Tüm Saç Renkleri

Büyük Beden Kıyafet Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Kural

Büyük beden elbise almak bazı kadınlar için zorlu bir süreç olabilir. Bu sürecin en önemli nedenlerinden biri büyük beden kıyafet giyen kadınların istedikleri bedende kıyafet bulamamalarıdır. Bu konuda kadınların haklı oldukları da bir gerçektir. Çünkü büyük beden kıyafeti her yerde bulmak neredeyse mümkün değildir. Böyle olunca büyük beden kıyafet bulmak da korkutucu bir durum haline gelir. 

Büyük beden kıyafet sadece günlük hayatta giyilen bir kıyafet değildir. Dolayısıyla sıkıntı sadece günlük kıyafetlerle sınırlandırılamaz. Hem günlük hem de abiye kıyafet konusunda büyük beden kıyafet bulmanın sıkıntılı olduğu bilinir. Kadınların hayatını zorlaştıran, canını sıkan bu durumu ortadan kaldırabilmek aslında düşünüldüğü kadar zor bir süreç değildir. Birkaç ufak tüyo ile siz okuyucularımıza bu süreç daha kolay gelecektir. 

büyük beden kıyafet

İlk Kural: Vücudunuzu Tanıyın!

Büyük beden kıyafet seçerken yaşanan sorunlardan biri, kıyafeti bulsanız bile nasıl kombinleyeceğiniz konusunda olmaktadır. Bu zaten her kadının zaman harcadığı en önemli anlardan biridir. Hangi parça ne ile gider, hangi rengi tercih edersem daha güzel durur gibi birçok soru, kombinleme esnasında kendi kendimize sorduğumuz sorulardandır. Bu sorunun cevabını bulabilmek için öncelikle nasıl bir vücut yapısına sahip olduğunuzu bilmeniz gerekir. Şayet vücudunuzu tanımazsanız nasıl giyinmeniz gerektiğini bilmeniz de bir hayli zor olacaktır. Bu sebeple önce vücudunuzu tanıyın. 

Ölçülerinizi teker teker belirleyen ve bunları takip edin. Zaman zaman illa ki değişiklikler olacaktır. Bu değişikliklere uygun kıyafet seçmeniz ilk dikkat etmeniz gereken kural olsun. Çünkü ancak o zaman doğru kıyafeti seçmiş olacaksınız. Doğru kıyafet, kendinizi iyi görmenize, iyi hissetmenize yardım edecektir. Üstelik doğru kıyafeti seçmiş olmanız sadece şık görünmenize değil, rahat olmanıza da yardım edecektir. İster çok zayıf olun, ister kilolu ilk önce rahatlığınızı düşünün. İçinde kendinizi rahat hissetmediğiniz, hareket ederken zorlandığınız, her an üzerinizden düşecekmiş gibi hissettiğiniz bir kıyafeti giymeniz pek mantıklı bir hareket olmayacaktır. Büyük beden kıyafet seçerken de bu hususa önem verin, rahatlığınızı ve şıklığınızı eşit seviyede tutun. Bunun da ancak vücudunuzu tanımaktan geçtiğini unutmayın. 

büyük beden kıyafet seçerken dikkat edilmesi gereken 5 kural 1

Vücudu tanımanın size getireceği fayda, kıyafetinizi tercih etmeniz konusunda olacaktır. Mesela eğer kilonuzun fazla olduğunu düşünüyorsanız ve bu sizin için bir problem ise, vücudunuza yapışan bir kıyafetten uzak durmanız size önerimizdir. Sizi sıkan, vücut hatlarınızı gösteren kıyafetler hem sizi rahatsız eden görüntüyü meydana getirecek hem de rahatsız edecektir. Kilolu görünürken bir yandan da rahat edememek ancak bu şekilde olur. Bu yüzden vücudunuzu tamamen saran, fazlalık olarak düşündüğünüz bölgeleri belirginleştiren kıyafetler seçmek yerine, vücudunuzun en dar yerinden başlayan ve aşağıya doğru hafif bir bolluk bırakarak inen A kesim kıyafetleri tercih edebilirsiniz. 

Büyük beden kıyafeti sadece abiye ya da özel gün kıyafeti olarak düşünmemek gerekir. Evde giyeceklerinizin de sizi rahat ettirmenize özen göstermelisiniz. Hele ki zamanınızın çoğunu evde geçiriyorsanız sizi sıkmayan, hareketinizi kolaylaştıran kıyafetleri tercih etmelisiniz. Mesela evde büyük beden eşofmanlar giyerek hem rahat hem de şık olabilirsiniz. Böylelikle hem istemediğiniz, sizi rahatsız eden görüntüden kurtulmuş olursunuz hem de hareketlerinizi kısıtlamadığınız için gününüzü daha huzurlu geçirebilirsiniz. Unutmayın, kilolarınız sizi üzüyorsa kendinize uygulayacağınız birkaç tüyo ile istediğiniz görünüme ulaşabilirsiniz. 

büyük beden kıyafet seçerken dikkat edilmesi gereken 5 kural 2

Koyu Renk Giymek Zorunda Değilsiniz 

Büyük beden kıyafet seçerken en çok tercih siyah renkli kıyafetler tercih edilmektedir. Kilolarından rahatsız olan kadınların çoğu, siyah renkli kıyafetler alarak bu durumu gizlemek isterler. Dolaplarında renk görmek neredeyse imkânsız hale gelir. Üstelik bunu sadece kış mevsiminde değil, yaz mevsiminde de uygularlar ki yaz mevsiminde koyu renk giymek çok da hoş olmaz. Siyah, lacivert, koyu kahverengi gibi renklerin ağırlıkta olduğu bu dolapları bir kenara bırakmanın zamanı geldi! Evet, bazen koyu renk giymek güzel olabilir, hiç tercih etmeyin demiyoruz ama sizin de renkli ve canlı kıyafetler giymek hakkınız. Kendinizi bu durumdan mahrum bırakmayın, renklere kapınızı açın!

Büyük beden kıyafet seçerken sürekli koyu renkleri tercih ederseniz bu, bir yerden sonra psikolojinizi de etkiler. Düşünsenize, sürekli kapkapra bir görüntü. Hem de bunu, sadece fazla olarak düşündüğünüz kilolarınızı gizlemek için yapıyorsunuz. Buna gerek yok. Siz de dolabınızı canlandırarak istediğiniz görüntüye ulaşabilirsiniz. Mesela pudra rengi, fuşya, mor, mavi gibi canlı renklerden oluşan büyük beden kıyafetler seçerek kendinizi mutlu hissedebilirsiniz. Bunu yaparken de göğüslere oturan, beli saran ve aşağıya indikçe bollaşan kıyafetleri seçebilirsiniz. Böylelikle hem istediğiniz görüntüyü yakalar hem de ferah ferah gezebilirsiniz. Evet, nasıl göründüğünüz önemli olabilir ama bunu kendinize bir zorunlulukmuş gibi düşünmeyin. Koyu renklerden sıyrılın, yaz-kış fark etmeksizin güzelliğinizin tadını çıkarın!

büyük beden kıyafet seçerken dikkat edilmesi gereken 5 kural 3

Kıyafetinizin Kumaşına Dikkat Edin 

Kadın erkek fark etmeksizin aslında herkesin öncelikli olarak dikkat etmesi gereken şey, kumaşın türüdür. Eğer ki kilo sorununuz varsa bu daha da çok umursamanız gereken bir durumdur. Çünkü mesela likralı bir kumaş türünü seçerseniz, vücudunuzu çok fazla saracağı için rahatsız olduğunuz görüntü daha da belirgin hale gelecektir. Yine polyester ürünler de vücudunuzu saran kumaşlardandır. Bu kumaşlar sizlerin özellikle uzak durmanız gereken kumaşlardır. Seçeceğiniz kıyafette polyester ve likra oranının düşük olmasına dikkat etmelisiniz.

Büyük beden kıyafet seçerken mutlaka kaliteye odaklanmalısınız. Vücudunuza yapışmayan, akıcı, pamuk kumaşlardan meydana gelen kıyafetleri tercih etmeniz hem görüntü olarak sizi tatmin edecek hem de daha rahat hareket etmenize olanak sağlayacaktır. Bunu yaparken de çok büyük ve karışık desenleri aynı anda kullanmamaya da özen göstermelisiniz. 

Elbise Seçimi… 

Aslında büyük beden kıyafet alırken en çok zorlanılan kısım elbise almak oluyor. Günlük hayattaki kıyafetler daha kolay halledilse de elbise seçmek bazen sizleri zorlayabilir. Böyle bir durumda ufak birkaç noktaya dikkat ederek doğru kıyafeti bulmanız elbette mümkün. Mesela büyük beden elbise seçerken sade, desenleri küçük ve üzerinde çok fazla hareket olmayan elbiseleri tercih etmelisiniz. Çünkü üzerinde çeşitli şekiller bulunan, hareketli, farklı farklı desenler içeren elbiseler sizi olduğunuzdan da kilolu gösterecektir. Bu da isteyeceğiniz bir şey olmaz. 

Elbise boyunuzda da dizi ya da diz üstünü seçebilirsiniz. Bu boydaki elbiseler sizi olduğunuzdan daha da uzun ve zayıf gösterecektir. Böylelikle ulaşmak istediğiniz görüntüye bir nebze daha yaklaşmış olursunuz. Yine eğer basenleriniz varsa ve bu durum sizin için problemse, baseninize yapışan elbiselerden uzak durmalısınız. Düz inen elbiseler bu noktada sizin daha çok işinizi görecektir. 

V Yaka Üstler, Düz Paça Pantolonlar

Büyük beden kıyafet seçerken kurtarıcı parçalardan biri, V yaka üstlerdir. Bu parçalar dolabınızın olmazsa olmazı olmalıdır. Boyun ve göğüs kısmını ortaya çıkaran V yakalar, bedeninizin olduğundan daha uzun görünmesine yardım edecektir. 

Büyük beden pantolon seçerken ise paça kısmına doğru daralarak gelen pantolon modellerinden uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü bu, hatlarınızı meydana çıkaracak, kısa görünmenize sebep olacaktır. Büyük beden kıyafet seçerken düz paça kesimi tercih etmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. 

Büyük beden kıyafetler için https://www.kozabutik.com/kadin-buyuk-beden sayfanızı ziyaret edebilirsiniz. 

6 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et