Tüm Saç Renkleri

Rehber: Bebeklerin Ağlama Nedenlerine Çözüm Yolları

Bebeklerin ağlaması birçok anne ve babayı endişeye düşürür. Özellikle saatlerce morarana kadar ağlayan bebekleri susturması da kolay olmaz. Bir saatten fazla ağlayan bebek farklı nedenlerden dolayı ağlıyor olabilir. bebeklerin ağlamasından korkulmalı mı, normal mi olduğunu sizler için paylaşmak istedik. Bebeği sakinleştirmenin yollarını sizde uygulayabilirsiniz.

Bebekler kendilerini ifade etmek için genellikle ağlar. Konuşamadıkları için bazı şeyleri ağlayarak anlatmak ister. Acıktıklarında, uykusu geldiğinde, altına yaptıklarında, gazı olduğunda, bir yeri ağrıdığında ve daha birçok şey için huzursuz olur ve ağlar. Bunlar kısa ve istediği yerine getirildiğinde susan bebeklerdir. Fakat birde saatlerce ağlayan bebekler var. Bebeklerin saatlerce ağlamasının altında belirli nedenler yatabilir.

rehber: bebeklerin ağlama nedenlerine çözüm yolları 1
bebeklerin ağlama nedenleri

Bebeklerin Ağlama Nedenleri

Bebeklerin sürekli ağlaması huzursuz olduğunun göstergesidir. Bebek bir yeri ağrıdığında, bir hastalığı olduğunda saatlerce ağlamaya başlar. Böyle durumlarda en doğru yapacağınız davranış doktora giderek muayene olmaktır.

Bebekler duygularını anlatabilmek için ağladıklarında ilk önce nedenini aramak gerekir.

Bebeğinizin altını kontrol edin. Altını kirlettiğinden dolayı ağlıyor olabilir.

Bebekler kabızlık ile karşılaştıklarında da ağlarlar.

Bebeğinizi emzirmeyi veya mama ile beslemeyi deneyin karnı acıktığı için ağlayabilir.

Uyutmayı deneyin uykusunun geldiğini ifade etmeye çalışıyor olabilir.

Ateşini kontrol edin.

Üzerini çıkararak vücudunda bir şey olup olmadığını elinizde ve görsel olarak muayene edin.

Bebeğinizi kucağınıza alın ve sakinleştirmeye çalışın. Belki sizden ilgi ve şefkat istiyordur.

Bebekler diş çıkarma döneminde de huzursuz olup ağlayabilirler. Diş kaşıyıcı şeyler eline verebilirsiniz.

Evde yapabileceklerimi ancak bunla sınırlı kalıyor. Farklı nedenlerden dolayı ağlamalarda ise doktor muayenesi şart olur.

Çok Ağlayan Bebek Kolik Olabilir!

Bebek doğduktan sonra sürekli ağlama krizlerine giriyor. Gaz sancıları oluyorsa bebeğiniz kolik olabilir.

Kolik, bebeklerde sürekli olarak huzursuzluk yaşanması, gaz sancılarının olması belirli saatlerde ağlamaları ile ortaya çıkar. Aslen bir hastalık olmayan kolik teşhisi, huzursuz bebek sendromu olarak da geçer. Kolik bebekler 3 saat kesintisiz olarak homurdanabilir, ağlayabilir. Koliğin son bulması bazen 3-4 ay bazen ise 6-12 ay arasında değişkenlik gösterir.

Ağlayan Bebeklere Çözüm Yolları

Bebeğin ağlamasının altında bir hastalık yatmıyor ise bebek muhtemelen sizden ilgi istiyor. Bebeğinizi kucağınıza alın ve onu tıpışlayarak kulağına ninniler söyleyin.

İlk aylarda bebeği daha sık emzirmeniz hem karnının iyi doymasına, hem de bebeklerin sakinleşmesine yardımcı olur. Çünkü bebekler anne göğsünde kendini güvende hisseder. Aynı zamanda kolik rahatsızlıklarını, gaz sancılarını anne göğsünde unuturlar.

Bebeğinize ilgi gösterin, ona masajlar, egzersizler yapmanız yüzünün gülmesine ve sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

Kolik bebekler için doktorlar özel tavsiyelerde bulunur. Mesela kolik sesleri vardır. Bunlar açıldığında bebek sakinleşerek uykuya dalabilir. Diğer seçeneklerden biri ise bebeği sallamak veya kucakta tıpışlamak olacak.

Bebeğinizi kucağınıza alarak onun kulağına ninni söyleyin. Özelikle pişş, pışş, şşş gibi sesler bebeğin sakinleşmesine yardımcı olur.

Bebeğinize bir eylem gerçekleştirirken ona anlatarak yapın. Hem onla konuşmuş, irtibat kurmuş olacaksınız. Hem de bebek sizi dinlemeye geçerek sakinleşecektir.

En zor durumlarda bebeğinizin elini yüzünü yıkayın. Eğer sıcak bir ortamda ise daha ferah bir ortama çıkarın.

Kalabalık ortamda iseniz daha sakin bir ortama geçerek bebeğinizle irtibat kurmaya çalışın. Onu sakinleştirerek emzirin.

Özellikle 0-2 yaş aralığında ki bebekler ağladıklarında onu yalnız bırakmayın. Yanına gidin ve onunla irtibata geçin. Bebeğinize ağladığında güven duygusu aşılayın.

Özellikle 2 yaş çocuklarda ağladıklarında isteklerini yapmak yerine onunla konuşmayı deneyin. Onun istediğinin her zaman olamayacağını, ağladığında istediğinin yapılmayacağını anlatın.

Yine 2 yaş çocukların ağlamalarında ona sarılın ve ne istediğini sorun. Onunla konuşarak anlatmasını, ağlamamasını isteyin.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et