Tüm Saç Renkleri

T-Shirt Baskı Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerenler

Giyim tarzı, yaş fark etmeksizin herkesin hayatında en vazgeçilmez unsurlarından biridir. Kişiliğin göstergelerinden biri olması sebebiyle önemli bir konudur da. Buna dikkat etmenin yollarından biri de modaya uyum sağlamaktır. Her geçen gün farklı bir moda ile karşı karşıya kalmak mümkün. Bu sebeple giyim tarzınızı belirlerken güncelden uzak olmak da neredeyse imkânsızdır.

t-shirt baskı
T-Shirt Baskı

Kişisel tercihlerinize ve karakterinize göre giyinmek en doğal isteğiniz. Son zamanlarda bunu göstermenin en iyi yollarından biri de baskılı kıyafetleri tercih etmektedir. Özellikle t-shirt bunların başında gelir. Yaz-kış fark etmeksizin herkesin sıklıkla giydiği t-shirt’ler artık çeşitli baskılarıyla da çok tercih edilenler arasında yerini almaktadır. t-shirt’lerin üzerinde yer alan baskıların anlamı, ne olduğu, ne mesaj verdiği önemli bir hale gelmiştir. Çünkü üzerinizde taşıdığınız kıyafetle bile kişiliğinizi, karakterinizi yansıtabilirsiniz.

Artık t-shirt baskınızın ne olmasını istiyorsanız günümüz şartlarında bunu kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Bir söz, bir resim ya da şekil, ne isterseniz, t-shirt üzerine bastırarak karakterinizi kıyafetinize yansıtabilirsiniz. Peki, bu baskı tercihlerinde nelere dikkat edilmelidir, hazırlayacağınız/hazırlatacağınız baskılı t-shirt’lerin kumaşları nasıl olmalıdır, hangi baskılı t-shirt’ler daha sağlıklıdır? Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

t-shirt baskı tercihinde dikkat edilmesi gerenler 1

Baskılarda Kullanılan Kimyasallara Dikkat!

Günümüzde, özellikle gençlerde olmak üzere, baskılı t-shirt giyme eğilimi oldukça üst seviyededir. Hem çeşit çeşit olması hem de kişiliği yansıtması bakımından baskılı t-shirt’ler her mevsimde en çok tercih edilen ürünler arasındadır. Bu baskılı t-shirt’leri hazır bulabileceğiniz gibi kendiniz de yaptırabilirsiniz. Fakat bu noktada birkaç hususa dikkat etmelisiniz. Bunların en başında baskıda kullanılacak kimyasalın sağlığa zararlı olup olmadığını bilmeniz gelir. Tabii bu kural, tüm baskı kıyafetler için geçerlidir. Evet, güzel görünmek, kendinizden bir şey yansıtmak isteyebilirsiniz ama öncelikle sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Ancak kendinize iyi bakarak istediğiniz kıyafetlerin tadını çıkarabilirsiniz. Bu sebeple baskılı t-shirt’te kullanılan kimyasalın ne olduğunu bilmeniz faydanıza olacaktır.

T-shirt’in Kumaşı da Önemlidir

T-shirt’ler tiril tiril olması, rahat ettirmesi, her mevsimde giyilebilmesi gibi birçok sebeple herkesin tercih ettiği bir kıyafettir. Baskılı t-shirt’ler ise görselliğe de önem verenlerin vazgeçilmez parçalarından olmuştur. İster hazır olarak alabilir isterseniz kendi baskınızı belirleyerek t-shirt’ünüze kavuşabilirsiniz. Bunu yaparken kaliteyi elden bırakmamalısınız. Bu kaliteyi hangi kumaş türlerinde yakalayabilirsiniz? Elbette ki pamukta. Pamuk, vücudunuzu rahat ettirecek en önemli kumaş türündendir. Baskılı t-shirt’ünüzde pamuğu tercih ederek istediğiniz görüntüye daha sağlıklı bir şekilde kavuşabilirsiniz.

t-shirt baskı tercihinde dikkat edilmesi gerenler 2

Baskılı T-shirt’ü Nasıl Kullanabilirsiniz?

T-shirt’ler, sıcakta ve bunaltan yaz günlerinde kadın-erkek fark etmeksizin herkesin tercih ettiği kıyafetler arasında en başta gelmektedir. Bu havalarda t-shirt ile gezmek sizi bir nebze olsun rahatlatır; ferahlık verir, üzerinizde kıyafetin ağırlığını hissetmemek sizi mutlu eder. Baskılı t-shirt de özellikle yaz mevsiminde tercih edilen t-shirt’ler arasında gösterilmektedir.

Baskılı t-shirt’ler çok yaygın bir şekilde kullanılsa da bu giysinin kullanımına özellikle dikkat etmek gerekir. Yıkama talimatlarına uygun kullandığınız takdirde bu sevdiğiniz t-shirt’leri dilediğinizce, uzun süre kullanabilirsiniz. Baskılı t-shirt’ler, klasik t-shirt’lere göre çok daha narin kıyafetlerdir. Nasıl ki baskı özenle t-shirt’e basılır ve sizin karakterinizin bir parçası oluyorsa bu hassas işleyiş yıkamada da devam eder. Şayet baskılı t-shirt’lerinizi uygun şekilde yıkamazsanız giyim süreniz de muhakkak kısalacaktır.

Baskılı t-shirt’lerinizin hepsini düşük derecede yıkamanız tavsiyemizdir. Eğer baskılı t-shirt’ünüzü 60 derecenin üzerinde yıkarsanız zamanla t-shirt’ün üzerinde bulunan baskıda yıpranma görebilirsiniz. Solma gösteren t-shirt, bir süre giyemeyeceğiniz bir duruma gelir. Bu yüzden 30-40 dereceler, baskılı t-shirt’lerin yıkanması için ideal sıcaklıklardır. Yine baskılı t-shirt’lerinizi yıkamadan önce ters çevirmeniz de t-shirt’ünüzün ömrünü uzatmaya yardım edecek önemli ayrıntılar arasında yer alır. Eğer ki baskılı t-shirt’ünüzü ters çevirip yıkarsanız doğrudan çamaşır makinesi ile temasa girmesini engellemiş olursunuz. Yine kururken de t-shirt’ün ters kalmasına dikkat etmelisiniz. Böylece güneşten gelen sıcaklıktan uzak duracak, solma belirtisi göstermeyecektir.

Bazı çamaşır makinelerinde “elde yıkama” ya da “narin yıkama” seçenekleri mevcuttur. Baskılı t-shirt’lerinizi bu seçeneklerde yıkamanız çok doğru bir hareket olacaktır. Çünkü bu seçeneklerde t-shirt’e zarar verecek bir sıcaklık ve sıkma derecesi yoktur. Böyle bir yıkama şeklinden sonra t-shirt’ünüzü uzun vadede kullanmanız mümkündür.

Baskılı t-shirt’lerinizi ütülüyorsanız yine muhakkak ters bir şekilde ütülemeniz gerekmektedir. Baskı işlemi zaten hassas bir işlemdir. Keza baskı, çeşitli kimyasallarla yapılır. Eğer sıcak ile temas ederse hassas bir şekilde işlenmiş baskınızda solmalar, soyulmalar meydana gelebilir. Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız baskılı t-shirt’ünüzü ütülerken ters çevirmeye dikkat edin.

Tüm bunlarla birlikte t-shirt’ünüzün üzerinde bulunan “kullanma talimatı”na mutlaka dikkat edin. Neticede bu talimatlar, t-shirt’ünüzü uzun süre kullanabilmeniz için üreticiler tarafından belirlenen talimatlardır, size yardımı dokunacak ilk şeylerdendir. Bu talimatlara ve yazdığımız birkaç hususa dikkat ederseniz, baskılı t-shirt’ünüzü uzun süre, keyifle kullanabilirsiniz.

Baskı Teknikleri Nelerdir?

T-shirt baskısı yapılırken en çok tercih edilen baskı teknikleri, “dijital baskı” ve “transfer baskı” olmaktadır. Bu tekniklerin dışında “emprime” ve “süblime” denilen iki farklı baskı çeşidi daha vardır. Her baskı tekniğinin kendine has bir özelliği bulunmaktadır. Bu baskı teknikleri, kullanım alanlarına göre tercih edilmektedir. Peki, nedir bu teknikler, kısaca tanıyalım:

Dijital baskı; en avantajlı ve tercih edilen baskı türüdür. Her türlü kumaşa rahatlıkla uygulanabilen bu teknikte kalıp çıkarmak gibi işlerle uğraşmak gibi bir durum yok. Bu sebeple t-shirt’ün üzerine uygulamak oldukça kolay oluyor. Bu teknikte dikkat edilmesi gereken en önemli kural, doğru ölçüyü ve rengi yakalamaktan geçer.

Transfer baskı; yaş baskı teknikleri arasında olmayan bu tekniğin pek çok avantajı vardır. Çok fazla kumaş üzerinde kullanılabilir. “Sıcak kuru baskı” olarak da bilinmektedir. Bu baskı tekniğinde boya, ısı ile buharlaşma özelliği gösterir. Boyayacak olan madde ile kâğıt üzerine çizilen desen, sıcak ve basınç uygulanarak kumaşın üzerine aktarılır. Transfer baskı, zaman açısından oldukça verimlidir. Hem bu sebeple hem de kalıcılığı ile diğer türlere göre daha çok tercih edilen bir baskı tekniğidir.

Emprime baskı; kalıp çıkarılarak yapılan bir baskı tekniğidir. Bu nedenle tasarımın bir profesyonel tarafından yapılması gerekir. Bu sebeple bu baskı türü, diğerlerine göre çok kişi tarafından tercih edilen bir teknik değildir. Ama hassas bir işleyişi olması, t-shirt’ü daha kaliteli bir görünüme sokmaktadır. Ayrıca bu baskı tekniği yapılacaksa, baskının ve baskı yapılacak zeminin renginin de doğru ayarlanması önemlidir.

Süblime baskı; transfer baskı ile benzerlik göstermektedir. Bu teknikte baskı yapılacak desen önce bir kâğıda işlenir, sonra yüksek ısı ile kumaşa aktarılır. Bu baskının transfer baskı kadar tercih edilmemesinin nedeni, sadece polyester kumaşa uygulanabiliyor olmasıdır. Transfer baskıya göre yapılması çok daha kolay olsa da kumaş türünden dolayı çoğu kullanıcı tarafından tercih edilmeyen bir baskı tekniğidir.

5 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et