implant
Tüm Saç Renkleri

Nişan Masrafları

Dünya evine girme yolunda birbirlerini seven iki gencin en büyük telaşları ve en büyük heyecanları yeni evleri, düğünleri, nişanları ve elbette ki bütün bunları yaparken hesaplayacakları ve ayak uydurmaları gereken bütçeleri. Tüm bu tatlı telaşlar kimi zaman ebeveynleri kimi zamanda evlenecek olan gençleri maddi açıdan derin düşüncelere sevk eder.

Bu tatlı heyecan ilk önce kız isteme töreni ile başlar. Kız isteme töreni neredeyse hiç masraflı değildir. Erkek tarafı çiçeğini, çikolatasını eğer mümkünse bir küçük hediyesini de yanına alarak kız evine gider, kız isteme töreni gerçekleşir, kahveler içilip çikolatalar yenir ve eğer kız babası kızını verirse diğer büyük heyecanlar için planlar yapılır.

Düğün masrafları da tam bu noktada kendini göstermeye başlar. Sırada akrabalar, eş, dost ve yakın arkadaşlara duyurulmak ve kutlamak üzere nişan töreni vardır. Nişan törenindeki masraflar şu şekildedir.

Nişan törenlerinde genel olarak adetlerimizde “nişanı kız tarafı yapar” diye düşünülse de aileler anlaşırsa karşılıklı dayanışmalar yapılabilir. Bunun dışında erkek tarafı nişanda sadece nişan alyanslarını ve gelin olacak kızın nişan elbisesini, nişan takıları, ayakkabısını, çantasını, saç ve makyajını ve diğer ayrıntılarını tamamlar. Tüm bunların maddi değerleri sıralanacak olursa:

 • Nişan elbisesi : 500 TL ile 5000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Eğer nişan elbisesi satın alınmayıp kiralanacaksa bu ücretler çok daha aşağıya çekilebilmektedir.

2013-nisan-elbiseleri-modelleri2

 • Nişan alyansları: Bir çift altın alyans en az 1000 TL’den başlayıp maksimum düzeye çıkabilir.

2011-ALYANS-MODELLER-VE-FYATLARI

 • Nişan takıları: Nişanda gelin olacak kıza genellikle ince bir altın seti takılmaktadır. Bu altın set bir bileklik, bir kolye ve bir çift küpeden oluşmaktadır. Bu set yine en az 1000 TL olup alınacak olan altının ayarı ve ağırlığınca değerlenecektir.

takı

 • Nişan ayakkabısı: Ayakkabıların alınacağı mağazadan mağazaya elbette fiyat farklılıkları olmaktadır. En aşağı 150 TL olan nişan ayakkabıları abartıldığında 10.000 TL değerini de bulabilmektedir.

mezuniyet-ayakkabi-modelleri-2013

 • Nişan çantası: Çok fazla kullanılmıyor olsa da nişan çantası kullanılacaksa en az 75 TL gözden çıkarılmalı ve bu tutar en fazla 200 TL’de son bulmaktadır.

2013-abiye-çanta6

 • Nişan saçı ve makyajı: Kuaförde yapılacak olan bu işlem saçlarda 75 TL’den başlayıp artarken makyajda ise 50 TL ile başlıyor ve tırmanıyor.

2013-mezuniyet-sac-modelleri8

Bu fiyatlar erkek tarafına ait masrafların fiyatlandırmasıyken kız tarafına düşen yapılması gerekenler ise şunlardır; damatlık, nişan salonu, nişan davetiyeleri, nişan şekerleri, nişan orkestrası, damada takılacak olan altın takı veya saat, nişanda atıştırılacak olan pasta, içecek ve kuruyemişler. Tüm bunların fiyatlandırması ise şu şekildedir:

 • Nişan salonu: 4-5 saatlik orta halli bir nişan salonuna orkestra hariç 500 TL gibi bir rakamla anlaşılabilir. Eğer nişan bir hotelde yapılacaksa bu tutar katlanacaktır. Bunun yanında hotellerde yapılacak olan kutlamalarda hotel tüm detayları sizin adınıza düşünüp size sadece beğenilecek seçenekler sunar. Böylelikle sizler diğer ayrıntıları hiç düşünmeden sadece ücretini ödeyip eğlenmenize de bakabilirsiniz. Böyle bir nişan töreni için ise en az 5000 TL’yi gözden çıkarmanız şart.

2

 • Damatlık: Damatlık alınacak olan mağaza fiyatları itibari ile çok değişkendir.  Ortalama bir damatlık için 750 TL gibi bir bütçe ayrılmalıdır.

damat

 • Nişan davetiyeleri: Aslına bakarsanız bu seçenek yeni yeni baş göstermeye başladı. Çünkü aslında davetiyeler sadece düğünlerde kullanılırdı. Yine de nişan davetiyesi kullanmak istiyorsanız 100 adet için minimum 100 TL’yi gözden çıkarmalısınız.

onizleme2

 • Nişan şekerleri: Butik pastalar çıktıklarından bu yana hem nikah şekerleri hem de nişan şekerleri oldukça ilgi çekici oldu. Böyle enteresan bir nişan şekeri almak istiyorsanız 300 adet için yaklaşık olarak 450 TL ayırmış olmanız gerekiyor.

22106

 • Nişan orkestrası: Kullanılacak olan canlı müzikte ne kadar müzik aleti varsa o kadar kişi anlamına gelen orkestra bedeli de anlaşılacak olan müzisyenlere bağlı olarak en az 1000 TL’dir.

e.s.t._01_by_Gunnar_Holmberg

 • Damat takısı veya saat: Damat adayına takılacak olan altın takı veya kaliteli bir saat için ise en az 500 TL ayırmanız gerekmekte.

spor-damat-saatleri

 • Nişan Aperatifleri: Misafirlere ikram edilecek olan yiyecek ve içecekler için ise iki seçenek var. Alkollü nişan kutlamalarında bu tutar oldukça yüksek iken alkolsüz kutlamalarda oldukça ekonomiktir.

204206824967498_1259006074

Nişan törenini  bu rakamlarla atlatırken sırada en büyük masrafın bulunduğu ev kiralamak /almak ve ev eşyaları var.

Yazar

Merhaba !!
Ben bakımlıkadın.net'in moda editörü ve medya sorumlusu Şule BAŞER. Bana sormak istediğiniz soruları lütfen konularıma yorum yaparak sorunuz.
sule@bakimlikadin.net

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz iletisim@bakimlikadin.net  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et