Tüm Saç Renkleri

Liposuction Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Egzersiz ve diyete rağmen arzu edilen vücut şekline ulaşamayan kadın ve erkeğin beklentilerini karşılamaya yönelik güncel bir uygulama olan “liposuction” sonuçları gayet başarılı bir yöntemdir. Modern cihaz ve tekniklerin uzman eller tarafından yönetildiği liposuction operasyonlarında hedef kendi ile barışık ve mutlu hisseden bireylerdir.

Liposuction Nedir?

Estetik cerrahide en sık kullanılan yöntemlerden biri olan liposuction, özel cerrahi ekipman kullanarak emme veya vakumlama yoluyla fazla vücut yağının uzaklaştırılmasıdır. Hem vücut görünümünü iyileştirmek hem de istenmeyen yağları gidermesi nedeni ile kozmetik bir cerrahi işlem olarak değerlendirilir. Liposuction ile zayıflama söz konusu değildir. Kişinin spor ve diyet yapmasına rağmen bölgesel olarak veremediği inatçı yağları inceltme amacı güdülür. Daha estetik beden ölçüleri için günümüzde pek çok cerrah tarafından da bölgesel zayıflama için kullanılan dört çeşit yöntemden biri tercih edilir.

liposuction nedir ve nasıl uygulanır? 1

Liposuction Sonrası Herhangi Bir Komplikasyon Gelişme Olasılığı Var Mıdır?

Vücuttaki yağ birikimlerini gidermek ve vücut şeklini yeniden düzenlemek için uygulanan yöntem, oldukça güvenli bir işlem olduğu için komplikasyon gelişme riski çok azdır. Cerrahi olmasından kaynaklanan risk ihtimalleri için tecrübeli cerrahlardan destek almak mühimdir. Genel olarak oluşan komplikasyonlar, hastaya uygulanan tekniğin doğru olmaması ve ameliyat sürecinin iyi yönetilmemesinden kaynaklanır.  Liposuction öncesi yağ aldırma işlemlerinden önce doğru beslenme ve diyet çok önemlidir. Akabinde ise dikkat edilmesi gereken, kalıcı bir yöntem olmadığı hasta tarafından bilinerek diyet ve egzersizlere devam edilmesi yönündedir. Yaş, hızlı kilo alma, doğum gibi faktörlerde liposuction sonuçlarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Her işlemde olduğu gibi tedavi öncesi ve sonrası beslenme şekli oldukça önemlidir. Vücuda aşırı alınan sodyum, ödem şikayetini artırabileceği için dikkat edilmesi önerilir. Ameliyatın ardından tamamen iyileşene kadar tuz alımı da kısıtlanmalıdır. Alkollü içeceklerin ilaçlarla etkileşime girmesi durumu söz konusu olduğu için tedavi sonrası alınmaması gerekir. Kısacası tedavi sonrası doktorun ve diyetisyenin söylediği diyete uyulması elzemdir. Aksi halde kişinin ameliyat bölgesinde asimetri, akciğerde kan pıhtısı ve ciltte kalıcı koyu lekeler gibi komplikasyonlar oluşması muhtemeldir. 

Liposuction İşlemleri Nasıl Uygulanıyor, Avantajları Neler?

Hastanın değişmesini istediği yağlı bölgeye 3-5 mm’lik kesiler atılarak, özel bir hortum ve vakum cihazı eşliğinde yağ dokusuna girilerek bölgedeki yağ dokuları giderilmeye çalışılır. Kanamaya sebebiyet vermeyen liposuction yönteminde kişiye verilen lokal anestezinin de etkisiyle ağrı veya acı hissedilmez. Gene olarak liposuction ile yağlardan kurtulma işlemleri yapılan işlemlere ve bölgeye bağlı olarak değişir. Bölgeye kesi atıldığı için çevresinde bir miktar ödem ve morarma görülmesi normal karşılanır. Bu izler bir ay içinde kaybolmaya başlar.  Yaklaşık 1 ile 4 saat arasında değişen cerrahi yöntem sonrasında hasta hemen ayağa kalkabilir ve iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterir. Nadiren hastalar 1-2 gün yatırılarak gözlemlenir. Herhangi bir risk söz konusu değilse hasta aynı gün evine gidebilir. Tedaviden üç hafta sonra ise hastaya daha çabuk iyileşmesi ve daha sıkı bir cilde kavuşması için kan ve lenf dolaşımını artırıcı vakum masajı uygulanır.

Tamamen kişiye ve cinsiyete özgü olarak planlanan yöntem, daha genç bir görünüm yaratması nedeni ile özellikle ileriki yaşlarda avantaj sağlıyor. Cerrahi işlem sayesinde kısmen selülit sorunlarından da kurtulma ihtimali mevcut. Eski nesil yöntemler ile liposuction operasyonu arasındaki tek fark kan kaybı yaşanmamasıdır. Üstelik eski yöntemlerde oluşan sarkma gibi problemlere de rastlanmaz. Kişinin derisi elastikiyetini kaybetmeden uygulanan işlemlerde daha sıkı, genç ve ideal bir yapı hedeflenir. Böylece işlem yapılan bölgenin formu sağlıklı bir şekilde sağlanmış olur.

Siz de tek seansta istemediğiniz yağlardan teknolojik cihazlar yardımı ile arınmak ve alanında tecrübeli bir doktor sayesinde kurtularak daha ideal beden ölçüleri elde etmek istiyorsanız Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alpaslan Topçu’ya danışabilir, randevu alabilirsiniz.

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et