Tüm Saç Renkleri

Diyatix Nedir?

Diyatix Tip 2 Diyabet (şeker) hastalığının tedavisinde kullanılan DPP-4 (Dipeptidil Peptidaz-4) grubu oral antidiyabetik ilaçtır. İlaç tedavileri ile birlikte beslenme alışkanlıkları, düzenli egzersiz, stresten uzak durma ve fazla kilolardan kurtulma hastalığın kontrol altına alınması açısından büyük öneme sahiptir. Diyatix endokrinoloji uzmanı tarafından reçete edilmediği sürece kullanılmamalıdır. 

Diyatix Etken Maddesi

Diyatix her bir tabletinde 50 mg vildagliptin etken maddesi içermektedir. Vildagliptin doğrudan insülin sentezi üzerine etkili hormonları uyararak hücrelerin kan şekerine olan duyarlılığını artırır. Bu sayede pankreastan insülin üretimi artar ve kan şekeri normal düzeylerde tutulabilir.

diyatix nedir?
Diyatix Nedir?

Diyatix Kullanım Alanları

Diyatix metformin içeren ilaçların kullanılamadığı durumlarda Tip 2 Diyabet (şeker) hastalarına reçete edilmektedir. İlaç tedavisi, egzersiz ve beslenme programı ile birlikte kan şekerinin normal değerlerde seyretmesi sağlanmaya çalışılır. 

Kullanım Şekli: Diyatix herhangi bir böbrek yetmezliğinin olmaması durumunda sabah ve akşam birer tablet olarak kullanılır. İlaç bölmeden, çiğnenmeden, bol su ile yutulmalıdır. Tedavi genellikle uzun sürelidir. Doktorunuz ilacı bırakmanızı söyleyene kadar düzenli kullanmaya özen gösteriniz.

Muadil İlaçlar

Galvus, Vidaptin, Vildabet

Yan Etkiler

Diyatix Kullanımına bağlı olarak en sık ortaya çıkan yan etkiler sersemlik hali, karın ağrısı, kabızlık, bileklerde veya ayaklarda ödem, eklem ağrısı ve kan şekeri düşüklüğüdür. Bunun dışında daha seyrek olarak boğaz ağrısı, burun akıntısı, ateş, kaşıntı, deride soyulma ve dökülme, kas ağrısı gibi yan etkiler de bildirilmiştir.

İlacı kullanmaya başladıktan sonra yüzde, dilde, boğazda şişme, yutkunma zorluğu, nefes almada zorluk, sarılık, iştah kaybı, şiddetli üst karın ağrısı gibi durumların ortaya çıkması halinde acilen bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Fiyat

Diyatix 50 mg 56 tablet ilacın 2020 güncel satış fiyatı 100.32 TL’dir.

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et