Tüm Saç Renkleri

Roaccutane Nedir? Kullanımı ve Kullanıcı Yorumları

Özellikle adolesanlarda akne ve sivilce problemleri için doktorlar tarafından reçete edilen Roaccutane, kesin ve kalıcı çözüm sağlamak adına uzun bir tedavi gerektiren ilaçtır.

Uyarı: Dermatoloji uzmanlarının yazdığı bu ilacı hasta kullanmadan önce bir takım kontrollerden geçmelidir. Kardiyoloji uzmanına, göz hastalıklarına, kadın doğum, üroloji, endokrinoloji gibi doktorlardan konsültasyon istenmelidir.

Etken maddesi

Roaccutane ilacının etken maddesi izotretinoin‘dir. Bu madde şiddetli akne atakları tedavisinde kesin çözüm olarak kullanılmaktadır.

roaccutane nedir? kullanımı ve kullanıcı yorumları 2
Fotoğraf Kaynak: @oonaghskinblog

Kullanım alanları

Adolesan ve daha sonraki gelişim aşamalarında her yaştan hastanın kullanabileceği bu ilaç yaygın ve uzun süre devam eden inatçı akne ( Sivilce )tedavisinde dermatoloji uzmanları tarafından reçete edilir.

Her şeyi yaptınız, tüm ilaçları kullandınız fakat yine de sivilcelerinizden kurtulamadıysanız doktorunuz size bu ilacı kullanmanızı tavsiye edebilir.

Yan etkileri

Bu ilacı kullanmaya başladıktan yaklaşık 3 hafta sonra dudak, göz ve cilt bölgelerinde yaygın kuruluk yaşayabilirsiniz. Bu kuruluk şikayetlerinizi gözde suni gözyaşı, cilt için ise nemlendirici kremler kullanarak giderebilirsiniz. Güneşli saatlerde dışarıda bulunmamanız gerekir.

ÖNEMLİ OLUMSUZ YAN ETKİLERİ : İlaç genel olarak gastrointestinal sistemde bulantı, kusma, uzun süren karın ağrısı, ishal, kabızlık gibi etkiler yapabilir. Nörolojik fonksiyonlarınızı etkileyebilir ve geçmek bilmeyen baş ağrıları yaşayabilirsiniz.

İlacın hedef organı karaciğer olduğu için ilacı kullandıktan bir süre sonra karaciğer enzimlerinizde değişkenlik görebilirsiniz. Yan etkileri şiddetli bir şekilde yaşamaya başlarsanız doktorunuza başvurunuz.

Muadilleri

Aknetrent, acneliyse, acnegen, zoretanin, acnelyse.

Fiyatı

Roaccutane ilacının 2019 fiyatı 78.5 TL‘dir.

Kullanıcı Yorumları

Roaccutane adlı sivilce ilacını kullananların aktardıkları tecrübeler ve kullanıcı yorumları ikiye ayrılıyor diyebiliriz. Öncelikle ilacın reçeteli olarak satıldığını ve doktor reçetesi ile satın aldığını hatırlatalım.

Roaccutane ilacını doktor reçete etse dahi kullanmaktan korkanlar vardır, tedavi olamayıp sivilce sorunu ile yaşamak zorunda olanlar ve ilacı kullanmadığı için pişman olanlara örnek bir kullanıcı yorumu

roaccutane nedir? kullanımı ve kullanıcı yorumları 3
Fotoğraf Kaynak: @dan_coyles
roaccutane nedir?
Roaccutane Nedir?

ağrı kesicinin bile yan etkilerini korkunç bir şekilde yaşamış biri olarak insanları korkutmayı en az yönlendirme kadar saçma buluyorum
zamanında, doktorun tavsiyesine rağmen öcü olarak gördüğümden reddettim. ve evet sivilcelerle yaşıyorum hala. 16 yıldır sivilceli biri olmak ne demek kaç kişi bilir acaba? kullanmadığım şey de kalmadı. aynaya bakınca gördüğüm kişiye gülümseyebiliyor muyum sizce? i̇yileşmiyor ve ben yaşlanıyorum. tedaviyi kabul etmedim çünkü korkutuldum. hiçbir şey bilmeseydim şu an yan etkileri düşüyor olur muydum? belki de zorlayacaktı ama bitmiş gitmiş olacaktı. tüm bunları yazmamın sebebi benimle aynı hataya kimsenin düşmesini istememem. psikolojimi bozacak diye kullanmadığım ilaç ardımda, yüzümü kapamaya çalışırken bozulacak psikoloji de kalmadı.
ve buraya gelip insanları caydırmaya çalışanlara da şunu söylemek isterim; doktor değilsiniz. i̇nsanları uyarmak doktorların işi. sizin deneyimleriniz 2. kişiyi bağlamıyor zira kimyalarınız aynı değil. reçetesiz satılan bir ilaç olsa hak verebilirdim. kobay faresi değil insanlar, hastalık da kanser değil. yan etkiyi yaşayan bırakır, kurtulur. bu kadar basit. birine yardım edeyim derken onu tedaviden uzaklaştırmak mantıklı mı
bana gelince, tekrar bir randevu alacağım. 3. kez bu ilacın adını duyarsam hayır demeyeceğim. en azından denerim. yorarsa da çöpe atarım. yatağımda ölü bulunmayacağım nasılsa.

https://www.suslusozluk.com/roaccutane?i=320575
roaccutane nedir? kullanımı ve kullanıcı yorumları 4
Fotoğraf Kaynak: @reyamoremua

Bir de bu sivilce ilacını kullanan ve sonrasında yan etkilerine maruz kalıp Depresyona giren kullanıcılarda var örnek bir kullanıcı yorumu

kullandığımda 17 yaşındaydım. tedavi bittiğinde sivilcelerim geçti, cildim kaymak gibi oldu. ardından depresyona girdim ve okul hayatım da bitti. uzun süre neden depresyona girdiğimi asla anlayamadım ve bana getirdiği her kötü durumu hep karakterimin zayıflığından olarak düşündüm; çünkü ailemle aram bozuldu, arkadaşlarımla bozuldu, huylarım ve hayata bakışım değişti, okulumu bitiremedim ve bunun stresi beni daha da yıprattı. sonra bu ilacın depresyona hatta intihara sebep olabileceğini öğrendim ve baya kızgındım. o günler çok geride kaldı şimdi ama nereden baksanız 10 sene öncesi ve doktorların hiçbiri doğru düzgün akne tedavisi uygulayamıyordu. (bir çok doktor gezdim yazdıkları hep aynı ilaçtı) 
neyse kullanacak arkadaşlara tavsiyem aman dikkat edin. artık dermoloji o kadar gelişti ki her şeyin bir çaresi vardır. lütfen akneye ne sebep oluyorsa (hormonlar, kistler, stres, beslenme) iyice araştırıp size neyin ne olduğunu söyleyebilecek kadar aklı başında bir doktor bulun, her şeyi deneyin ve son çare olarak kullanın. herkeste depresyona sebep olacak diye bir şey yok ama böyle ilaçların başınıza ne açacağını bilemezsiniz. 

https://www.suslusozluk.com/roaccutane?i=890867
roaccutane nedir? kullanımı ve kullanıcı yorumları 5
Fotoğraf Kaynak: @myacnepage

Oldukça etkili ve yararlı bir sivilce tedavisi sonucunda kullanıcının yorumu aşağıdaki gibidir

herkesin çok korktuğu ve kötü yan etkileriyle meşhur olan ilaç hakkındaki deneyimimi ben de paylaşayım istedim. yüzümde roacctuane kullanacak kadar bir sivilce problemi yoktu, zaman zaman bir iki sivilce çıkardı. fakat sırtımda ağır, yıllardır kaç dermatoloğun verdiği kremlerle geçmeyen, inatçı, genetik akne vardı. hatta sırtımdan üst kollarıma ve göğüs kafesime kadar uzanıyordu. doktorum ilk etapta 25 gün antibiyotik tedavisi uyguladı (aktif sivilceleri güzelce söndürmeye başladı), sonrasında ise roaccutane yolculuğuma geçtik. doktorum, çoğunun aksine, mikro doz tedavi tavsiye etti. bu şekilde de ağır dozlar kadar yarar alındığını, yüksek dozda sivilce kusturmanın iz yaparak tedaviyi uzattığını, yan etkileri minimize ettiğini söyledi. ilk bir ay 3 günde bir 10mg lik tablet kullanarak başladım. (kiloma göre önerilen doz günlük 50 mg) 1 aylık süreçte bile sonuçlara inanamadım. bir ay sonrasında ise iki günde bir 10mg lik tablet içerek, yani günde 5mg devam ettim. hiç kusma yaşamadım, hiç yeni sivilce çıkmadı. vücudum bir miktar kurudu ama sonradan alıştı, hiç ilaç kullanmıyor gibiyim. (doktorum bu dozda vücudun alıştığını tolere edebildiğini söyledi) gördüğüm iki yan etki, zaten olan göz kuruluğumu bir miktar kötüleştirmesi ve dudaklarımın normal bir insana göre daha kuruması oldu. ama bu kuruluk soyulma derecesinde değil, sanki kış mevsimindeymiş gibi bir kurumaydı. ilacın etkisi ise inanılmaz. (yaz döneminde güneşten dolayı dozu yine üç günde bir 10mg’a düşümemize rağmen) inatçı, hiçbir kremle geçmeyen sırtımda sadece hafif izler kaldı. doktorum tedaviyi bir yıl öngörmüştü, daha yolun yarısındayım, buna rağmen etkisine inanamıyorum ilacın. sadece bir kaç tane iz kaldı vücudumda. vücudumun bu halini bile kabul ediyorum. 

https://www.suslusozluk.com/roaccutane?i=855828

“Roaccutane” bildiğiniz üzere bir sivilce ilacı. Özellikleri kullanımı faydaları ve yan etkileri hakkında ayrıntılı bilgiye bu listeden ulaşabilirsiniz

 • Akne ilacıdır. kistik lezyonlar ve noduler tipindeki Akneler için Kullanılıar. ( Yüzde geçmeyen aşırı sivilceler)
 • Sadece dermatolog’lar tarafindan recete edilebilir.Yeşil reçete ile satılır.
 • Vücudun fazla yağ uretmesini engeller.
 • ilacın kullanım süresince a vitamini içeren gıdalar ile birlikte alkolün tuketilmemesi ve güneşlenilmemesi önerilir.
 • Yan etkileri çok fazla olduğundan artık son çare olarak kullanılan bir ilaç olarak bilinmektedir.
 • Amerikada kullanımı yasaktır.
 • İlacı kullanırken Hamile kalınması ve kan verilmesi tehlikeli ve yasaktır.
 • İlaç kullanmaya başladıktan hemen sonra yan etkileri görülmeye başlanmakta.
 • Eklemlerde ve gözlerde ağrı
 • Aşırı dudak kuruması
 • Baş ve gölerde ağrı
 • Burun kanamaları görülmelte
 • Ayrıca ilacın depresyona neden olduğuda belirtilmektedir.

Kullanıcı yorumları için saygı sitede bu ilaç hakkındaki yorumların linkleri verilmiştir.

Ekşi Sözlük Yorumları

Kadınlar klubünde Kullanıcı Yorumları

Son güncelleme 23.02.2019

roaccutane nedir? kullanımı ve kullanıcı yorumları 6
roaccutane nedir? kullanımı ve kullanıcı yorumları 7

11 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

1 Yorum

[…] Roacuttane Hap genellikle doktorların ciddi akne sorunu yaşayan sivilce izleri koyu renkli olan hastalara yazdığı oldukça güçlü bir haptır. Bu hap sadece sivilce için değil beyaz nokta, siyah nokta, yağ bezesi gibi ciltteki yağdan kaynaklanan lekelerin yok edilmesinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Ciltteki yağı ciddi miktarda emmekte ve cildin soyulup kendini yenilemesini sağlamaktadır. İçeriğinden kaynaklı olarak karaciğere zarar verme potansiyeline sahiptir. […]

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et