Tüm Saç Renkleri

Sünnet Ne Zaman Yapılmalı Dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle sünnet yaşının çok önemli olduğunu belirmekte fayda var. Psikiyatri Doktoru Nusret Kaya, Çocuk Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Zafer Dörtdoğan erkek çocuklarının kesinlikle 2 ile 5 yaş arasında sünnet yaptırılmaması gerektiğini vurguluyor.

Sünnette en uygun yaş Nedir

ocuk Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Zafer Dörtdoğan‘ın bilgilendirdiği gibi çocuklarda en uygun yaş ilk 3 ay. 2 ile 5 yaş arasında yapılan sünnetler ise çocuğun psikolojisi için en tehlikeli dönemler. Bunun en büyük neden çocuğun çevresinden duyduklarının etkisi ile travma yaşaması.

sünnet ne zaman yapılmalı dikkat edilmesi gerekenler 1

Çocuk yetiştirmek hem anne için hem de baba için zor bir süreç olmaktadır. Hatta bazen anne ve babalar çocuk yetiştirmenin zor olmasından dolayı ikinci bebeğe sıcak bakmamaktadır. Özellikle bu maddi yönden, bedensel süreçlerinden ve hatta manevi noktadan da dikkat etmek gerekmektedir.

Bu nedenle bebek ya da çocuk denildiğinde akla sadece neslin devamı gelmemelidir aynı zamanda topluma ve aileye karşı sorumlu bireylerin meydana gelmesi de düşünülmelidir.

sünnet ne zaman yapılmalı dikkat edilmesi gerekenler 2

Erken Sünnet

Doktorlara göre en ideal erken sünnet yaş aralığı 1 ay sonrası ve 2 yaşına kadar olan süre. Bebeğin erken sünnet edilmesi hızlı bir şekilde yenilenen hücreleri ile yaranın çabuk bir şekilde yenileneceği yönündedir. Bu nedenle bebeğin ilk aylarında sünnet yaptıracak olan kişiler bu sayede gelecekte karşılarına gelecek bu sorundan kurtulmuş olacaktır.

Tabi bazı durumlarda anneler biraz bebeğin toparlamasını istemektedir. Bu şekilde de 7 ay sonrasında ek gıdaya geçiş sonrasında olmasına dikkat edilmektedir. Böylece iyileşme süreci ilk haftaya göre ne kadar yavaşlamış olsa da ileri ki yaşlara göre yine iyi olmaktadır.

Eğer ilk 2 yıl geçmiş ve bu dönemde boşaltım noktasında bir sıkıntı çıkmamış ise o zaman artık 5 yaşına kadar beklenilmesi gerekmektedir. Doktorlar 5 yaşından sonrasında uygun görmektedir yapılmasını. Çünkü 2 yaş ile 5 yaş dönemi anneye olan bağlılığın geliştiği dönemdir. Bu noktada vücudunun bir parçası alınmış bir bebek anneye olan bağlılığında sıkıntıya düşecek ve kendini eksik hissettiğinden dolayı öz güven yetersizliği yaşayacaktır. Bu nedenle 5 yaş geçtikten sonra yapılır.

sünnet ne zaman yapılmalı dikkat edilmesi gerekenler 3

Sünnet Yapılmasının Dinen Gerekliliği

Dini noktadan önemli olduğu düşünülen sünnet, aslında bebeklerin sağlıklı büyümesi adına çok önemlidir. Boşaltım sisteminde meydana gelebilecek olan rahatsızlıklarının önüne geçecektir. Ayrıca büyüdüğü zaman kapabilecek olduğu enfeksiyonların önleyicisi olacak, AİDS gibi cinsel yolla bulaşabilecek hastalıkların da önüne geçilmiş olacaktır. Yani aileler bunu sadece dini bir literatür olarak görmemeli aynı zamanda sağlık yönünden gerekliliği üzerinde düşünmelidirler.

Sünnet Yapımı Zor Mudur?

Zorlayıcı bir operasyon olarak görülmemektedir. Çocuğun durumuna göre özellikle lokal anestezi ile dahi yapılabilmektedir. Eğer zorlayıcı, çok hareketli bir çocuk ise o zaman genel anestezi alınmalıdır. 1 saatten daha kısa süren bu ameliyatta o gün taburcu edilebilmektedir. Ebeveyn yanına ek bir kıyafet getirmesi yeterli olacaktır. Bir de doktorun söylemesi üzerine hemen bez kullanılamayacaksa üzerine geniş bir örtü yeterli olacaktır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et