Tüm Saç Renkleri

Sivilce Nasıl Patlatılmalı? Dr. Mehmet Öz Yanlış bilinenleri açıklıyor

Amerika’nın en ünlü doklarlarından birisi olan Dr. Mehmet Öz Sivilceler hakkında doğru bilinen yanlışları anlattı.

Sivilce Ergenlikten sonra çıkar mı?
Evet, tabii ki çıkar.

Gençlerde Sivilce çıkma oranı %80
Orta yaş ve üzeri insanlarda bu oran %40

Kadınlarda adet dönemi sivilce çıkma oranı ise %70

Bu konuda sivilceler doğru şekilde nasıl patlatılmalı, hangi sivilceler patlatılmaz. Sivilce patlatırken dikkat etmeniz gerekenleri ayrıntılı bir şekilde sizlere aktarmaya çalıştık. Sivilce üzerine ayrıntılı bilgiler ve kullanılması gereken kremler ve maskeleri yine bu konuda uzmanlaşmış web sitesinde ulaşabilirsiniz.

sivilce nasıl patlatılmalı? dr. mehmet öz yanlış bilinenleri açıklıyor 1

Sivilceler Nasıl Patlatılmalı?

Öncelikle sivilce patlatılmaya uygun bir sivilce olmalı. Yani bir ucu olmalı ve ucu cildin yukarısında olmalı.

Kesinlikle önce sivilcenin etrafı alkol ile temizlenmeli. Bunun için eldiven kullanılmalı.

Bir iğne sterilize edildikten sonra; ( Alkol ile yada iyne ucunu yakarak ) sivilcenin ucun değil ( Videoyu izleyebilirsiniz ) sivilcenin ucundaki kenar olan alandan sivilce patlatılmalı ve sonrasında yavaşça sıkılmalı.

Dr. Mehmet Öz’ün açıklaması dikkat çekici.

Sivilce az önce gösterdiğimiz gibi delip patlatılır. Yetişkinler için kullanılabilecek kremlerin içeriğinde Benzoil Peroksit ( bir çeşit asit) bulunan kremler kullanılabilir.

sivilce nasıl patlatılmalı? dr. mehmet öz yanlış bilinenleri açıklıyor 2

Benzoil Peroksit içeren kremler ölü derideki hücrelerinin pul pul dökülmesini  sağlar. Ayrıca benzoil peroksidin cildin yağ üretimini azaltıcı ve kızarıklığı engelleyici bir anti-enflamatuar etkisi gösterdiği söylenmektedir. Ancak bu şu an için bilimsel bir şekilde ıspatlanmış değildir. Benzoil Peroksit ile ilgili ayrıntılı olarak konumuzu takip edebilirsiniz. Sivilce tedavisi ile ilgili ayrıntılı bilgilere ise sivilce.net sitesinden ulaşabilirsiniz.

Sivilceleri Patlatmak Zararlı mı?

Kısaca cevabı: Kendi başınıza patlatırsanız kesinlikle sakıncalı ama doktor gözetiminde yaparsanız oldukça yararlı. Şimdi gelelim uzman doktor açıklamasına.

Bunu Uzm. Dr. Vildan Şengöz’ün ( Dermotolog ) açıklaması ile birlikte sizlere aktaralım.

Akneli cildin tedavisinde zaman zaman komedon adını verdiğimiz keseciklerin oluşumunun temizlenmesi gerekir. Bu komedonların evde kişi tarafından sıkılması, hem hijyen açısından hem de patlayan komedonların ciltte çukurcuklar şekilde iz oluşturması nedeni ile sakıncalıdır.

Eğer gerekliyse komedonların hekim tarafından temizlenmesi ya da bir miktar ilaç ile küçülttükten sonra çıkarılması daha doğru bir uygulamadır.

Siyah noktalar aslında bizim komedon dediğimiz oluşumlardır. İçleri sebum salgısı ile doludur. Bu siyah noktaların sıkılması derinin içeriğinin bir kısmının alta doğru kaçmasına ve bu oluşumların kistlere dönmesine neden olur. Bu kistlde ileride kalıcı bir soruna neden olabilir.

Kara noktaların temizlenmesi için mutlaka dermatolog cilt doktoru ile görüşüldükten sonra belli sürelerle doğru ilaçlar kullanıp onları temizlemek en doğru yaklaşım olacaktır. Banyo sonrasında peçeteyle ya da pamukla siyah noktalar sıkılırsa bu siyah noktalarda enfeksiyon oluşabilir ve bu enfeksiyon çıbana dönüşebilir.

Hangi tip sivilceler patlatılmamalı? Olgunlaşmamış ve özellikle adet döneminde kadınlarda ortaya çıkan sivilceler kesinlikle patlatılmaz.

Sivilce Maskeleri

Sivilceleri kurutmak, sivilcelerin çoğalmasını önlemek, dönemsel sivilceler ( kadınlarda adet dönemi sivilceleri gibi )’de kızaran, fışkıran sivilceleri söndürmek için evde yapabileceğiniz ve internette bulabileceğiniz sayısız sivilce maskeleri bulunmaktadır. Bu maskelerin tamamı farklı ciltler için uygun olmakla birlikte en iyi etkiyi hangisinin göstereceğini size dermatolog yani cilt doktorunuz söyleyecektir. Çünkü;

Cilt tipiniz farklı olduğundan kullanılacak maskeler de size farklı şekilde etki edecektir. Örneğin diş macunu en çok kullanılanlar arasındadır. Ancak, diş macunu çoğu cilde alarji yapar.

Arko’nun traş kremi vardı ( köpük değil ) ben örneğin traj kremi sürerdim (limonlu ) ve ergenlik sivilcelerimi anında kuruturdu ancak bu her cilt için geçerli değildir. ( Cilt tipim karma )

Cilt Doktoru Sizi Yönlendirecektir

Son olarak bakımlı kadın’da ve sivilce.net gibi siteler’de sayısız alternatifte cilt maskeleri, kremler, losyonlar yani kısacası akne sorununuza iyi gelebilecek ürün veya evde yapabileceğiniz cilt maskeleri bulabilirsiniz.

Sivilce sorununuz ciddiyse

Ancak akne sorununuz tedavi görmeniz gerektirecek kadar çoksa, sivilceleriniz inatçıysa ve sizi rahatsız edecek kadar yoğunsa, geçmiyorsa mutlaka ve mutlaka önceliğiniz cilt doktorunuza gitmeniz olmalıdır.

Şayet cildinizde tek tük sivilceler varsa daha rahat hareket edebilirsiniz ama konumuzda belirttiğimiz gibi, siyah noktalarda ve aknelerde iltihaplı bölgeyi patlatmadan önce konumuzda belirttiğimiz gibi önemli olan hususları dikkate almanız ileride sivilce izi, çukur, siğil gibi sonrasında gideremeyeceğiniz sorunların olmasını engelleyebilirsiniz.

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Merhaba, sivilcelerin nasıl patlatılması gerektiğine dair verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Maalesef ben dahil birçok kişi bu konuda bilinçsiz hareket ediyor. Yanlış patlatılan sivilceler kalıcı iz bırakabiliyor. Tabii ki dediğiniz gibi bir uzman gözetiminde yapılması şart. Uzm. Dr. Vildan Şengöz’ü de şahsen tavsiye ederim ilgili bir dermatolog. Ben de sivilce için Arko krem kullandım fakat çok fazla işe yaramadı.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et