerini giderir.

E vitamini uygulamalarının en umut verici alanlarından biri, beyindeki ganglia üzerinde meydana gelmiş bir hasar ve nöronlar arası haberleşmeyi sağlayacak sinirsel ileticilerin eksikliği sonucunda devam eden, kötüye giden, nörolojik bozukluk olan Parkinson hastalığıdır. Daha çok 60 yaş üzeri bireylerde gelişir ve sıklıkla erkeklerde görülür, bilinen bir tedavisi yoktur.

Birçok uygulama durumu kontrol altında tutar, ancak başarı düzeyi sınırlıdır. Kanada’da devam eden bir araştırma hastalığın serbest radikallerin etkisiyle ortaya çıkabildiğini göstermiş ve antioksidanlann hastalığı önlemede yararlı olacakları üzerinde durulmuştur.

Bu çalışma aynı zamanda, günde 300 mg C vitamini ve 400-3.200 mg E vitamini alımının hastalığın i-lerleyişini durdurabildiğini kanıtlamıştır. Gerçekten de E vitamini tedavisi sayesinde, levodopa gibi geleneksel Parkinson hastalığı ilaçlarına başlama zamanı geciktirilmiştir.

Hastalarda, C ve E vitaminlerinin böyle yüksek dozlarda alınmış olmasından doğan herhangi bir toksik etki görülmemiştir.

Kimler hangi hastalıklar için ne kadar kullanmalı?

Vitamin E aynı zamanda göğüs anjini geçirmekte olan kalp hastalarıyla, kısa süre önce kalp krizi geçirmiş hastalar da günde 400 mg olarak ve genellikle diğer antioksidanlar ve selenyum ile birlikte önerilir.

1.000 mg’ı aşan günlük dozlar yeni kan pıhtılarının önlemek ve kalp kasının oksijen yoksunluğuna karşı dayanıklılığını artırmak için kullanılır.

Bu vitamin, hamilelik süresince ve bebek emzirirken herhangi bir yan etki korkusu ve riski olmadan kullanılabildiği için kadınlar açısından da önemlidir.

E vitamini hem kadın hem de erkek kısırlığı açısından büyük önem taşır ve fetüsün rahimde normal gelişimini sağlayıp herhangi bir komplikasyon olmadan, normal bir hamilelik geçirilmesini sağlayarak düşük riskini de ortadan kaldırır. vitamin E romatizma ve menopoz tedavisinde de uygulanabilir. Ne yazık ki, bazı kas rahatsızlıklanyla kas distro-fisinde

E vitamini kullanımı pek başarılı sonuçlar getirmemiştir. Yaşlı bireyler E vitamini ve selenyum takviyesinden fayda görebilirler.

Almanya ve Finlandiya’da günde 400 mg vitamin E kullanımının yaşlı insanların psikolojik ve fiziksel sağlığı üzerinde kayda değer etkileri olduğu görülmüştür. Yağda eriyen diğer vitaminler gibi, E vitamini de vücutta depolanır, ama doz aşımı riski yoktur.

Kanada’da tamamlanan araştırmalar günde 10 g kadar E vitamininin uzun bir süre alınmasının herhangi bir hastalığa neden olmadığını göstermiştir. Bazı kişilerdeyse günde 1000 mg’lık E vitamininin bir günden fazla alınmasında mide sorunları ve ishal görülmüştür.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

1 Yorum

[…] bir yandan E vitamini içeriği nedeniyle ciltte nemlendirici ve onarıcı bir etki yapar. Bu nedenle hemen hemen tüm el […]

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et