Tüm Saç Renkleri

Tüp Bebek Hakkında Bilmeniz Gerekenler

tüp bebek hakkında bilmeniz gerekenler 1
tüp bebek
 • Tüp bebek yöntemi nedir?

laboratuvar ortamında kadından alınan yumurtalıkların erkekten alınan spermle döllendirilip tekrar kadının rahminin içine enjekte edilmesi yöntemidir.

 

 • Hangi durumlarda uygulanır?

Çeşitli tedavi yöntemleri ile hamile kalamayan çiftler için uygulanmaktadır. Bunları alt başlıklar ile sıralarsak

 

İleri yaştaki kadınlar : Kanalları tıkalı olduğu için sperm ve yumurtalıkların birleşemediği durumlarda,  yumurtlama problemi yaşamakta oldukları için bu yöntem tercih edilebilir.

 

Bunun dışında: Açıklanamayan kısırlığı, çikolata kisti ve bazı genetik hastalığı olan kadınlar için de uygulanabilir.

 

Erkeklerde kısırlık durumunda kullanılan yöntem: Sperm sayısı az olan erkek hastaların testislerinden ince iğne aspirasyonuyla alınan spermlerden elde edilen hücreler direkt rahme enjekte edilip kadının hamile kalması sağlanabilir.

 

Tüp Bebek Tedavisinin Gerektirdiği Diğer Nedenler

 • Kadınları normal şartlarda hamile kalabilmesi için 15 milyon sperme ihtiyaç vardır bu rakam özellikle 5 milyonun altına indiği durumlarda tüp bebek tedavisi uygulanabilir.
 • Ayrıca son yıllarda açıklanamayan kısırlık durum da pek çok çiftte rastlanabilen bir durumdur. Tüm tetkikler yapılmakta ancak her hangi bir neden bulunamamaktadır. Bu durum ile karşılaşıldığında uygulanan yöntemlerin başında aşılama Bu yöntem başarılı olmaz ise tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Faktörler

 • Önemli iki faktör vardır. Kişilerin yaşı ve yumurta sayısı.  Aslında burada yaş en   önemli  faktördür çünkü yaş ilerledikçe kişilerde yumurta sayısı da azalmaktadır.
 • 35 yaşından sonrasında kişinin yaşı ilerledikçe başarı şansı azalmaktadır.
 • Genç çiftler doğal yöntemler ile hamile kalamadıklarında mutlaka bir doktora danışmalıdırlar.
 • Erken menopoza giren kadınlar için 3 aylık tedavi süreci başlatılmaktadır. Şayet başarılı olunamaz ise tüp bebek tedavisi uygulanır.

Tüp Bebek Tedavi Süreci Hakkında Önemli Bilgiler

 • Tüp bebek tedavisinin ilk uygulamada başarılı olabilmesi bazen mümkün olmamaktadır. Bunun bir bazı nedenleri olabilir.
 1. İlaçların da etkisi ile yumurtalar arasında dengesizlik olabilmekte
 2. Bazı yumurtalar çok büyüyebilmekte
 3. Bazı yumurtalar ise hiç büyümemiş olabilmektedir.

Sabırlı olmak, Metaneti kaybetmemek, kararlı olmak gerekmektedir. Bu süreç içerisinde çiftler de birbirlerine destek olmalı süreç profesyonel bir şekilde yürütülmelidir.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası

 • Tamamen normal bir gebelik süreci yaşanılacağı unutulmamalıdır.
 • Dini inançlara aykırı bir durum söz konusu değildir. Sperm ve yumurtalar tamamen kişilerin kendilerine aittir.
 • Tedavi sonrasında Hamile kadın stres yaşamamalı, kendini olabildiğince rahat hissetmeli ve kaygılarından uzaklaşmalıdır.
 • Transfer gününden sonraki gün bir gün dinlenmeli daha sonraki günlerde ise normal yaşamına geri döneceği unutulmamalıdır.

 

 

Tüp Bebek Tedavisi İçin Öneriler

 

Tüp bebek tedavisini bu alanda uzmanlaşmış kadın doğum uzmanları ile görüşerek özellikle büyük şehirlerde  İstanbul , Ankara ve İzmir gibi tanınan bu alanda eğitimi ve uzmanlığı olan hekimlerin danışmanlığında yürütmenizi tavsiye etmekteyiz.

 

Yazıda elde edilen bazı bilgilerin kaynağı: https://www.esracabukcomert.com/

KAYNAK: Fotoğraf kaynak

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et