Tüm Saç Renkleri

Kanser Hastalığında Bitkisel Tedaviler

Bitkiler ile tedavi dediğimizde Fitoterapi; İnsan sağlığı geliştirmek için bitkileri veya bitki özleri karışımlarını kullanan yöntemlere verilen addır.
Bitkisel tedavi yöntemleri ise vücudumuzun kendini koruma, düzenleme ve iyileştirme yeteneğini geliştirmeyi amaçlar. Fiziksel, zihinsel ve duygusal açıdan tüm vücudu ele alır.

Günümüzde pek çok modern ilaç bitkilerden yapılmaktadır. Bununla birlikte herbalistler ilaç endüstrisindeki gibi bitkilerden maddeleri çıkarmazlar. Fitoterapi uzmanları, tüm aktif bitkilerin hassas kimyasal dengesinin önemine inanmaktadır.

Fitoterapi uzmanları, vücudumuzun kendini iyileştirmesine veya tıbbi tedavilerin yan etkilerini azaltmasına yardımcı olmak için bütün bitkilerden veya bitki parçalarından yapılan ilaçları kullanır.

kanser hastalığında bitkisel tedaviler 1

Kanserli Hastalarda Bitkisel ilaçlar neden kullanılıyor?

Bitkisel takviyeler, kanserli insanlar tarafından en sık kullanılan tamamlayıcı ve alternatif tedavilerden biridir. Bazı çalışmalar kanser olan her 10 kişiden 6’sının (% 60) geleneksel kanser tedavilerinin yanı sıra bitkisel ilaçlar kullandığını göstermiştir.

Aslında insanoğlu’nun yüz yıllardır kendi sağlık sorunlarından kurtulmak için kullandığı bitkisel tedavi’nin tarihi bin yıllar öncesine kadar dayanmaktadır. bağırsak sendromu, adet sorunları ve egzama, kaygı bozuklukları gibi pek çok rahatsızlıkta bitkiler tedavi amacı ile yüz yıllardır kullanılmaktadır.

2014 yılında İngiltere’de yapılan araştırmaya göre; bitkisel ilaç kullanan kanserli insanların çoğunun hastalığı daha fazla kontrol altında tutmak ve duygu durumlarını daha iyi seviyelere getirmek için bitkisel tedavileri sıklıkla kullandığı belirtilmiştir. Yapılan araştırmalarda hastaların pek çoğu tedavilerin yan etkilere neden olmayacağını da düşündükleri belirtilmiştir.

cancerresearchuk.org
kanser hastalığında bitkisel tedaviler 2

Bitkisel Tedavi Nasıl yapılır?

Seyreltilmiş bitki parçaları ve alkol çözeltisinin kullanılması ile (tentür)
Tabletler veya kapsüller
Bitki çayı şeklinde ( suda kaynatarak ) Ya da sıcak suda demleyerek.
Merhem şeklinde

Türkiye’de Bitkisel Tedavi

Türkiye’de bitkisel tedavi için genellikle internette satılan ürünler kullanılmaktadır. Ancak bu satılan ürünlerin hiç biri sağlık bakanlığı onaylı değildir. Tarım ve Köyişleri bakanlığından onaylı olması sağlık açısından yararlı ve yan etkisi olmadığını göstermez. O nedenle piyada da bulunan, Televizyon reklamlarından gördüğünüz ve tedavi ettiği söylenilen bu tarz ürünleri almadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Yan Etkileri

Her bitkisel ilaç tedavisinin farklı yan etkileri olabilir. Bazılarının kullanımı güvenlidir ve gözle görülür bir yan etkisi yoktur. Ancak bazı bitkiler insanlar için oldukça zehirlidir ve ciddi yan etkileri olabilir.

Herhangi bir bitkisel ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza kullanacağınız ürünün öğelerini belirtin. Kullandığınız bitkisel tedavide kullanılan tüm maddelerin bir listesini istemeniz yararlı olabilir. Böylece doktorunuz size daha sağlıklı bilgi verecektir.

Bitkisel Tedavi ile kanser araştırmaları

Şu anda var olan bilimsel çalışmalara göre; bitkisel ilaçların herhangi bir tür kanseri tedavi edebileceğini, önleyebileceğini veya iyileştirebileceğini gösteren güçlü bir kanıt yoktur.

Bazı klinik araştırmalar, bazı Çin bitkilerinin, insanların daha uzun yaşamalarına, yan etkileri azaltmalarına ve özellikle geleneksel tedaviyle birleştirildiğinde kanserin geri gelmesini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ancak çalışmaların çoğu Çince olarak yayınlandığı ve araştırmada kullanılan spesifik bitkilerin tam listesinin yer almadığı da önemli bir ayrıntıdır. Bazı tıbbi dergilerdeki araştırmalar ise çalışmaların nasıl yapıldığını yeterince ayrıntılı olarak açıklamamaktadır.

Kanseri Önlemede Bitkisel Tedaviler

Şu anki bilimsel araştırmalara göre bitkisel ilaçların kanseri önleyebileceğine dair önemli bir kanıt yoktur. 2009’daki bir Alman araştırması, menopoz semptomları için karayılan otu ve fito östrojen kullanan kadınların, daha düşük oranda kanser riskine sahip olduğunu açıklamışlardır.

Bitkisel İlaçlar Kanseri tedavi Ediyor mu?

Bazı laboratuar testleri, bazı bitkilerin veya bitki özlerinin, kanser önleyici olduğunu tespit etmiştir. Örneğin porsuk ağacından alınan özler ile kanser ilaçları üretilmiştir.

Ancak, tüm bu denemelerde bitkisel ilaçların kanseri tedavi edebileceği ya da iyileştirebileceğine dair bilimsel bir kanıt yoktur. Bazı bitkisel ürünlerin kanser önleyici özelliklere sahip olup olmadığını öğrenmek için büyük denemeler yapılması gerekliliğinin de altını çizmek gerekiyor. Bazı örneklerde gördüğümüz gibi kanseri önleyici olduğu iddia edilen bitkisel ilaçlar kanseri tedavi etmeye yardımcı olabilir. Ancak bu iddiaları destekleyecek bilimsel kanıtlar yoktur.

Kimler bitkisel ilaç kullanmamalı

Aşağıdaki durumlarda bitkisel ilaçları almadan önce doktorunuza danışmanız oldukça önemlidir:

  • Kanser de dahil olmak üzere herhangi bir tıbbi durum varsa
  • Radyoterapi alıyorsanız
  • Hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız
  • Ameliyat olacaksanız

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et