Tüm Saç Renkleri

Rehber: Boşanmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Batı bölgelerimizdeki şehirlerde, 2010’dan 2019’a kadar yapılan veriler değerlendirildiğinde her 3 evlilikten 1’i boşanma ile sonuçlanmakta. Ve her yıl bu oran ciddi bir şekilde artmakta.

Örneğin; Boşanan çiftlerin sayısı 2017 yılında 128 bin 411 iken 2018 yılında yüzde 10,9 artarak 142 bin 448 oldu.

TÜİK ( Türkiye istatistik kurumu )
rehber: boşanmak i̇çin gerekenler nelerdir? 1

Kadınların Boşanması daha mı zor?

Türk medeni kanundan erkek ve kadın ayrımı olmadığı gibi kadına korunma, annelik hakları gibi avantajlar sağlanmıştır bu nedenle Türkiye’de kadına verilen değer ve önem çok fazladır. Ancak Kadınlarda boşanma dava sürecini zorlaştıran durumlar ne yazık ki görülmektedir. Bunun tek sebebi kadının, kocası ve kocasının akrabalarından kaynaklanan zorluklar, iftiralar, tehdit, şantaj, zor kullanma, gasp, yaralama ve hatta cinayetle son bulmaktadır.


            Evlilik Ve Boşanma   

            Evlilik genel olarak tüm toplumlarda kutsal görülür. İki insanın yekvücut olarak hayata devam etme kararı da kutsanması gereken bir davranıştır. Ancak bu kutsal davranış bazen düşünüldüğü gibi gitmeyebilir. Bu durumda nasıl bir yol takip etmelidir? Hayatta boşanmak da evlenmek kadar normal ve olağan bir süreçtir. İkisi arasındaki fark ise; evlenmek toplumda ne kadar hoş duygular uyandırırsa, boşanmak da en az o kadar nahoş duygular uyandırır. 

rehber: boşanmak i̇çin gerekenler nelerdir? 2

Boşanmaya Karar Verme

            Öncelikle evlilik iki kişilik olduğuna göre konuşarak çözmeye çalışmalı, boşanmaya kesin karar verilirse en doğru karar anlaşmalı boşanma yoluna gidilir. Paylaşılamayan bir hayatı birlikte yaşamak her iki taraf için ve özellikle çocuklar için daha olumsuz durumlar oluşturacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Nedir

            Anlaşmalı boşanmada taraflar evlilik birliği içerisinde edinilmiş malların paylaşımı, varsa çocukların velayeti, tazminat ödeme durumu, nafaka gibi şartların paylaşımı açıkça yazılır. İki tarafın imzası ile aile mahkemesine başvurulur. Duruşma günü belirlendiğinde iki tarafın da hâkimin karşısında olması gerekir. Yazılı verilen beyanların hâkim karşısında sözlü olarak verilmesinden sonra hakim boşanma kararını verir. Bu boşanma davasında avukata pek ihtiyaç duyulmaz.

rehber: boşanmak i̇çin gerekenler nelerdir? 3

            Çekişmeli Boşanma Nedir

            İkinci boşanma türüne hukuk dilinde çekişmeli boşanma davası denir. Çekişmeli boşanma davasında taraflar anlaşamadığı için velayet, tazminat gibi konulara, boşanma sebebine bağlı olarak hâkim karar verir. Bu süreç Türkiye koşullarında uzun ve yıpratıcı bir süreçtir. Boşanma davası sonuçlanıncaya kadar hukuki anlamda evlilik birliği devam eder ve tarafların yeni bir hayat kurmaları için sürecin tamamlanması beklenir. 

            Çekişmeli boşanma davasında her iki tarafında sürecin hızlanması ve kendi lehlerine sonuç alınması için bir avukat ile çalışması gerekebilir. Avukatlar uzun sürecek davanın genel takibi ve müvekkilinin haklarını hukuki olarak üstlenir. Sürecin her detayı avukat tarafından takip edilir ve gerekli durumlarda itirazlar yapılır. Davayı bir avukatın takip etmesi hali hazırda boşanma stresini yaşayan tarafların psikolojik olarak rahatlamasını da sağlar.

            Çekişmeli boşanma davası, tarafların sadece mal veya velayet paylaşımı sebebiyle değil, aldatma ya da zina gibi bir tarafın kusurlu olması nedeniyle de açılabilir. Bu tür davalarda kusurlu tarafın evlilik birliği içerisinde elde ettiği haklarının bir kısmının, hukuki olarak daha az kusurlu olan tarafa hakim kararıyla bırakılması beklenir. 

            Aldatma ve zina yoluyla açılan davalarda tarafların bu durumu ispat etmesi beklenir. Verilecek deliller ve tanık beyanlarıyla aldatma veya zinanın belgelendirilmesi beklenir. Hâkim bu bilgi ve belgeler ışığında kararını hukuken verecektir. Verilen karara tarafların itiraz etme hakkı vardır. Bu duruma istinaf yoluna gitme denir ve istinafa giden dosya bir üst mahkeme tarafından onaylanıncaya kadar, hala hukuki olarak evlilik birliği devam etmektedir. 

Anlaşmalı Mı, Çekişmeli Mi?


            Boşanma süreci zaten her iki taraf için de yıpratıcı bir süreç olduğundan mümkün olduğu kadar anlaşmalı boşanma yolu tercih edilmelidir. Hem maddi, hem psikolojik olarak hem de yeni bir hayat kurma öz güveni kazanılması, yaşanılan boşanma sürecinin mümkün olduğu kadar kısa sürmesiyle sağlanabilir.

Tek celsede boşanmak Nedir – Nasıl olur

Anlaşmalı boşanma‘da denilen bu durumda taraflar bir oda’da hakim karşısına çıkar. Hakim karı – kocaya sorular sorar.

Şiddetli geçimsizlik yüzünden boşanma talebinde bulunmuşsunuz, doğru mu? 

Nafaka talebinde bulundunuz mu?

Önemli : Eğer taraflardan biri ceza evine girmişse, ceza evine giren taraf istemese bile gerçekleşen durumlarda.

6 aydan uzunca bir süre ayrı evlerde yaşadığını kanıtlayan çiftler tek celsede boşanabilir.

Gerekçeleri Nelerdir?

Çocuksuz olmak, dilekçeyi anlaşmalı olarak vermek, nafaka vb. taleplerde bulunmamak, şiddetli geçimsizliği bahane göstermek .

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et