Tüm Saç Renkleri

Pek Gidilmeyen 5 Tarihi Kenti Sizler İçin Araştırdık

Sizlere tanıtmak için orta doğu Anadolu’dan, Antalya bölgesinden ve Yurt dışından pek fazla tercih edilmeyen 4 şehir ve en çok gidilen 1 şehri seçtik. Sırf gezmek için bu şehirlere gidilir mi? Nerede yemek yemelisiniz? Tarihi eserler ve gezip görülecek yerleri nelerdir. 5 Şehir için 5 gezi rehberini bu konu altında bulabilirsiniz. Daha geniş bir seyahat rehberi için gezi sitelerini de inceleyebilirsiniz.

Tunceli

Son yıllarda özellikle komünist başkan Fatih Mehmet Maçoğlu ile daha da çok adını duyurdu. Türkiye’de en çok okuma oranına sahip illerin başında yer alan Tunceli aynı zamanda En az nüfusa sahip şehirlerden biridir. 83 ‘bin nüfusu bulunan Tunceli’ye yaz aylarında gitmenizi öneriyoruz. Özellikle doğal hayatı ile kırsal yaşamı ile ilginizi çekebilecek Tunceli’de gezilebilecek yerleri aşağıda sıraladık.

Munzur Vadisi Milli Parkı 

pek gidilmeyen 5 tarihi kenti sizler i̇çin araştırdık 1

Çemişkezek ilçesi Derviş Hücreleri

pek gidilmeyen 5 tarihi kenti sizler i̇çin araştırdık 2

Yozgat

Tarih meraklıları için iç Anadolu’da gezilebilecek en güzel yerlerden biri olan Yozgat özellikle Roma imparatorluğu döneminde inşa edilen
Balisica Therma ünlüdür. Yozgat ve diğer şehirlerde daha fazla alternatif şehir gezilecek yerler bulmak için gezdir’e göz atabilirsiniz.

pek gidilmeyen 5 tarihi kenti sizler i̇çin araştırdık 3
Kaynak: İnstagram / @ensarozdmr_photos

Yozgat Sarıkaya Roma Kral Kızı Hamamı 

Hikayesi: Roma Kral Kızı Hamamı diye bilinen Sarıkaya Kaplıcaları’nın efsanesi halk arasında şöyle anlatılır: Kayseri’de oturan Roma krallarından birinin kızı amansız bir hastalığa yakalanır. Kral kızını birçok hekimlere götürür, tedavisi için her şeyi yapar. Ama güzelliği dillere destan bu kızın derdine çare bulunamaz. Kızın hastalığı gün geçtikçe ilerlemekte, kız artık yürüyemez bir haldedir. Ayakları tutmamaktadır, dizleri küt olmuştur. Bugünkü adıyla kızın hastalığı romatizmadır. O günlerde Sarıkaya sazlık ve bataklıktır. Sıcak suyun olduğu yerde küçük bir gölet oluşmuştur, balçık halinde çamurlu bir hamamdır burası. Kral küçük kızını son çare olarak bu sıcak suyun bulunduğu yere gezsin diye gönderir. Artık ömrünün sayılı günlerini yaşayan zavallı kız avunmak için bu çamurlu gölet kenarında dolaşmakta, zaman zaman da arkadaşlarıyla çamurlara girmektedir. İşte gezmek ve avunmak için girdiği çamurlar ve sıcak su kıza iyi gelir. Bir müddet burada kalır, gün geçtikçe kızın hastalığı iyi olmaya başlar. Küt dizleri açılır; yavaş yavaş adım atmaya, yürümeye başlar. Sonunda tamamen iyileşen güzel kızın buradaki sıcak sudan iyi olduğu anlaşılır. Bunun üzerine kızın babası kral, buraya mermerden bir havuz yaptırır, etrafını kesme büyük taşlarla çevrilir, önceleri kimsenin olmadığı bu havuz çevresinde bir şehir oluşur. Kralın kızının adı bu yeni şehre verilir. Yetmiş bin nüfuslu bu şehrin adı “Öper” veya “Hoperi”dir. .
Egerki İzin Alabilirseniz Kesinlikle Suya Girmenizi Tavsiye ederim.

pek gidilmeyen 5 tarihi kenti sizler i̇çin araştırdık 4
pek gidilmeyen 5 tarihi kenti sizler i̇çin araştırdık 5
pek gidilmeyen 5 tarihi kenti sizler i̇çin araştırdık 6

Niğde

Eğer daha önce fazla tanınmayan ancak gerek doğal güzellikleri gerekse tarihsel yapıları ile ziyaret etmekten asla pişman olmayacağınız bir Şehir Niğde. 10.000 yıllık tarihi geçmişi ile özellikle eski çağlar hakkında merakı olanların mutlaka gezip görmesi gereken yerlerini anlatmaya başlayalım.

Alaaddin Camii

pek gidilmeyen 5 tarihi kenti sizler i̇çin araştırdık 7

Gümüşler Manastırı

pek gidilmeyen 5 tarihi kenti sizler i̇çin araştırdık 8

Burdur

pek gidilmeyen 5 tarihi kenti sizler i̇çin araştırdık 9

Kibyra Antik Kenti Likya döneminden kalma bir Roma kenti. Kibyra’nın Odeon binası mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Tam sahne alanındaki Medusa yer mozaiği ise büyüleyici.

Buraya gelmişken Sagalassos Antik Kenti ve Salda Gölü gölü de görülmeye değer. Hatta kamp severler için Salda’da çok güzel kamp alanları da bulmak mümkün.

Salda Gölü

pek gidilmeyen 5 tarihi kenti sizler i̇çin araştırdık 10

Kiev

Son olarak yurt dışından bir şehir seçmek istedik. Ukrayna’nın baş kenti olan Kiev Türklerin en çok ziyaret etmek istediği şehirlerin başında geliyor. Doğası, Kültürel yapısı, Mimarisi ve tarihi ile mutlaka gitmeniz gereken yerlerden birisi. Kiev Uçak bileti fiyatları ise oldukça ekonomik İstanbuldan yaklaşık 370 tl.

pek gidilmeyen 5 tarihi kenti sizler i̇çin araştırdık 11
pek gidilmeyen 5 tarihi kenti sizler i̇çin araştırdık 12

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et