Tüm Saç Renkleri

Türkiye’de 2019’da Cinsel İstismar Araştırması

Cinsel istismar, bir kişinin suçlu kişiler tarafından aradaki güç farkının istismar edilmesi suretiyle istememesine rağmen cinsel olarak saldırılara, suistimallere, yönelimlere maruz kalması durumudur.

Önemli: Cinsel istismar genellikle tecavüzle eşdeğerdir, ancak daha genel ifadeyle cinsel maksatlarla gerçekleştirilen bütün eylemleri kapsar.

Cinsel İstismar Oranları

Cinsel istismar oranları, kesin olarak bildirilmemiş çok sayıda vaka olduğu için tam olarak belirlenememektedir.

türkiye'de 2019'da cinsel i̇stismar araştırması 1
Dünya’da çocuk istismarı Fotoğraf Kaynak: https://www.kcur.org/

Dünya’da Unicef’e göre dünyada her 5 kız çocuğundan en az 1’i hayatında en az bir defa cinsel istismara maruz kalmaktadır. Mağdurlar çoğunlukla kız olmakla birlikte erkek çocuklar da cinsel istismara maruz kalabilmektedir.

Türkiye’de ise Adalet Bakanlığı verilerine göre yılda en az 8.000 çocuğun cinsel istismara uğradığı adli boyutta ispatlanmaktadır. Cinsel istismar istatistiklerini düşünürken, adli boyutta kanıtlanamayan veya adli makamlara taşınmadan üstü kapatılan sayısız vaka olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

Cinsel İstismar Yöntemleri

Cinsel istismar olarak adlandırılan eylemlerin geniş bir yelpazesi vardır.

Cinsel istismar, -genellikle- sözlü tacizler, genital bölgedeki kısa dokunuşlar veya giysi üzerinden temas gibi temel cinsel saldırılarla başlar.

Cinsel istismar vakaları, genellikle çocuğun ve failin birbirlerini tanıdığı, yani çocukların sosyal ortamlarında meydana gelir; arkadaş çevresi ve tanıdıklardan oluşan aile çevresi veya eğitim, spor ve eğlence tesisleri cinsel istismar yaşanan alanlara örnek verilebilir.

türkiye'de 2019'da cinsel i̇stismar araştırması 2
2019’da Çocuk Gelinler

Çocuk Evlilikleri

1989 tarihli BM Çocuk Hakları Sözleşmesi, bir çocuğu 18 yaşın altındaki bir kişi olarak tanımlamaktadır.

Buna göre, “çocuk evliliği”, eşlerden en az birinin 18 yaşın altında olduğu bir evlilik anlamına gelir.

Çocuk evliliği, çocuk haklarının ciddi bir ihlalidir. Dünya çapında milyonlarca kız çocuğu, cinsel olgunluğa ulaşmadan önce evlenerek çocukluklarından mahrum bırakılmaktadır. Zorla yada Bilinç düzeyine ulaşmadan erken evlilik yaptırılan çocuklar, okuldan erken ayrılmak zorunda kalarak iradeleri dışında bir hayata başlıyorlar. Aynı zamanda, şiddet veya istismar mağduru olma riskleri de artıyor.

UNICEF’e göre, bugün yaşayan 700 milyon kadın, 18 yaşına gelmeden evlenmiştir.

Çocuk evliliği ayrıca kızların dezavantajlı oldukları ve kendi aileleri ve arkadaşlarından izole oldukları manasına da gelmektedir. Evlilik, ebeveynlik ve aile içi sorumluluklarıyla uğraşırken genellikle yalnız kalırlar. Yine bazı durumlarda da, cinsel istismar ve saldırı sonrası zorlama evliliklerin yapıldığını da göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

türkiye'de 2019'da cinsel i̇stismar araştırması 3
2019’da Cinsel Taciz Davaları

2019’da Türkiye’de Cinsel İstismar Davaları

Hem dünyada hem Türkiye’de cinsel istismar istatistikleri hakkında kesin bilgi vermek zordur, çünkü bildirilmemiş vakaların oranı son derece yüksektir.

2019 yılında Türkiye’de cinsel istismarla ilgili, Türkiye’deki bütün şehirlerden ve çok çeşitli ortamlardan hemen her gün en az bir haber bulmak mümkündür.

 • Örneğin 27.09.2019 tarihinde Ümraniye’deki bir öğrenci yurdunda yatılı kalan bir erkek öğrenciye cinsel istismar haberi gündemde önemli yer edinmiştir.
 • 14.10.2019 tarihli bir habere göre Edirne’de 55 yaşındaki bir şahıs iki erkek torununa cinsel istismarda bulunmuştur.
 • 17.10.2019 tarihli bir başka haberde kendisinden ayrılan eski kız arkadaşını öldürdükten sonra cinsel istismarda bulunan bir cani haberlerdeki yerini almıştır.
 • Ankara’daki bir olayda ise cinsel istismara uğrayan 17 yaşındaki kızını travmadan kurtulması için müzik kursuna gönderen bir annenin, 38 yaşındaki saz öğretmeni tarafından kızına cinsel istismarda bulunulduğu hakkındaki şikayeti de 22.10.2019 tarihinde haber olmuştur.
 • En çok konuşulan hadiselerden birisi de, 80 yaşındaki kadına tecavüz girişiminde bulunup darp eden suçlu haberi olmuştur.
 • 17.09.2019 tarihindeki bir habere göre İzmir’de bir şahıs, komşusunun 13 yaşındaki kızına cinsel istismarda bulunmuştur.
 • 18.09.2019 tarihli bir olayda ise, kendisi 24 yaşında olan ve teyzesinin 11 yaşındaki kızına 4 yaşından beri cinsel istismarda bulunan bir şahsın 25 yıl hapis cezası aldığı haberi yer almıştır.

Cinsel İstismarın Nedenleri

Yalnızca yukarıda yer alan cinsel istismar vakalarına bakıldığında dahi, cinsel istismarın kaynağının aileden, arkadaş çevresinden, eğitim kurumlarından, kültür sanat çatısı altından, dini kurumlardan, eğlence merkezlerinden vb. hemen hemen insan yaşamının olduğu her alandan geldiği görülmektedir.

Cinsel istismar vakalarında, toplumsal boyuttaki bazı baskı unsurları tetikleyici olmaktadır.

Söz gelimi, cinsel istismara uğrayan şahıslar, hem aile ortamına karşı hem sosyal çevrede kendisinden hoşlanmayanlara karşı “utanma, rezil olma” gibi düşüncelerle; hem de devlet kurumlarındaki görevlilerin imalı, ilgisiz, anlayışsız ve duyarsız davranışları nedeniyle adli boyuta taşımaya çekinmekte ve üstünü kapatmak istemektedir. Bu da cinsel istismarda bulunan kişilere güç vermektedir. Yukarıda yer alan bir çok haber bu durumu net olarak özetlemektedir.

Cinsel İstismar Önlemleri

Cinsel istismarı önlemek adına bazı temel adımlar şöyle sıralanabilir:

Cinsel saldırı ve Şiddet ile ilgili bir İHBAR HATTI bulunmamasına rağmen aşağıda vereceğim Telefon ve İletişim adreslerinden Cinsel saldırı, taciz, tecavüz gibi durumları bildirebilirsiniz.

türkiye'de 2019'da cinsel i̇stismar araştırması 4

Polis İhbar Hattı          : 155

Jandarma İhbar Hattı : 156

Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi: ALO 170 

Aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ve gazilere yönelik hizmetler hakkında bilgilendirme ve yönlendirme için : 183

Devletin Madur bilgilendirme Web sitesi: http://www.magdur.gov.tr/309/Cinsel-Taciz

Asayiş Polis Merkezinin Resmi bilgilendirme sayfası http://www.asayis.pol.tr/cinsel-suclar

Alabileceğiniz Önlemler

 • Cinsel istismara karşı önlemler arasında en başta, bireylerin cinsel dokunulmazlıkları, bireysel hakları, bir istismar durumunda başvuracakları kanallar konularında bilinçlendirilmeleri gerekmektedir. Çocuklar küçük yaştan itibaren cinsel olarak bilinçlendirilmeli ve ilerleyen yaşlarda yasal/hukuki hakları hakkında bilgilendirilmelidir.
 • İkinci olarak devlet görevlilerinin görevlerini eksiksiz yerine getirmesi gerekmektedir. Toplumsal boyut için değişim süreçleri uzun vadeli olsa da, devlet görevlilerinin vazife bilincine sahip bir şekilde, duyarlılık sahibi olarak, baştan savmaya yönelik değil yardımcı olmaya yönelik hareket etmesi gerekmektedir.
 • Ne yazık ki, bir çok mahalde cinsel istismara uğrayan kimselerin ilk başvurduğu yer olan polis karakollarındaki bazı görevliler duyarsız, ilgisiz ve alaycı yaklaşabilmektedir. Dolayısıyla cinsel istismara uğrayan bireylerin öz güveni ve adalete olan inancı sarsılmaktadır. Bunun gibi durumlarda bir şikayet mekanizmasının tesis edilmesi ve vazifesini gerektiği gibi yerine getirmeyen ilgili kamu görevlilerine yaptırım uygulanması gerekmektedir. Bu konuda eksiklikler çoktur. Şikayetlerin ivedilikle değerlendirilmesi ve önlemlerin uygulanması, cinsel istismar vakaları için caydırıcı olacaktır.
 • Özellikle medyanın gelişmesi;istismara uğrayan mağdurların, sosyal medya ortamlarında seslerini duyurabilmesine olanak sağlamaktadır. Veya -kendisi duyurmasa dahi- aynı durumu yaşayan kimselerden sosyal cesaret almaktadır. Bu sayede artık cinsel istismar vakaları, daha yüksek bir oranda adli boyutlara taşınmaktadır. Bu durum da, hem mahkemeleri toplum nezdinde duyarlı olmaya itmekte, hem de sosyal devlet politikalarının bu yönde önlemlerini sıkılaştırmaya zorlamaktadır.

Dolayısıyla bireysel bilinçlenme, sosyal medya, devlet görevlilerinin görevini eksiksiz yerine getirmesini sağlamak, sosyal politikalarda sürekli iyileştirme çalışmalarını teşvik etmek; cinsel istismar vakalarını önlemenin en önemli unsurları olarak görülmektedir.

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et