Tüm Saç Renkleri

Seyreltilmiş Bal ve Bal Sahteciliğinin Önüne Geçilemiyor

Netflix’te yayınlanan Gıda Suçları belgeseli tüm bilinçli tüketicilerin izlemesi gereken bir belgesel serisi. Özellikle Para için ensdüstriyel tarım‘ın nasıl kullanıldığını ve yediğimiz her gıda nasıl tehlikeler olduğunu güzel açıklayan bir belgesel.

Gıda Suçları: Sezon 1 ve 1. bölüm’de yer alan  Avukatlar, Silahlar ve Bal adlı bölüm bal tüketen herkesin izlemesi gereken biraz can sıkıcı bir belgesel. Can sıkıcı diyorum çünkü sahtecilerin önüne maalesef hiç bir şekilde geçilemeyeceğini daha iyi anlıyorsunuz.

seyreltilmiş bal ve bal sahteciliğinin önüne geçilemiyor 1

Seyreltilmiş ve Sahte Balların Klinik Analizleri Yanıltıcı Olabiliyor

Arkadaşlar sene 2019 evet, ancak bal sahteciliğinde laboratuvarlar hala özellikle Çinli GIDA SAHTECİLİĞİ’nin önüne geçemiyor. Bunu ben değil Amerika’da Gıda laboratuvarlarında çalışan sorumlular söylüyor.

Şöyleki; Örneğin saf balı seyreltmek ( fazlalaştırmak için ) %90 oranında mısır şurubu katıldığını herkes bilir ve mısır şurubu tüm dünyadaki bal analizlerinde ortaya çıkar. Bunu bilen Çinliler her seferinde laboratuvarlarda fark edilmeyecek yeni şuruplar denerler. Örneğin pirinç şurubu.

Amerika Çin’den bal ithalatını tamamen yasaklamıştır. Sadece Çin değil, Çinle iş birliliği yapan ( Çindeki balları ABD’ye satmaya çalışan ) Diğer ülkeleri ( Malezya, tayvan, vb. ) gibi ülkeleri de yasaklamıştır.

seyreltilmiş bal ve bal sahteciliğinin önüne geçilemiyor 2
Kaynak: smh.com.au

Arılar Azalıyor Bal Üretimi Artıyor

Dünyadaki en büyük bal üreticisi Çindir, Tüm dünya’da olduğu gibi Çinde’de Arı nüfusu çok ciddi bir şekilde azalmaktadır. Ancak dünya nüfusu arttığı gibi bal’a olan talep de çok ciddi bir şekilde artmaktadır. İşte bu nedenle Çin elindeki bal üretiminin %90’ının seyreltir. Yani %10 saf bal %90 ( Şurup )

Çin Balları Türkiye’de mi Satılıyor

Tabii ki Amerika’ya satılamayan ballar dünyanın başka ülkelerine satılıyor. Çok ciddi bir pazar olarak Türkiye Bal İhraç etmesine karşılık Çin’den sahte ballar da ithal ediyor.

Ordu Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Bayhan’ın sözlerine kulak verelim.

Türkiye’nin sahte bal üretiminin önüne geçebilmek için Çin’den bal ithal etme girişiminin baldaki sorunları katmerleştireceğini söyledi.

Son dönemde Türkiye’de bal üretimiyle ilgili tartışmalar sebebiyle Çin’den bal ithal edilmesinin gündeme geldiğini hatırlatan Mehmet Bayhan, Tarım Bakanlığı’nın öncelikle sahte bal üretiminin önüne geçmesi gerektiğini belirtti. Türkiye’deki laboratuvarların donanım yetersizliğinin sahte bal üretimini kolaylaştırdığını kaydeden Bayhan, “Sahte bal üretimine engel olarak bilinen karbon 13 (C 13) analizi artık işe yaramıyor. F85 adı ile üretilip yurtdışından Türkiye pazarı için ithal edilen fruktoz şurubu ile üretilen sahte ballar tüm analizlerden geçmeyi başarıyor. Tarım Bakanlığı fruktoz şurubunun ithalatını durdurmalı ya da ithal eden firmaların bunu nereye sattıklarını açıklamaları sağlanmalıdır” dedi.

Kaynak: İHA

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et