Tüm Saç Renkleri

Bebeklerde Şaşılık

Bebeklerin yaşadığı göz kayması problemi halk arasında bilinen ismi ile şaşılıktır. Bebeklerde şaşılık probleminin tıptaki anlamı ise karşıya düz olarak bakan ya da bir noktaya odaklanan bebeğin iki gözünün aynı hizada olmaması farklı bir noktaya kaymasındır.

Bebeklerde Şaşılık Neden Olur?

Bebeklerin yaşadığı şaşılık problemini tetikleyen ve altında yatan pek çok neden olabilir. Genetik yatkınlar, doğum esnasında ya da sonrasında aldığı kafa travması, havale, geçirdiği ateşli hastalıklar, farklı hastalıkların tetiklemesi ve erken doğum ile dünyaya gelen bebeklerin henüz gelişmeyen görme merkezleri bu durumu tetikleyebilir. Fakat gözlerin doğru pozisyonda durmasını sağlamakta olan kaslarda bulunan dengesizlikte şaşılığın ana nedenleri arasında yer alabilir.

Yeni doğan bebeklerde ebeveynler her ne kadar görme bozukluğu ya da katarakt gibi problemlerden kuşkulanmasa da doktora başvurduğunda bu sorunlar nedeni ile de bebeğinin şaşılık ile karşı karşıya kaldığını öğrenebilir. Fakat bebeğin şaşılık problemi neden oluşmuş olursa olsun mutlaka bir doktora muayene ettirilmesi gerekmektedir.

Şaşı Bakmak Normal Midir?

Yeni doğan bebeklerin gözlerinde meydana gelen şaşılık gibi problemler normal olarak görülmektedir ve bu çoğu zaman tıbbi bir müdahaleye dahi gerek kalmadan düzelmektedir. Bebekteki şaşılığın düzelmesi bebeğin gözlerini birlikte hareket ettirmeye başlaması ile çoğu zaman birkaç hafta ya da ay içerisinde düzelir.

Bebeklerde yaşanan şaşılık probleminin devam etmesi halinde mutlaka bir doktora gösterilmesi ve erken dönemde müdahale edilmesi gerekir.

Ne Zaman Belli Olur?

Bebeklerde şaşılık genellikle yeni doğum sonrasında görülmektedir. Yeni doğan bebeğin gelişmeyen beyin fonksiyonlarının neden olabildiği bu sorun 6 ayını tamamlamış bebeklerde görülüyor ise mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

bebeklerde şaşılık
Bebeklerde Şaşılık @drilyaayvatoglu

Göz Doktoruna Ne Zaman Gitmek Gerekir?

Yeni doğan bebeklerin doğum sonrasında mutlaka göz doktoruna götürülmesi ve gerekli testlerinin yapılması gerekmektedir. 2 ve 6 aylıkken yapılabilen bebeğin göz kontrolleri artık gelişen teknoloji ile birlikte yeni doğan bebeğe dahi uygulanıp gözleri ile ilgili bir sağlık probleminin olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Fakat bebeğinizi 6 ay sonrasında da mutlaka bir göz doktoruna muayene ettirmelisiniz.

Kendi Kendine Düzelir Mi?

Şaşılık problemi bebeklerin beyin fonksiyonlarının gelişmesi ve gözlerini birlikte hareket ettirmeyi öğrenmesi ile kısa süre içerisinde kendiliğinden düzelebilir.

1 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et