Tüm Saç Renkleri

Vitamin B6 – Pridoksin – Pridoksal – Pridoksamin Hangi Besinlerde Bulunur?

Vitamin B6 aynı gruba ait sekiz vitaminden biridir. Hepsi vücudumuzun normal çalışması için yiyecekleri enerjiye dönüştürme sürecinde yer almaktadırlar. Bu işleve ek olarak, B6 vitamini farklı ve önemli rollere sahiptir.

Vitamin B6 Nedir?

Vitamin B6 suda çözünür bir vitamindir, bu da vücudun büyük miktarlarda depolayamaması anlamına gelir. Vücudun ihtiyaç duymadığı fazlalık idrarla atılır. Bu nedenle, her gün bu besin bakımından zengin gıdalar tüketmek çok önemlidir. B6 vitamini terimi aslında altı farklı bileşiği kapsar.

Vitamin B6 Faydaları Nelerdir?

Vitamin B6, çoğunlukla protein metabolizması ile ilgili olan 100’den fazla enzim reaksiyonunda yer alır. Ayrıca amino asitleri, karbonhidratları ve lipidleri içeren diğer metabolik işlemlerde önemli bir rol oynar.

vitamin b6 - pridoksin - pridoksal – pridoksamin hangi besinlerde bulunur? 1
Kaynak: 123rf.com

Vitamin B6, oksijeni hücrelerimize taşıyan bir protein olan hemoglobin üretiminde rol oynar. Hemoglobin seviyeleri düşükse, hücrelerimiz yeterli oksijen almaz ve anemi geliştirme riski ile karşı karşıya kalırız. B6 Vitamini bu kan hastalığını önlemek ve tedavi etmek için kullanılabilir.

Bu vitaminin bir başka önemli işlevi de beyindeki nörotransmiterlerin üretimini teşvik etmektir. Bu nedenle sağlıklı beyin gelişimi için hayati öneme sahiptir. Bir nörondan (sinir hücresi) diğerine sinyal taşımaya ek olarak, nörotransmiterler ruh halimizi ve uyku döngümüzü etkileyen hormonların üretimine katkıda bulunur.

Bazı araştırmalara göre, düşük B6 vitamini seviyesine sahip insanlarda kalp hastalığı riski daha yüksektir. B6 vitamini kandaki homosistein seviyesini düşürdüğü için, bir B6 vitamini takviyesi, tıkalı arterleri önleyebilir ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Homosistein seviyesinin düşürülmesi sayesinde B6 vitamini ayrıca göz hastalıklarını, özellikle yaşa bağlı maküler dejenerasyonu (AMD) önleyebilir. Bu tür görme kaybı, yüksek düzeylerde homosisteinle ilişkili olduğundan yeterli miktarda B6 alımı bu durumun riskini azaltabilir.

B6 Vitamini sabah bulantısı tedavisinde kullanılan bazı ilaçların bir bileşenidir. Bu durum, hamileliğin ilk aylarında bulantı ve kusmayı içerir. Ancak, hamileyken herhangi bir ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla konuşmak önemlidir.

vitamin b6 - pridoksin - pridoksal – pridoksamin hangi besinlerde bulunur? 2
Kaynak: 123rf.com

B6 Vitamini Kaynakları

Çok çeşitli yiyecekler B6 vitamini içerir, ancak et, balık ve patates bu vitamin açısından özellikle zengindir. Ayrıca, kahvaltı gevrekleri ve diğer yiyecek türleri genellikle bu besin maddesi ile güçlendirilir. Düşük B6 vitamini seviyeleri hem fiziksel hem de zihinsel sorunlara neden olabileceğinden, bu vitamin açısından zengin gıdaları tüketmek çok önemlidir. Aşağıda günlük menünüzü hazırlarken size yardımcı olacak bir B6 vitamini yiyecek listesi bulabilirsiniz.

Sığır Karaciğeri

Sığır karaciğeri B6 vitamini ile doludur. Tavada kızartılmış karaciğerin 85gr’ı, bu önemli vitamin için günlük değerinizin %45’ini içerir. Kıyma da bu besin için iyi bir kaynaktır. Yağsız etten yapılmış 85gr’lık bir kıyma, günlük ihtiyacın %15’ini karşılayabilir.

Tavuk

Diğer et türleri de B6 vitamini açısından zengin besinlerdir. Örneğin, 85grlık kavrulmuş tavuk göğsü, bu vitaminin önerilen günlük değerinin %25’ini verir.

Hindi

Vitamin B6 alımınızı iyileştirmek için hindi eti yiyebilirsiniz, çünkü bu vitaminin harika bir kaynağıdır. 85gr kavrulmuş ette, bu besin öğesinin günlük değerinin %20’sini alacaksınız. Ek olarak, riboflavin, niasin ve B5 vitamini gibi diğer B vitaminlerini de sağlayacaktır.

Somon

Bazı balık türleri de zengin B6 vitamini kaynaklarıdır. Örneğin, 85gr pişmiş kızıl somon, bu hayati besleyicinin önerilen günlük değerinin %30’unu sunar.

Ton Balığı

Ton balığı, B6 vitamini yüklü başka bir balık türüdür. 85gr pişmiş sarı yüzgeçli orkinos, günlük alım miktarının %45’ini içerir. Bu balık aynı zamanda magnezyum, fosfor ve potasyum gibi çeşitli mineraller açısından da zengindir. Ancak, ton balığı kolesterol açısından çok yüksektir, bu yüzden ölçülü olarak yenilmelidir.

Nohut

Et ve balığın yanı sıra, vejeteryanların da tadını çıkarabilecekleri çeşitli B6 vitaminleri bulunmaktadır. Nohut, bu temel besin bakımından zengin olduğu için bunlardan biridir. Bir fincan konserve nohutta, günlük Vitamin B6 değerinizin %55’ini alacaksınız.

Patates

Patates de yüksek B6 vitamini içeriğine sahiptir. Bir bardak haşlanmış patates, günlük alım limitinin %20’sini size sağlar. Üstelik bu vejeteryan, tiamin ve niasin gibi diğer B vitaminlerinin ve potasyum ve bakır gibi bazı sağlıklı minerallerin harika bir kaynağıdır.

Balkabağı

Balkabağı, çok iyi bir B6 vitamini kaynağı olan başka bir kış kabağı türüdür. Bir bardak pişmiş Balkabagi, bu vitaminin günlük değerinin %15’ini size verir. Aynı zamanda zengin bir E vitamini, kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır.

ıspanak

Yarım bardak haşlanmış ıspanak, günlük limitin %5’ini oluşturur. Bu vejeteryan yiyeceği, A, E ve K vitaminleri , folat , kalsiyum, demir, magnezyumun yanı sıra diğer vitamin ve mineralleri içerdiği için son derece besleyicidir .

Diğer Vitamin B6 kaynakları:

  • Yeşil bezelye
  • Antep fıstığı
  • Kestane
  • Muz
  • Avokado
  • Mürver Ağacı meyvesi
  • Mango
  • Ananas
  • Kuru kayısı
  • Üzüm

Tavsiye edilen günlük alım miktarı

Aşağıda, Vitamin B6 için önerilen diyet miktarlarına (RDA) bakabilirsiniz. BKİ, çoğu sağlıklı insanın besin gereksinimlerini karşılaması gereken ortalama bir günlük alım miktarıdır.

B6 vitamini için BDA’lar yaş ve cinsiyete bağlı olarak şöyledir:

Doğumdan 6 aya kadar- 0.1 mg

7 ila 12 ay- 0,3mg

1 ila 3 yıl- 0.5mg

4-8 yaş arası- 0.6mg

9-13 yaş arası- 1,0mg

14 ila 18 yaş arası- 1,3mg (erkek) ve 1,2mg (dişi)

19 ila 50 yaş arası- 1,3mg (erkek) ve 1,3mg (kadın)

50+ yıl- 1,7mg (erkek) ve 1,5 (kadın)

Bununla birlikte, hamile kadınların 1,9mg B6 vitamini almaları önerilir. Ayrıca emzirme döneminde, bu vitamin için BKA 2.0 mg’dır.

Vitamin B6 Eksikliği

İnsanlar Vitamin B6 yoksunluğunu nadiren yaşarlar. Düşük B vitamini seviyelerine sahip olmaları çok daha yaygındır. B6 vitamini eksikliği olan insanlar cilt döküntüleri, çatlak ve ağrılı ve şiş dudaklar veya dil iltihabı gibi çeşitli semptomlar gösterir. Diğer B6 vitamini eksikliği belirtileri yorgunluk, düşük enerji seviyesi ve zayıf bağışıklık sistemidir. Bu besin maddesinin düşük konsantrasyonları ayrıca depresyona, kaygıya ve sinirlenebilirliğe neden olabilir.

Sağlıklı beslenme alışkanlığınız varsa, besin eksikliği konusunda endişelenmenize gerek yok. Bununla birlikte, bazı hastalıklar B6 vitamini eksikliğine neden olabilir. Örneğin, böbrek hastalıkları ve homosistinuri bu vitaminin düşük seviyelerine neden olabilir.

Ayrıca, Crohn hastalığı ve çölyak hastalığı gibi malabsorpsiyon sendromları düşük Vitamin B6 konsantrasyonlarına yol açabilir. Ek olarak, bu besin maddesindeki bir eksiklik bazı ilaçların uzun süreli kullanımından kaynaklanabilir.

Kimler B6 Vitamini Takviyesi Almalı?

Dengeli bir diyet uyguladığınız sürece, muhtemelen takviye almaya gerek yoktur. Bununla birlikte, bazı tıbbi problemleri olan kişilerin günlük olarak bu vitamini alımını arttırmaları gerekebilir. Yüksek bir B6 vitamini dozajının bazı ciddi sağlık koşullarına neden olabileceğini bilmenizde fayda var, bu nedenle her zaman diyet takviyesi konusunda doktorunuza danışın.

Böbrek hastalıklarından muzdarip insanların düşük konsantrasyonlarda B6 vitamini olması muhtemeldir. Ayrıca, böbrek nakli almış olanlarda Vitamin B6 eksikliği görülür. Ayrıca, düşük B6 vitamini düzeyleri romatoid artritli kişilerin özelliğidir. Çölyak hastalığı ve enflamatuar barsak hastalığı gibi diğer otoimmün hastalıklar da bu besinin düşük konsantrasyonlarıyla bağlantılıdır.

Alkolikler, B6 vitamininde eksiklik olma riski taşıyan başka bir gruptur. Bu yüzden vitamin takviyesi almaları önerilir.

B6 Vitamini Toksisitesi

B6 vitamini besin kaynaklarının olumsuz etkilere neden olduğuna dair kanıt yoktur. Bununla birlikte, bir Vitamin B6 biçimi olan yüksek doz piridoksin, ciddi nörolojik semptomlara neden olabilir. Bu vitaminin aşırı alımı ağrılı cilt lezyonlarına, ışığa duyarlılığa ve mide ekşimesi ve mide bulantısı dahil olmak üzere gastrointestinal sistem ile ilgili sorunlara yol açabilir.

FNB, B6 vitamini için yaşa bağlı olarak değişebilen tolere edilebilir üst alım seviyelerini (UL’ler) tanımlamıştır. UL’ler bu vitamini tıbbi tedavi olarak alanlara yönelik değildir.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et