Tüm Saç Renkleri


Evlilik Siteleri

Migrex Nedir? Kulllanlar ve Muadili

zamedya

Migrex migren ataklarında baş ağrısının tedavisinde kullanılan triptan grubu ilaçtır. İlaç yalnızca doktor tarafından migren tanısı konmuş kişilerde atak esnasında kullanılmalıdır.

Migrex Etken Maddesi

Konuda Yer Alan Başlıklar

Köpek Dünyası

Migrex her bir tabletinde 2.5 mg frovatriptan etken maddesi içermektedir. Bu etken madde beyinde 5-HT1 reseptörlerini seçici olarak uyarmaktadır. Kafa içerisindeki kan damarların aşırı genişlemesini engelleyerek migren atağını tedavi ettiği düşünülmektedir. 

Migrex Kullanım Alanları

Migrex ilacı auralı ve aurasız migren ataklarına bağlı ortaya çıkan baş ağrısının tedavisinde reçete edilmektedir. İlaç migren dışı baş ağrılarında faydalı değildir. 

Kullanım Şekli: Migren atağına bağlı baş ağrısı ortaya çıktığında en kısa sürede ilacı bol su ile yutunuz. Eğer baş ağrınız hafiflemez ise ilacı tekrar kullanmayınız. Ağrıda hafifleme görülmesi durumunda en az 2 saat sonra ikinci tablet içilebilir. Günlük maksimum 2 tablet kullanılmalıdır. 

Uyarı: Migrex ilacı 18 yaşın altındaki çocuklarda, daha önce kalp krizi geçirmiş olanlarda ve hipertansiyon hastalarında kullanılmaz. Gebeler için “C” kategorisinde olup doktorun gerekli gördüğü durumlar dışında kullanılmamalıdır. 

Muadil İlaçlar

Newart

Yan Etkiler

Migrex kullanımına bağlı olarak en sık ortaya çıkan yan etkiler bulantı, ağız kuruluğu, sindirim sorunları, mide ağrısı, yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, kolda ve bacakta karıncalanma hissi, sıcak basması, boğazda sıkışma, görme bozukluğu ve aşırı terlemedir. İlacın daha seyrek olarak uyuşukluk, sersemlik, istemsiz kas kasılması, ishal, gaz, şişkinlik, çarpıntı, göğüs ağrısı, sıcak basması, soğuğa ve sıcağa karşı tahammülsüzlük, kaygı, uykusuzluk, sinirlilik, depresyon, el ve ayaklarda soğukluk, kas-eklem ağrısı, sırt ağrısı, göz ağrısı, kaşıntı, kulak çınlaması, sık idrara çıkma, tansiyon yüksekliği, kabızlık, diş ağrısı, burun kanaması, hıçkırık, ateş, kişilik bozukluğu, böbreklerde ağrı, deride kızarıklık, kurdeşen ve memede ağrı gibi yan etkileri raporlanmıştır. Bu gibi yan etkiler ortaya çıktığında doktorunuza başvurunuz. 

Fiyat

Migrex 2.5 mg 3 film tablet ilacın 2020 güncel satış fiyatı 32.88 TL’dir.

Kullanların Yorumları

Galiba haftada 3 taneden fazla alinmiyor.. ya da doktorum bana oyle tavsiye etti.. aldiktan sonra yatarak dinlenmek sart.. bazi ataklari gecirmiyor.. basari orani %80 diyebilirim.

https://eksisozluk.com/entry/58814367

Bünyemde ağrıyı geçirdikten sonra kafanın tek bir noktasında acı, sızlama şeklinde bir hissiyat bırakan ilaç. migrene nazaran çok daha katlanılası bir durum olsa da ilginç bir yan etkidir.

https://eksisozluk.com/entry/85640592

Yazar Hakkında
Toplam 78 yazı
Dr. Durmuş Ö.
Dr. Durmuş Ö.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...
Şunlar da ilginizi çekebilir
Tetradox Nedir? Muadili Yan Etkileri ve Kullanların Yorumları
Dermovate Krem ve Saç Losyon Nedir? Muadili ve Kullananlar
Ecopirin Nedir? Kullananlar ve Muadili
Silverdin Krem Nedir? Etkileri ve Kullanlar

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara