Tüm Saç Renkleri

Göğüs estetiğinde silikon mu, meme dikleştirme mi?

göğüs estetiğinde silikon mu, meme dikleştirme mi? 1Kadınların önemli problemlerinden biri olan göğüs sarkması ve deformeleri yaş ilerledikçe kendini daha çok belli ediyor. Zamanla nasıl yüzümüz, vücudumuz sarkıyorsa göğüsler de aynı şekilde deforme olabiliyor. Doğum, emzirme sonrası süt kanallarının geri çekilmesi, aşırı kilo alıp vermeyle birlikte meme derisi elastikiyet kaybediyor ve  memeyi göğüs kaslarına bağlayan bağ dokusu ve yağ dokusu, deri, meme başları aşağı doğru inebiliyor. Sarkan göğüsler de estetik açıdan kötü bir görünüme sahip olduğu için birçok kadını psikolojik olarak olumsuz etkiliyor. Bu yüzden göğüsleri sarkan birçok kadının başvurduğu yöntem meme dikleştirme ya da silikon oluyor.

Eğer göğüslerinizin büyüklüğünden memnun fakat sadece sarkık olduğunu düşünüyorsanız, meme dikleştirme (göğüs dikleştirme) ameliyatı ile diri ve dik göğüslere sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte göğüslerinizin boyutlarından memnun değil, içinin boşalmış ya da ufalmış olduğunu düşünüyorsanız meme dikleştirme ameliyatının yanında silikonla meme büyütme ameliyatını da bir arada yaptırabilirsiniz. Ya da memenizin sarkmasından şikayetçi ve aynı zamanda büyük olmasından da rahatsız iseniz o zaman meme küçültme ve dikleştirme  ameliyatı ile göğüslerinizi hem küçültebilir hem de dikleştirebilirsiniz.

 

Meme dikleştirme estetiği nasıl yapılır?

 

Tıpta mastokpeksi ya da meme kaldırma ameliyatı olarak da tanımlanan ameliyatlar, meme dikleştirme estetiği adı altında yapılmaktadır. Meme dikleştirme estetiği sayesinde birçok kadın beden ölçülerine uyumlu, doğal görünümlü ve simetrik olan memelere sahip olabilmektedir. Göğüs dikleştirme için yapılan hesaplamalar kişinin beden ölçüleri dikkate alınarak gerçekleştirilir. Memelerin durumu incelenerek kişinin de isteğine göre hesaplamalar netleştirilir. Bu noktada göğüslerde oluşan asimetriler de belirlenir. Genel olarak kadınların sağ ve sol göğüslerinde biraz farklılık olmaktadır. Bu tespitle birlikte memelerde oluşan sarkıklık oranı da belirlenir. Sarkıklık oranının tespiti için, memenin alt çizgisi dikkate alınarak, meme başının bu alt çizginin ne kadar altında olduğu belirlenir. Bu noktada göğüs dikleştirme estetiği yaptırmak isteyen kişinin aynada göğüslerini iyice incelemesi gerekir. Eğer göğüslerinizin uçları meme katlantı çizginizin altındaysa meme dikleştirme ameliyatına ihtiyacınız olabilir. Bu konuda en doğru kararı uzman bir estetik cerraha danışarak alabilirsiniz.

 

Meme dikleştirme estetiğinde kullanılan yöntemler

 

Öncelikle yapılan ölçümlemelerle birlikte sarkıklık oranı ve memelerin büyüklüğü değerlendirilip meme dikleştirme estetiğinde kullanılacak cerrahi girişim belirlenir. Memelerdeki sarkma miktarına göre ameliyatta kalan izlerin miktarı da artar. Bu yüzden ameliyat sonrasında oluşacak izleri soren etmeyeceklerin bu ameliyatı yaptırması önerilir.

Hafif derecedeki, gevşek ve sarkık göğüslerde göğüslerin büyüklüğü uygunsa, meme başının çevresinde olan halka şeklindeki fazlalık çıkarılır ve meme başı hafif şekilde yukarı doğru kaldırılır. Bu şekilde yapılan ameliyatlarda meme başının çevresinde halka biçiminde iz kalır. Memelerdeki sarkma azsa ve ve fazla büyük değilse meme dikleştirme yapılmadan önce göğüsleri büyütebilme için damla silikon protez kullanılır.

Orta ve ileri seviyedeki gevşek ve sarkık göğüslerde ise iki farklı işlem yapılabilir. Orta seviyedeki sarkmalarda meme başında olan fazla deri halka biçiminde çıkartılır. Meme dokusu altından toparlanarak kesilen yerler kapatılır. Bu işlemde meme başı etrafında iz kalır. İleri derecedeki sarkmalarda meme başından aynı uygulama yapılırken, meme alt tarafa doğru toparlanır. Yine kesilen yerlere dikiş yapılır ve iz kalır.

 

Meme dikleştirme estetiğinde iyileşme ne kadar sürer?

 

Meme dikleştirme ameliyatından sonra, başlangıçta memelerde şişlik ve şekilsiz bir görünüm olabilir. Meme altında dik kesi yapılan yerde potluk olabilir ya da iki meme arasında asimetrik fark oluşabilir. Ameliyatın bu etkileri bir ay kadar zamanda geçer. Ancak ameliyat öncesinde kişinin memeleri simetrik değilse bunun düzeltilmesi oldukça zordur. İnsan vücudunun her zaman bir yarısı diğer tarafa göre daha farklı olur. İki taraf arasında tam bir simetri olmaz.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında herhangi bir ağrı oluşumu gözlenmez. Ancak bazen memelerde morluk ve şişlik olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden yok olur.

Göğsünüze yapılan bandaj 3 gün kadar kullanılır. Daha sonra yarım atlet şeklinde sporcu sütyeni kullanılmalıdır. Bu ameliyatlarda eriyen dikişler kullanıldığından, dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Meme dikleştirme estetiği sonrasında, tüm etkilerin düzelmesi, memelerin şeklini alması ve izlerin kaybolması için 6 ay ya da 1 yıl kadar süre geçmesi gereklidir. Bu yüzden bu süreci göz önüne alarak bir karar vermek gereklidir.

 

Meme dikleştirme estetiğini kimler yaptırmalıdır?

 

Aslında yapılan meme dikleştirme ameliyatı bir estetik problemin (sarkıklık) bir diğerine (iz) dönüştürülmesi olarak görülebilir. Bu yüzden bu ameliyat herkes için uygun olmayabilir. EĞer göğüslerinizdeki sarkıklık çok fazla değilse ve izlerden ciddi şekilde rahatsız olacağını düşünüyorsanız bu ameliyatı olmanız önerilmez. Ancak ciddi derecede sarkık göğüsleriniz varsa ve daha sonrası oluşacak izlerden rahatsız olmayacağınızı düşünüyorsanız bir uzmana da danışarak ameliyatı olabilirsiniz. Bu ameliyat sonrasında dik, şekilli ve istediğiniz boyda göğüslere sahip olabilirsiniz. Kısacası bedeni fiziksel olarak sağlıklı olan kişiler, ameliyatın sonucu hakkında gerçekçi beklentileri olan kişiler ve meme dikleştirme estetiği sonrasında oluşacak izleri sorun etmeyecek kişiler bu ameliyatı yaptırmalıdır.

 

Sadece meme dikleştirme ameliyatı yeterli midir?

 

Eğer göğüslerinizin boyutundan memnun fakat sadece sarkık olduğunu düşünüyorsanız meme dikleştirme ameliyatı ile dik göğüslere sahip olabilirsiniz. Eğer memede sarkıklıkla birlikte hacim kaybı da mevcut ise meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte meme büyütme ameliyatı da yapılabilir. Bununla birlikte memenizde oluşan sarkıklıktan şikayetçi ve aynı zamanda büyük olmasından da rahatsız iseniz dikleştirme ile birlikte meme küçültme ameliyatı da yaptırabilirsiniz.

 

Kaynak: Estecenter

Görsel Kaynak: estecenter.com/meme-protezleri

3 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et