Tüm Saç Renkleri

Nac Efervesan Tablet Nedir?

Nac tablet halk arasında balgam söktürücü olarak bilinen mukolitik ilaçlar grubunda bulunmaktadır. Çeşitli sebeplere bağlı olarak hava yollarında oluşan yoğun kıvamlı balgamın yumuşatılmasını ve atılmasını sağlayarak solunum yollarını temizler. Balgam oluşumunu azaltır.

Nac Etken Maddesi

Nac ilacı her bir tabletinde 600 mg asetilsistein etken maddesi içermektedir. Asetilsistein hava yollarında bulunan mukus salgısı içerisindeki protein bağlarını parçalayarak yumuşamasını ve vücuttan atılmasını sağlar.

nac efervesan
Nac Efervesan Tablet

Nac Kullanım Alanları

Nac ilacının temel kullanım alanı bronşiollerde salgı bozukluklarına bağlı oluşan sorunları ortadan kaldırmaktır. Bronkopulmoner hastalıklarda, solunum yolu enfeksiyonlarında balgam atılımını kolaylaştırır ve tekrar oluşumunu azaltır. Mukolitik etkisinin dışında Nac ilacı yüksek doz parasetamol kullanımına bağlı zehirlenmelerde antidot olarak kullanılmakta ve oluşabilecek karaciğer hasarına karşı korumaktadır.

Kullanım şekli: Nac efervesan tableti bir bardak suda eriterek bekletmeden içiniz. Doktorunuz başka şekilde önermediği sürece günlük kullanım 1-2 tablettir. Günde 4-5 tabletten fazla ilaç kullanılmamalıdır. İlacın bol su ile kullanılması etkisini destekleyecektir.

Uyarı: Astım, ülser, siroz, epilepsi hastaları ve ileri derece böbrek veya karaciğer yetmezliği olanlar ilacı doktor onayı ve gözetimi olmadan kullanmamalıdır.

Muadil İlaçlar

Acetylcystein, Act, Alles, Asist, Astein, Bronpax, Cinetix, Cisteil, Edasist, Expecdin, Exsistin, Extal, Farmasist, Mentonex, Mentopin, Mucinac, Mucocure, Mucolator, Muconex, Mucostop, Mukolatin, Mukozero, Oxxa, Sistecs, Traktus, Xpecto

Yan Etkiler 

Nac ilacı kullanımına bağlı seyrek olarak alerjik reaksiyonlar, nefes darlığı, ağızda iltihap, mide bulantısı, mide yanması, kusma ve ishal gibi yan etkiler görülmektedir. Çok seyrek olarak ise ateş, kanama ve şok gibi yan etkiler de bildirilmiştir. İlacı kullanmaya başladıktan sonra dilde, dudaklarda, boğazda şişme, deride kızarıklık ve döküntü, nefes almakta zorluk, baş dönmesi ve çarpıntı gibi etkilerin görülmesi ilaç içerisindeki bir maddeye alerjiniz olabileceğini gösterir. Bu belirtilerin görülmesi durumunda ilaç kullanımını bırakarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Fiyat

Nac 600 mg 20 efervesan tabletin 2020 güncel satış fiyatı 18.97 TL’dir.

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et