Tüm Saç Renkleri

Sevgililer Günü Nedir

sevgililer günü nedir 1

“Sevgililer günü aslında birliktelik yaşayan iki sevgilinin paylaştığı bu sevgiyi kutsaması, yüceltmesi ve bu birlikteliği yani sevgili olma halini kutlamasıdır.”

Hep söylendiği gibi aslında Sevgililer günü ticari bir gün değildir. Şimdi gelin tüm dünyada bir ritüel olarak görülen ve yılbaşından sonra en çok ilgi gören bu günün nasıl doğduğunu tarihsel sürecini birlikte inceleyelim.

Sevgililer günü nasıl ortaya çıktı – Tarihi

Sevgililer günü Eski Roma döneminde o zamanın inançları doğrultusunda ana tanrıça olan yani Tanrı ve Tanrıçaların Kraliçesi  Juno’nun kutsandığı  14 Şubat gününden gelmektedir. Kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak bilinen Juno için 14 Şubat’tan bir gün sonra ise Lupercalia bayramı yapılmaktadır.

14 Şubat çok tanrılı dinlerde yani bir nevi putperest inançta birbirlerini tanımayan bekar kadın ve erkeklerin kura ile bir araya geldikleri bir bayram. Kutsal bir ibadet günüdür.

Bu bayram özellikle Roma gençleri için oldukça önemlidir zira o zamana kadar  hayatları kesin kurallar çerçevesinde sınırlandırılmış olan bu gençler  ilan edilen bayram günü birbirleri ile birlikte olurlar. Genç kız ve erkeklerin kimle birlikte olacağı Lupercalia bayramının arife gününde yani 14 Şubat gününde belli oluyordu. Romanlı genç kızlar isimlerini bir kağıt parçasına yazıyorlardı ve yine genç erkekler kavanozlara doldurulmuş bu kağıt parçalarını çekiyorlardı. Sonuçta kura sonucu bir araya gelmeye hak kazanmış genç erkek ve kız bayram süresince birlikte oluyorlardı. Bu birliktelik boyunca birbirlerini seven ve hatta aşık olan genç çiftler bayram sonrasında da genellikle evleniyorlardı.

İşte sevgililer gününde hepimizin bildiği  Aziz valentine’de bu zamanlarda yani imparator 2. Claudius zamanında ortaya çıkmakta (ms 240).  imparator 2. Claudius  Savaşlarda savaşacak asker bulmakta zorlandığı için tüm evlilikleri ortadan kaldırır çünkü erkekler aşklarını ve karılarını bırakıp savaşa gitmek istemezler. Evliliğin yasak olduğu bu dönemde Aziz Valentine gizlice çiftleri evlendirmeye devam eder ancak yakalanması uzun sürmez. Yaptığının cezası dövülerek öldürülmektedir. M.S 270 yılının 14 Şubat Ayında Hıristiyan şehitliğine gömülür.

Yalnız burada önemli bir noktaya değinmekte yarar var.  Lupercalia bayramı putperesler ( daha doğrusu çok tanrılı) dinlerin bir inancıydı.  Hiristiyanlar daha sonra Aziz valentine’nin ölümü ile bu bayramı birleştirerek 14 şubat gününü tüm dünyada Sevgililer günü olarak kutlamaya başlamıştır.

3 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et