implant
Tüm Saç Renkleri

Paslanmaz Çelik Boru Çeşitleri

Paslanmaz çelik borular, üretildikleri malzeme sayesinde oksitlenmedikleri için bu adı almışlardır. Kullanım alanları çok çeşitli olmakla birlikte, son dönemlerde ev, kafe ve restoran dekorasyonlarında da sıklıkla kullanılmaktadırlar.

Paslanmaz boru kullanılmadan önce, borunun kullanılacağı alanın nem ve sıcaklık değerlerine mutlaka bakılmalıdır. Aksi taktirde ömürleri kısa olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir.

Paslanmaz çelik borular kadar, bu boruların bağlanmasına yardımcı olacak paslanmaz boru bağlantı elemanları da önemlidir. Aynı özelliklere sahip olmaları, uyum ve uzun süreli kullanım açısından önemlidir. Paslanmaz fittingslerin geçirmeli ve dişli olmak üzere iki farklı özelliğe sahip türleri bulunmaktadır.

Paslanmaz borular yüksek sıcaklıklara dayanabilirler. Basınca ve asite karşı dayanıklıdırlar. Bu yüzden uzun süre paslanmadan kullanılırlar. İsmini de bu özelliğinden alırlar. Özellikle ağır sanayilerde, yani; plastik üretimi, kimya endüstrisi, kağıt üretimi gibi alanlarda kullanılırlar. 

PASLANMAZ ÇELİK BORU ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Paslanmaz çelik boruların; çekme ve dikişli olmak üzere iki ana çeşiti bulunuyor.

Paslanmaz çelik çekme borular, daha fazla basınca sahip alanlarda kullanılırlar. Bunun sebebi de diğer paslanmaz çelik borulara göre, dayanıklılık için farklı işlemlerden geçmeleridir. O yüzden de basıncı fazla olan alanlarda, herhangi bir tehlike oluşturmaması için çekme tipi paslanmaz çelik borular kullanılır.

Paslanmaz çelik dikişli borular, basınca paslanmaz çelik çekme borulara göre daha az dayanıklıdır. Bu yüzden basıncın yoğun olduğu alanlarda kullanılmazlar. Paslanmaz çelik dikişli borular, daha çok dekoratif amaçlı kullanılırlar. Dekorasyon malzemesi olarak kullanıldıklarında, herhangi bir basınca maruz kalmayacakları için bir tehlike de teşkil etmemektedirler.

PASLANMAZ ÇELİK BORULAR NELERELERDE KULLANILIR?

Oteller, hastaneler, alışveriş merkezleri ve hatta otobüs durakları gibi kalıcı ve her türlü doğa olayına karşı dayanıklı olması gereken alanlarda kullanılırlar. Bunun yanı sıra ağır sanayide de paslanmaz çelik borular ve paslanmaz fittingsler kullanılmaktadır. Yüksek düzeyde kullanılan kimyasallar ve oluşan yüksek basınç nedeniyle, kağıt üretimi, plastik üretimi gibi ağır sanayi üretim tesislerinde, dayanıklı olduğu için tercih edilmektedir.

Paslanmaz çelik borular çeşitli denetimlerden geçerek, dayanıklılıkları kontrol edilmektedir. Ancak yine de bu tarz ürünleri alırken bilindik ve güvenilir firmalar tercih edilmelidir. Sektörde kendini kanıtlamış, bu sektöre yıllarını vermiş firmalardan alışveriş yapıldığı taktirde, yaşanacak kazalar en aza indirilecektir.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz iletisim@bakimlikadin.net  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et