Tüm Saç Renkleri

Rehber / Evcil Hayvan Satın Alma ve Taşıma

Bu konuda size evcil hayvan ( Kedi ve köpek ) Satın alma ve nakil – Taşıma alanında kendi yaşadığım deneyimlerimi aktarmak istiyorum. Yaşadığım olumsuz tecrübelerin bu konuda deneyimi olmayan hayvan severlere yol göstermesini diliyorum.

Ömrünü damızlık olarak köylerde damlarda diğer cins köpeklerle geçirmek zorunda kalan ve 8 yaşında satın aldığım French Bulldog Köpeğim Wiki. İlk aldığımda aşırı korkmuştu. Sırtında ısırık yarası vardı. ( Başka bir köpek ısırmış )

rehber / evcil hayvan satın alma ve taşıma 1


Bir hayvan sever olarak hayatımda 3 kere hayvan sahiplendim ve bu konuda ilk yıllarda maalesef oldukça kötü deneyimler elde ettim. Bekar olduğum dönemde bundan 7 sene önce Evcil hayvan satışı yapan bir ilan sitesinden chov chov çin aslanı yavrusu satın almak için ( denizli’de göya köpek yetiştirme çiftliği) satıcı ile buluştum. 20’li yaşlardaki iki genç beni depo gibi bir yerin önüne getirdi ve depodan iki tane 2-3 aylık olan yavru çin aslanlarını gösterdi. Kahverengi olan köğek oldukça durgun duruyordu. İlk başkta almaktan vazgeçtim ancak sonra köpeğin durumuna dayanamayıp o zamanın parasıyla 400 tl ücret verip köpeği aldım.

Hayvan Satın Alırken Bu hatalara Düşmeyin

Biliyorum beni yaptığım her davranışta suçlayacaksınız ancak deneyimsiz ve heycanlıydım ne yapmam gerektiğini bilmiyordum ve yaptığım hataları bir bir anlatmaya devam edeceğim.

  • Küçük yavruyu ( Evcil hayvan veterineri olmayan, Büyük baş hayvanlarla ilgileniyormuş ) Veterinere kontrol ettirdik iki tane iğne yaptı. Birisi yolda sakinleşmesi için.
  • Bir tane Hayvan taşıma sepeti aldım ve köpeği otobüs bagajına verdik ( Yavru köpek leş gibi bir yerde karanlık bir depoda tutulduğu için çok pis kokuyordu)
  • Aylardan Şubattı. Denizli’den izmire geldik. Köğeği yıkadım ve sonrasında kurutma makinasıyla kuruttum. İlk başta bir şeyler yiyor gibiydi ama sonrasında yememeye başladı.
  • Aynı gece kusmaya başladı ve ishal oldu o gece yavru köpek yanıbaşımda öldü.

Maalesef bu olaydan sonra ciddi bir travma yaşadım, Depresyona girdim. Ölü köpeği sepete koyup tekrar denizliye gittim. Köğek satıcıları ile görüştüm. Şikayet edeceğim bir makam aradım ama pazar günü olduğundan ( Tarım ve köy işlerine şikayet edebilirsin dediler ) bunu başaramadım.

Eğer Pet ( Evcil Hayvan) Satın almayı düşünüyorsanız size tavsiye edeceğim bir kaç husus var.

Öncelikle bu iş ciddi bir ticaret ağı olmuş arkadaşlar, Hayvanlar köylerde damlarda damızlık olarak tutuluyor bir köpeğin her yıl zorla damızlık olarak doğurması için diğer hayvanların yanında beslendiğini gördüm ( Sonrasında para verip sahiplendim ) O nedenle bu tüccar simsarlarına para kazandırmayın arkadaşlar. Ucuz diye buralardan köpek satın almayın. Mümkünse köpek sahiplenin – Satın almayın..

İlla köpek ya da kedi satın alacağım diyorsanız Pet Nakil diye bir şey var. Satıcının güvenilir olup olmadığını iyi araştırmak gerekiyor ve kesinlikle sahipleneceğiniz hayvanınızı canlı olarak görmenizi öneriyorum arkadaşlar görme imkanınız yoksa yani satın alacağınız köpek sizin gidemeyeceğiniz bir yerden gelecekse profesyonel birisinin köpeği görmesini sağlayın.

Bu hizmetlerin maliyeti yaklaşık 200-400 tl tutuyor arkadaşlar. Ancak sistem şu şekilde ilerliyor. Pet Kargo dedikleri taşımacıkla köğeği satın alacağınız yere gidip satıcı ile görüşüp görüntülü olarak köpeği görmenizi sağlıyorlar. Hatta Köpeği ya da kediyi alacağınız satıcıyı ücretsiz olarak araştırıp danışmanlık veriyorlar. Bu sayede satıcının amacını, köpeğin durumunu, gerçek bir satıcı mı yoksa dolandırıcı mı olup olmadığını tarafsız 3. bir şahıs aracılık ederek hayvanınızın size daha güvenli ulaşmasını sağlıyorlar.

Son olarak köpeğinizi şehirler arasında bir yere götürmek zorunda iseniz ya da nakil işlemleri için otobüs bulamaıyorsanız pet taksi hizmeti de size yardımcı olabilir. Arkadaşlar internette araştırdığınızda bu hizmetlerin de en az 400-600 tl arasında hatta mesafeye göre çok daha fazla olacağını göreceksiniz. Ancak bu işi bulundukları illerde ağ kurmuş olan kargokontrol firması ile de yapabilirsiniz. Şahsen ben 180 km’lik bir yerde bunu kullandım ve memnun kaldığımı söyleyebilirim.

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Süper bi siteymiş, inceledim ve bir kuş sütü eksik. Harika bi hizmet, ayrıca sadece evcil hayva değil tüm internet alışverişlerimizde güvenliğimizi sağlıyor. Harika gerçekten kargokontrol.com

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et