Tüm Saç Renkleri

Şampuanın İçeriği Nedir

sac-yikamaSoru:  şampuanın hangi maddelerden üretildiğini ve bu maddelerin bileşim ve oranları nelerdir?

 

Cevap:  Şampuan ile başlayalım. Günümüzde marketlerde o kadar çok çeşide sahip şampuan var ki; bunların her birine farklı saç tiplerine hitap etmesi için farklı maddeler ekleniyor. Ayrıca marketlerde satılan tüm şampuanların hangi kimyasalları içerdiği zaten üzerlerindeki etikette yazıyor. Ancak şampuanın özü, saçımızdaki kiri çıkarma mantığı, sabundaki gibidir (sabunun yapısının açıklandığı bölüme bakabilirsiniz). Burada hayvani yağ yerine bitkisel yağ kullanılır. Şampuanlarda genellikle anyonik yüzey olarak (kirli yüzeye tutunarak saçın temizlenmesini sağlar) sodyum loril eter sülfat (diğer adı sodyum loret sülfat), amonyum loril eter sülfat (amonyum loret sülfat), amonyum loril sülfat kullanılır. Eklenen diğer katyonik, nanyonik, amfoterik maddeler ise şampuanın viskozitesini artırır ve saçın yapısını güçlendirir. Şampuanların pH değeri de önemlidir ve ortalama 5.5 ? 6.5 arasında olmalıdır.
Saç jölesine gelince

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et