Tüm Saç Renkleri

Kawasaki Hastalığı

Çocuklarda yaşanmakta olan kalp rahatsızlıklarının ana nedenlerinden biri olan hastalıktır. Bu hastalık genellikle beş yaşının altındaki çocuklarda görülmektedir. Üstelik Kawasaki hastalığının görüldüğü çocukları tek bir bölge ile kısıtlamak mümkün değildir. Şuan tüm ırk ve etnik kökenden çocuklarda bu hastalığa rastlanılabilmektedir.

Nedir?

Kawasaki hastalığı tam olarak kalp ile alakalı bir hastalık olup arter, damar ve kılcal damarlarda iltihaplanmaya neden olmaktadır. Aynı zamanda bu hastalığın lenf düğümlerini de etkilediği görülebilmektedir. Lenf düğümlerinde meydana gelen sorun ağız ve boğazda farklı semptomların görülebilmesine neden olur. Kawasaki hastalığı her ne kadar vücudun hayati önem taşıyan damarlarında iltihaplanma ile nüksediyor olsa da çoğu zamanda tedavinin ardından birkaç gün içerisinde ciddi bir sorun olmadan iyileşme meydana gelir. Üstelik bu hastalık çocukların vücudunda kalıcı bir hasar da oluşturmamakta ve tekrar görülmesi nadirdir.

Bebeklerde Kawasaki Hastalığı

Kawasaki hastalığı bebekleri de etkilemekte olan hastalıklar arasında yer almaktadır. Belirli bir yaş grubuna kadar görülebilecek olan hastalıklar arasında yer almamaktadır. Hatta bu hastalığın bir bebekte kesin olarak görüleceği de söylenemez. Ancak günümüzde farklı bir hastalığın henüz savunmasız olan bebek vücudunda bu hastalığı da tetiklediği görülmektedir. Fakat tedavi ile birlikte kalıcı bir hasar bırakmadan semptomlarını kaybetmektedir.

kawasaki hastalığı 1
@cocugadairmedikalbilgiler
Biz çocuk hekimleri olarak bir çocuğa Kawasaki hastalığı tanısı koyarken zorlanmaktayız ve hatta bir çok farklı yan daldan hekimlere danışarak tanıyı ancak netliğe kavuşturmaktayız. Tanı koymak neden önemli derseniz tedavisi farklı olup bir an önce tedavi başlanması gerekir ve maalesef tedavide geç kalındığında kalp damarlarında anevrizma, darlık, tromboz, miyokard enfarktüsü ve ölüme yol açabilmektedir. Özellikle ilk 10 gün içerisinde tedavi başlanarak bu riskler en aza indirilebilir.
Bu hastalık daha çok 5 yaş altı çocuklarda görülse de her yaşta ortaya çıkabilir. Aslında orta çaplı damarları tutan bir vaskülittir.
Peki en az 5 gün süren ateş ile hangi bulgular varlığında Kawasaki hastalığından şüphelenelim?
Bilateral pürülan olmayan konjonktivit
Polimorfik deri döküntüsü
Dudak ve ağız içerisinde değişiklikler (çilek dili, dudakta çatlama, orofaringeal hiperemi gibi)
Servikal lenfadenopati (en az 1.5 cm çapında)
El-ayaklarda değişiklikler (kızarıklık, ödem, sonraki dönemde parmak uçlarında soyulma gibi)
Bu sayılan 5 bulgudan 4’ü ile en az 5 gün süren yüksek ateş ve başka benzer hastalıkların ayırıcı tanısının yapılması ile Kawasaki hastalığı tanısını koymaktayız.
Siz ailelere düşen çocuğunuzda en az 5 gün süren yüksek ateş varlığında mutlaka bir çocuk doktoruna danışınız. Söylediğim gibi geç tanı konulduğunda kalp damarları etkilenerek geri döndürülemez sıkıntılar ortaya çıkabilir.
Sağlıcakla kalın efendim. Faydalanmasını istediğiniz arkadaşınız varsa lütfen yorumda etiketlemekten çekinmeyelim..

Çocuklarda

5 yaşının altında bulunan tüm çocuklarda görülebilecek hastalıklar arasında yer almaktadır. Fakat 5 yaşının üzerinde bulunan çocukları kesin olarak tehdit etmez ve bu yaş grubundaki çocuklarda görülmez demek mümkün değildir.

Kawasaki hastalığının çocuklarda neden görüldüğü ve bu hastalığa neyin neden olduğu hale bilinmemektedir. Fakat uzmanlar genetik ve çevresel faktörlerin bu hastalığın tetiklenmesinde etkili olabileceğini söylemektedir. Üstelik bu hastalık sadece kronik rahatsızlığı bulunan çocuklarda görülür diye bir durumda söz konusu değildir.

Çocuklarda meydana gelen hastalıkların pek çoğu herhangi bir bakteri, virüs ya da farklı etmenler ile ilişkilendirilebilir. Fakat bazı genlerin bu hastalığı tetikleyebileceği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Belirtileri

Kawasaki hastalığının belirti ve bulguları belirli aşamalar halinde ortaya çıkmaktadır. Fakat bu hastalığın sıklıkla kış aylarının sonunda ve ilkbaharda ortaya çıktığını belirtebiliriz. Peki, hastalığın aşama aşama belirtileri nasıl gelişmektedir.

Hastalığın ilk aşamasında çocuklarda üç günden daha uzun süre yüksek ateş görülmektedir. Gözlerde akıntı olmamasına karşılık kızarıklıklar bulunmaktadır. Vücudun farklı bölgelerinde kızarıklıklar ve el, ayak bölgesinde yine kızarıklık ve şişlik oluşumu vardır. Boğaz, ağız ve dudaklarda tahriş meydana gelirken dilde ise çilek görünümde kırmızılıklar meydana gelmektedir. İlk aşamanın son belirtisi ise boyun bölgesindeki lenf bezlerinin büyümesidir. Ayrıca bu aşamada kalp problemleri de meydana gelebilir.

İkinci aşamada ise belirtiler daha şiddetlenmektedir. Çocuklar bu aşamada eklem ağrısı, ishal, kusma, karın ağrısı, el ve ayak derisinde soyulmalar, işitme kaybından şikayet etmektedir. Ayrıca bu aşamada doktorlar safra kesesinde genişlemede fark etmektedir.

Hastalığın son evresi kabul edilen üçüncü aşama ise ilk iki evreden daha sakin ilerlemektedir. Çocuklarda herhangi bir komplikasyon gelişmediği sürece belirtiler yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Ancak hastalık tüm belirtilerini kaybetse dahi çocuğun eski hayatına dönmesi sekiz hafta kadar sürebilmektedir.

Aşamaların hangisinde olunursa olunsun 1 yaşından küçük ve 5 yaşından büyük çocuklar için hemen doktora başvurmak gerekir. Çünkü hastalık tüm çocuklarda aynı şekilde ilerleme göstermemekte ve semptomların bazıları hastalık evrelerinde eksik görülebilmektedir.

kawasaki hastalığı 2
@dr.gurkanaltun

Corona Virüsü İle İlişkisi

Çocuklarda görülen Kawasaki hastlalığının yeni tip Corona Virüs ile ilişkisinin olup olmadığı son dönemlerin en çok merak edilen konuları arasında yer alıyor. Corona Virüs semptomlarının çocuklarda görülmediği ve bu hastalığın çocukları yetişkinlerden daha az tehdit ettiği bilinmektedir. Fakat Kawasaki hastalığı semptomları ile hastaneye yatırılan çocuklara yapılan Corona Virüs testinin pozitif çıkması bu hastalıkların birbiri ile bağlantılı olup olmadığı sorusunu gündeme getirmiştir. Fakat bu konuda henüz yapılan resmi açıklama bulunmamaktadır.

5 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et