Tüm Saç Renkleri

Sivas Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Sivas Anadolu’nun konum olarak merkezinde bulunan kırsal yaşam biçiminin hüküm sürdüğü oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmış, eski kültürlerin geleneksel bir biçimde harmanlandığı önemli kentlerimizden biridir. Şehirde yaşamayıp da herhangi bir zaman diliminde şehirde bulunanların çoğunun ortak kanısı şehrin imarındaki çarpıklıklar ve doğanın tahrip edilmesi üzerine yapılan eleştirilerden ibarettir. Sivas şehri ile ilgili en güncel Sivas Haberler sayfasından takip edebilirsiniz.

Aşık Veysel

sivas hakkında bilmeniz gereken 10 şey 1

Sadece Türkiye’nin değil Dünyanın en önemli Ozanlarından olan Aşık Veysel’in doğduğu, yaşadığı kent olan Sivas tarihi dokusuyla da kültür bakımından birikmişlikleri olan bir kenttir.
1894 yılında Şarkışla ilçesinin Sivralan köyünde doğmuştur.  Sivas’ın kültürel anlamda ozanlar şehri olması kendisinin gelişmesinde oldukça önemli bir rol üstlenmiştir. Sonrasında Aşık Veysel anadoluyu gezmeye ozan olarak köy enstütülerinde öğretmenlik yaparak ozanlık yapmaya devam etmiştir.

Sivas Kangal

sivas hakkında bilmeniz gereken 10 şey 2

Sivas Kangal bu yöreye özgü olan Türkiye’nin Akbaş ile birlikte en en değerli köpek cinsidir. Dünya’da da son derece tanınan ve ilgi gören ve saf kan bir köpek cinsi olan Sivas Kangalın Özel çiftliklerini ziyaret etmeden bu şehirden ayrılmanızı tavsiye etmiyoruz.

Sivas Katliamı

Sivas’ın günümüze hala kötü bir şöhretle anılması ve ön yargıların geçerli olmasına neden olan en trajik olay maalesef 1993’te yaşanan Sivas katlimı olaylarıdır. Madımak olayı olarak da bilinen bu trajedi’de Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilmiş olan Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli’nde çıkan yangında çoğunluğu Avlevi 33 Şair, yazar ve ozan hayatını kaybetmiştir.

En Lezzetli Et

Sivas’ın coğrafi alanı oldukça geniş otlak ve çayırlardan oluştuğu için mera ve çayırları son derece geniştir. Dolayısıyla hayvancılığın yaygın olduğu bu şehirde çoban geneleneği ile hayvan otlatmak da yaygındır. Doğal yollarla beslenen hayvanların eti de Türkiye’deki en lezzetli etlerin Sivasta üretilmesini sağlamıştır.
Yemek olarak Sivasın Döneri ( Etinden dolayı ), yaprak köftesi

Mutlaka Yemeniz Gereken Lezzetleri

Kesme Aşı

Mercimek, Hamur ve erişte ile hazırlanan ve “Gılik” denilen küçük ekmek ve çöreklerin yağda pişirilmesi ile elde edilen çorba kıvamındaki lezzet Sivas’a özgüdür.

sivas hakkında bilmeniz gereken 10 şey 3

Kelle Tatlısı

Kadayıfın bir bütün halde sunulan ve içinde fındık, badem, ceviz, üzüm, tarçın gibi malzemelerin bulunduğu Sivas’a özgü en meşhur tatlılardandır.

sivas hakkında bilmeniz gereken 10 şey 4

Mizaf Fenomenlerinin Doğduğu kent

Biraz garip gelebilir ama ironi ve kara mizah denildiğinde akla ilk gelen şehir burasıdır.
Bu şehirden çıkan mizah ustaları; Cem yılmaz, Umut sarıkaya, Selçuk aydemir

ve İnternette fenomen haline gelen bir garip yurdum insanı profilleri:

Sivas şehri ile iligili tüm ayrıntılı güncel haberlere Sivas Güncel Haberler sayfasından ulaşabilirsiniz.

Görmeniz Gereken Yerler

Ulu Cami

Zamanla eğilen ve eğri olarak ayakta kalan minaresiyle ünlü olan Cami’nin 13. yüzyıl’da inşasına başlanmıştır.
Divriği Ulu Cami taş işçiliğinin en güzel örneklerini taşır.
UNESCO kültür mirası listesinde bulunan ve Türk İslam sanatının en önemli ve nadide eserlerinden biri olan bu tarihi eser mutlaka görülmesi gereken yapılardan birisidir.

sivas hakkında bilmeniz gereken 10 şey 5

Şifaiye Medresesi

Sivas’ın medreseler ile kurulu otantik bir kent olduğunu söylemek sanırım ki yanlış olmayacaktır. Ulaşımı oldukça kolay olan Şifaiye Selçuklu Parkı içerisinde, Çifte Minareli Medrese’nin tam karşısındadır. 

sivas hakkında bilmeniz gereken 10 şey 6

Sivas Spor

sivas hakkında bilmeniz gereken 10 şey 7

1967 ‘de kurulan ve kurulduğu günden bu yana Türkiye süper liginde başarılı performanslar sergileyen Sivas Spor Kulüp, futbol dışında bilardo, cirit ve briç branşlarında faaliyetini sürdürmektedir. Sivas Spor maçlarını Yeni Sivas 4 Eylül Stadyumun’da oynamaktadır. Sivas Spor Haberleri‘ni buradan takip edebilirsiniz.

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et