Tüm Saç Renkleri

Polyester Kumaş Nedir?

Polyester kumaş türü daha çok diğer kumaşlarla karıştırılarak kullanılan ve doğal olmayan bir kumaş türüdür. Halk ağzında daha çok bir plastik türü olarak tarif edilen polyesterin elde edildiği ham maddesi petrol ürünüdür. Taş kömüründen elde edilen polyester kumaşlar da mevcuttur.

polyester kumaş

Polyester Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

Polyester türü kumaşlar doğal olmayan, plastik türü kumaşlar oldukları için esnek bir özelliğe sahiptir. Esnek yapıda oldukları için özellikle diğer kumaş türleri ile karıştırılarak kullanılması tercih edilmektedir. Burada elde edilmek istenen yarar üretilecek giysilerin, kıyafetlerin kolay kırışmasının önüne geçmektir.

Hafif bir yapıya sahiptir. Kırışmaları zor olduğu için içerisinde polyester olan kumaşlar daha az ütüye ihtiyaç duyarlar. Kolay kolay Leke tutmazlar.

Plastik bir yapıya sahip oldukları için yıkama sebebiyle renklerinde herhangi bir solma meydana gelmez. Küf tutmazlar. Diğer kumaş türlerine göre daha ekonomiktir. Polyester türü doğal olmayan kumaşlar daha ucuzdurlar. Bu nedenle tercih edilme katsayıları fazladır.

Bu kumaş türü güve ve böceklerden etkilenmezler. Bakımı kolay olan polyester makinede rahatlıkla yıkanabilir.

polyester kumaş nedir? 1

Polyester Kumaş Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Hem ucuz olmaları hem de esnek ve hafif bir yapıya sahip olmaları nedeniyle birçok üretim alanında kullanılmaktadır. Özellikle spor kıyafetlerinde çok sık tercih edilirler. Yine aynı şekilde bavul, mont, çanta, uyku tulumu, çadır, yatak örtüsü, perde, yağmurluk, ayakkabı ve dikiş ipliklerinin üretiminde polyester kullanılmaktadır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et