Tüm Saç Renkleri

Prozac Nedir? Yan Etkileri – Kullanıcı Yorumları

Prozac Selektif Serotonin Geri Alım İnhibitörü (SSRI) grubuna ait bir tür antidepresandır.

Antidepresanlar beyinde biyokimyasal dengenin bozulması ile ortaya çıkan depresyon, takıntı gibi durumların düzeltilmesi amacıyla kullanılır.

Prozac yalnızca uzman bir psikiyatr tarafından reçete edilebilir. Reçetesiz olarak satılması yasaktır.

prozac nedir? yan etkileri - kullanıcı yorumları 1
Prozac Yan etkileri

Prozac Etken Maddesi

Prozac bir tabletinde 20 mg Fluoksetin’e eşdeğer Fluoksetin Hidroklorür etken maddesi içerir. Fluoksetin mutluluk hormonu olarak bilinen Seretonin’in parçalanmasını engelleyerek hücresel düzeyde miktarını artırır.

Prozac Kullanım Alanları

Prozac beyinde Serotonin azalması sonucu ortaya çıkan Major depresyon, Obsesif Kompulsif Bozukluk (takıntı hastalığı), Bulimia Nervoza (aşırı yeme sonucu kusma), adet öncesi gerginlik gibi durumların tedavisinde reçete edilmektedir.

Prozac ve bazı antidepresan ilaçlar hekim tarafından uygun görüldüğü takdirde kronik ağrıların giderilmesi amacıyla da kullanılabilir.

Kullanım şekli: Prozac oral tablet doktorun belirlediği doza uygun olarak 1 bardak su ile, çiğnemeden yutulur. Aç veya tok karnına kullanılması önemli değildir.

Uyarı: Prozac zayıflama veya mutluluk ilacı değildir. İnternetten edinilen bilgiler doğrultusunda hekim onayı olmadan ilaç kullanmak son derece tehlikelidir ve ciddi sorunlara sebep olabilir.

Muadil İlaçlar

Depreks, Florak, Fulzac, Zedprex

Prozac Yan Etkileri

Prozac kullanımına bağlı olarak görülen en sık yan etkiler bulantı, kusma, ağız kuruluğu, ishal ve yorgunluktur. Bu etkiler kısa bir süre içerisinde kendiliğinden azalarak ortadan kalkacaktır. 

İlaç kullanımı sırasında aşağıdaki etkiler görüldüğünde bu durumu doktorunuza bildiriniz.

 • Sersemlik
 • Tat alma bozukluğu
 • Libido kaybı veya cinsel problemler
 • Bulanık görme
 • Aşırı terleme
 • Eklem ağrısı
 • Üşüme, titreme
 • Aşırı hareketler
 • Kendine yabancılaşma duygusu
 • Kafa karışıklığı
 • Memelerden süt gelmesi

Çocuk ve ergenlerde yukarıda belirtilen yan etkilere ek olarak büyüme ve gelişme geriliği, düşmanlık, abartılı davranışlar, intihar düşüncesi gibi etkilerin görülebilir. Bu gibi durumların varlığı hekime bildirilmelidir. 

Uyarı: Serotonin Sendromu Prozac ve diğer SSRI grubu ilaçların sebep olabileceği ciddi bir yan etkidir. Aşırı Serotonin birikmesi sonucu ortaya çıkar. Huzursuzluk, halüsinasyon ve çarpıntı gibi belirtiler görüldüğünde en kısa sürede doktora başvurmak gerekir.

Fiyat

Prozac 20 mg 24 kapsül 2019 satış fiyatı 22.45 TL’dir.

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et