Tüm Saç Renkleri

Yeni Anne olmak ve Annelik Korkusu

Doğumdan önce pek çok kadın benim gibi pek çok bebek bakımı ile ilgili kitap okumuştur. Ancak teoride okuduğumuz bu kitaplar ile yeni doğan bir bebeğin ilk defa eve gelmesi ile yaşadığımız tedirginlik duygusu birbirinden çok farklıdır.

İstediğimiz kadar eğitim alalım ya da kitap okuyalım doğum yaptıktan sonra hastaneden eve geldiğimizde yeni doğan bir canlı ile karşı karşıya kalmak pek çok annede yetersizlik duygusuna neden olmaktadır.

Çocuk bakımı, insanın yeni bir düzene dehşet verici bir biçimde ayak uydurması anlamına gelir. Ömrünüzde bu denli büyük bir psikolojik sorumlulukla karşı karşıya kalmamışsınızdır.

yeni anne olmak ve annelik korkusu 1

Annelerin çoğu, minicik bir insanın yaşam sorumluluğunu bütünüyle yüklendiklerini kavradıklarında dehşete düşerler. Yeni annelerin çoğu kendilerini yetersiz bulur ve güvensizlik duyar.

Aslında bütün anneler ilk anne oldukları zaman bu yetersizlik ve güvensizlik duygusunu yaşarlar. Ancak yeni anne olan kadınlar bu duyguyu başkaları ile paylaşmadığı sürece bu duyguyu sadece kendilerinin yaşadıklarını sanır ve kendilerini yetersiz hissederler.

Annelik Sevgisi ve Analık İçgüdüsü

Pek çok kültürde annelerin mucizevi bir şekilde annelik içgüdüsü ile donatıldığını düşünür be bunu dile getirir. Oysa hiç bir annede bu şekilde bir içgüdü yoktur. Oysa pek çok kadın bebeğine bakacak güveni kendisinde bulmaz. Bunu hissettiği anda da analık içgüdüsüne sahip olmadığını düşünür. Bu da ciddi bir duygusal soruna neden olabilir.

Çocuğunuza duyacağınız sevgi doğal olarak oluşur. Kimi anneler, çocukları doğar doğmaz bu sevgiye kapılırlar, kimi anneler yavaş yavaş bu sevgiyi oluştururlar.

Ancak bir annenin içgüdüsel olarak yeni doğmuş bebek ve bebeğin bakımı konusunda bilgi sahibi olması olanaksızdır.

İçerlemek

Yeni Annelerin yaşadığı bir başka duygu ise içerlemek’tir. Yani annelerin pek çoğu günün 24 saati boyunca sorumluluk almaları ve bebekleri ile uğraşmayı içerlemektedir.

Yeni anne olmuş bir kadının bütün yaşantısı, bebeğin çevresinde dönüp durmak olur ki anne bu duruma içten içe öfke duyar. Ancak böyle olması çok doğaldır.

Yeni anne zaman zaman böylesine bir öfke duyduğu için kendisini suçlu görmeye başlar. Ancak bebeğine başlangıçta öfke duyması tamamen normaldir.

Bu yeni sorumluluğa alışma dönemi geçtikten sonra öfke duygusu’da annenin çocuğuna duyduğu sevgi içinde eriyerek yok olacaktır.

yeni anne olmak ve annelik korkusu 2

Bebek Eşler Arasında Bir Kopukluğa Neden Olabilir

Çoğu kadın bebek olduğu zaman bebeğin Anne ve babayı birleştireceğini düşünür ki çoğu zaman bu doğrudur. Ancak bazı babalar anne ile çocuk arasındaki ilişkiyi kıskanabilir ve annenin ilgisinin çocuğa gittiğini düşünerek kadın – erkek arasında kopukluklar yaşanması sonucu ortaya çıkabilir. Üstelik erkek çocuğun sorumluluğunun tamamını bu durumda kadına yükleyebilir. Kadında bu durumda çocuğunu içerlemeye başlar.

Kadının kocası çocuğuna bir baba gözüyle değil de bir rakip gözü ile bakabilir.

Annelerinin Bebeklerine Duydukları Öfke Duygusu

Anneler, çocuklarına karşı duydukları yukarıda sıraladığımız nedenlerden dolayı öfke duyabilir ancak her anne çocuklarına karşı duydukları bu öfke ve içerleme duygularını aşmayı öğrenmelidir.

Babanın Önemi

Sorumluluğu paylaşan bir baba annenin içinde bulunduğu olumsuz duyguyu aşmasında oldukça yardımcı olacaktır. Unutmayın ki binlerce yıldır her anne bu yetersizlik ve içerleme duygusunu yaşamıştır. Ve pek çoğu bu olumsuz duyguları aşmıştır. Bu başlangıçta zor olabilir, zaman zaman bunalabilirsiniz, ara ara ağlayabilirsiniz ancak duygularınızı ne kadar içtenlikle değerlendirir ve ne kadar içten ve yalın davranırsanız bu sorunları aşmanız da o kadar kolay olacaktır.

Unutmayın: Binlerce yıldır bebekler, analarının acemilik ve beceriksizlik dönemlerini sağ salim aşmayı becermişlerdir. Sizin bebeğiniz de bunu başaracaktır.

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et