Tüm Saç Renkleri

Yenidoğan Bebeklerde Reflü

Yenidoğan bebeklerde birkaç gün sonra kusmalar meydana gelebilir. Bebeğin kusması annenin korkulu rüyası olsa da korkulacak bir durum söz konusu değildir. Özellikle bebek doğduktan 3 ile 10 gün arasında kusma başlar. Peki, bebeklerde kusma ne zaman biter merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız kusma kaç ay devam eder yazımızı okumalısınız.

Yenidoğan bebeklerde kusma meydana gelebileceği gibi kusmayan bebeklerde var. Fakat bebekler emme ve beslenme sonrasında sızıntı şeklinde kusuyorsa bu herhangi korkulacak bir şey olmadığına işaret eder. Çünkü bebekler ağzında kalan sütü çıkarıyor olabilir ya da kesik süt şeklinde kusuyorsa fazla gelen sütü geri çıkarıyordur. Bu tür kusmalarda 1 ay ile 3 ay arasında kusma duraklayacaktır. Bu tür kusmalarda bebek iyi kilo alıyor, herhangi bir ateş, ishal ve huzursuzluk söz konusu değilse korkmayın.

yenidoğan bebeklerde reflü 1
reflülü bebekler için özel olarak geliştirilen yataklar

Yeni Doğan Bebeklerde Reflü nedenleri

Korkulacak durumlar ise bebekte reflü olması. Reflü olan bebeklerin mide boruları tam gelişmediği için mide kaslarında kasılma meydana gelir. Bebekler bundan dolayı mama veya anne sütünü çıkarır. Bu tür bebeklere dikkat etmek gerekir. Bebekte ateş, kilo kaybı, huzursuzluk söz konusu olduğunda doktor muayenesi gerekir.

Reflülü Bebeklerde Neler Yapılır

Reflü olan bebekler emdikten sonra 10 dakika kadar dik tutulmalı, gazı çıkarılmalıdır. Beşiğe yatırıldığında ise bebek yan yatırılarak herhangi bir kusma olasılığına karşı önlem alınmalı.

Reflü bebekleri özel mamalar ile beslenmelidir. Bebeklerde reflü eğer anne tarafından ek gıdaya geçildiğinde dikkat edilirse 6 ay ile 1 yaş arasında biter. Bu süreç doktor gözetiminde olmalıdır.

Diğer bir yandan bebek iltihaplanmalardan, ateş ve gribal enfeksiyonlardan dolayı kusabilir. Bu durum ise doktor gözetiminde ilaçlarla tedavi edildiğinde son bulacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et