Tüm Saç Renkleri

Vitamin B1 tiamin, anörin Nedir? Hangi Besinlerde Bulunurlar?

Vitamin B1, B vitaminleri grubunun bir parçasıdır ve suda erir; bu nedenle, besinlerin hazırlanması sırasında kolayca yok olurlar. Karaciğer, kalp ve beyinde yalnızca küçük depolama alanları bulunduğundan, vücutta yüksek miktarlarda tiamin depolanamaz, fazlası idrarla atılır.

Vitamin B1 Nedir?

Tiaminin kimyasal yapısı 1936’da Robert Williams tarafından keşfedilmiştir. Vücuttaki temel etkisi tiamin pirofosfat adlı enzimin oluşumu sırasındadır. Bu enzim, Krebs döngüsündeki bazı asitlerin karboksil giderme tepkimesi için gereklidir ve işlemin temeli olan alanin amino asidinin asetil koenzim A’ya dönüşmesinde yer alır.

vitamin b1 tiamin, anörin nedir? hangi besinlerde bulunurlar? 1
Fotoğraf Kaynak: hellosehat.com

T hücrelerin işlevini düzenler. Beynin normal gelişimi ve işleyişi için gereklidir.

Vitamin B1 aynı zamanda normal metabolizmayı, iştahı, sindirimi ve vücudun gelişmesini de destekler ve kalp damar sistemi ile sinir sisteminin sağlığı için de önemlidir.

B1 Vitamin eksikliği

Bu vitaminin eksikliğinin bir dizi etkisi olabilir. Endüstrileşmiş ülkelerde nüfusun yaklaşık olarak yarıdan fazlasının uzun süreli minör B vitamini eksikliği çektiği düşünülmektedir. Tiamin için önerilen günlük doz 1,5 mg’dır, ama çeşitli faktörler gereken miktarı artırabilir;

Örneğin, hamile kadınlarla yaşlı bireylerin günlük tiamin ihtiyacı daha fazladır. Stres, ameliyat, alkol, ilaçlar, tütün ve karbonhidrat tüketimi… hepsi vücuda gereken Vitamin B1 miktarını etkileyen faktörlerdir.

Vücuda giren tiaminin bir kısmı, alkol, tütün, kahve gibi uyarıcılar ve hormon içeren doğum kontrol hapları tarafından tüketildiğinden, asıl amacı için kullanılamaz.

Minör eksiklik, anksiyete, sinirlilik ve depresyona neden olabilir, ama vitamin noksanlığı arttıkça belirtiler değişir.

vitamin b1 tiamin, anörin nedir? hangi besinlerde bulunurlar? 2
Beriberi hastalığı B1 Vitamib eksikliğinden kaynaklanan en önemli hastalıklardan birisidir.

İleri düzeydeki tiamin eksikliği:

Sinir iltihaplanması, kas zayıflığı, kalp yetmezliği ile kendini gösteren beriberi hastalığına neden olur.

İştah ve kilo kaybı, felce ve kollarla bacakları kullanamamaya yol açan sinirsel işlev bozukluğu da, Japonya ve diğer Doğu ülkelerinde yaygın olan rahatsızlığın bir kısmını oluşturabilir.

Tiamin takviyesinin ardından rahatsızlık kolayca geçer. Tiaminin vücutta emilmesi ince bağırsakta gerçekleşir. Vitamin girişi ise besinlerin emilimindeki bozukluklar, anoreksia nevroza, ishal ve kusma ile seyreden kronik genel sağlık zayıflığı ve idrar söktürücü ilaçların kullanımıyla aksar. Alkoliklerde de sıklıkla tiamin eksikliği görülür. Bu da kalp kasının zayıflamasına ve bazen kalp yetmezliğine yol açar.

Yüksek doz tiamin alımının zararı var mı?

Tiaminin belirli bir toksik etkisi yoktur, günlük önerilen dozun 300 katı kadar büyük miktarlarda bile alınabilir. Damardan verilen Vitamin B1:

  • Titreme
  • Sinirlilik
  • Öfke
  • Kalp ritminde bozukluk
  • Alerjik reaksiyonlar gibi toksik belirtilere neden olabilir.

Bu durum kalbin ve sinirlerin işleyişini bozacak kadar ileri gidebilir. Bu sorunlar dozu azaltmak ya da tiamin takviyesini tamamen durdurmakla çözülür.

Tiamin, kardeş B vitaminleri ile birlikte pantotenik asit B5, B3 niasin ve B2 riboflavin insanlar için antioksidandır ve hücreleri serbest radikallerin etkisiyle hücrelerde oluşan kimyasal asetaldehitten koruduğu söylenir.

Asetaldehit DNA’da mutasyonlara neden olur ve kanser ortaya çıkar. Tiamin cilt hastalıklarında, kalbin işleyişindeki bozukluklarda, kanserde, arteriyoskleroz ve artritte bu hastalıkların oluşturduğu serbest radikalleri yok etmek üzere ilaç olarak kullanılır. Tiamin ayrıca sigara içenlerin öksürüğü, deniz tutması, diş ağrısı ve diğer ö-nemsiz ağrılar için de faydalıdır. B vitaminlerinin etkisi sinerjiktir, yani birbirlerinin etkilerini güçlendirirler. Bu nedenle, tiamin almanın en iyi yolu B vitamini kompleksiyle takviye yapmaktır.

Hangi Besinlerde Bulunurlar?

En iyi tiamin kaynakları maya, tahılların kabuk kısımları, kepekli un ürünleri, bezelye, kuru fasulye, patates, kabuklu yemişler, karaciğer, yumurta ve domuz etidir. Eksikliği kötü öğütülmüş ya da parlatılmış, dolayısıyla içerdiği Vitamin B1nin büyük bölümünü kaybetmiş pirinç nedeniyle ortaya çıkar.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et