Tüm Saç Renkleri

Metpamid Nedir? Kullanıcı Yorumları

Metpamid sinir sisteminin uyarılmasına bağlı olarak ortaya çıkan bulantı ve kusma şikayetlerinin ortadan kaldırılmasında reçete edilen antiemetik grubu ilaçtır. Özellikle kanser hastalarında kemoterapi tedavisinde sık görülen bulantı şikayetinin yaşam kalitesini etkilememesi amacıyla hekimler tarafından reçete edilmektedir. 

Metpamid Etken Maddesi

Metpamid her bir tabletinde 10 mg metoklopramid HCl etken maddesi içermektedir. Metoklopramid, dopamin karşıtı etkiye sahip etken maddedir. Beyinde kusma merkezinde apomorfinin etkilerini ortadan kaldırarak bulantı ve kusmayı baskılar.

metpamid nedir? kullanıcı yorumları 1
Metpamid

Metpamid Kullanım Alanları

Metpamid ilacının temel kullanım alanı santral sinir sistemini üzerinden bulantı ve kusmanın baskılanmasıdır. Cerrahi operasyonlar sonrasında ve kemoterapi tedavilerinde ortaya çıkan kusma ve bulantı şikayetlerinin giderilmesinde reçete edilmektedir. Bunun yanı sıra sebebi açıklanamayan hazımsızlık, şişlik, karın ağrısında ve diyabete bağlı mide sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Metpamid migren krizlerinde ortaya çıkan bulantı ve kusmayı ortadan kaldırırken aynı zamanda ağrı kesici ilaçların bağırsaklardan emilimini artırmaktadır.

Kullanım Şekli: Doktorunuz başka şekilde önermediği sürece ilacı günde bir kez, bol su ile kullanınız. Şikayetlerin devamı durumunda günde 3 defaya kadar kullanılabilir. İlacın kullanım süresi 5 günü geçmemelidir. 

Muadil İlaçlar

Anti-nausea, Emoject, Metoplon, Nastifran, Pramed, Primperan, Primsel, Vomepram

Yan Etkileri

Metpamid kullanımında ortaya çıkan en yaygın yan etki uykuya eğilimdir. Bununla birlikte depresyon, tansiyon düşüklüğü, ishal, yorgunluk, titreme, huzursuzluk, adet olamama veya adette düzensizlik, halüsinasyon, zihin karışıklığı ve memelerden süt gelmesi (prolaktin artışına bağlı) gibi etkileri görülebilmektedir.

Uyarı: İlacın kullanımıyla birlikte yüksek ateş, istemsiz hareketler, tükürük artışı, kaşıntı, nefes güçlüğü gibi etkilerin ortaya çıkması durumunda derhal doktara başvurunuz.

Fiyat

Metpamid 10 mg 30 tablet ilacın 2019 güncel satış fiyatı 6.04 TL’dir.

Kullanıcı Yorumları

Gastrit veya reflü ile beraber mide bulantınız da var ise yemeklerden yarım saat önce içip yemekten sonra da asit dengeleyiciyi ( Gaviscon ) çaktınız mı bulantı bırakmayan ilaç.

eksisözlük

Anksiyete pompası. kus daha iyi. bin kat iyi.

Nörolojik/psikolojik yan etkilerinin hiç birini asla yaşamadığım ilaç.
efendi efendi kusma isteğimi önler, belki 1 ya da 2 seferlik ishal durumu yaratır (üstten çıkamayan alttan çıkacak mecbur) ve ilaç raflarımızda yeri daima başköşedir.

https://eksisozluk.com/biri/makulmedeni

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et