Tüm Saç Renkleri

Glividin Nedir? Etkileri ve Muadilleri

Glividin Diyabet (şeker) hastalığının tedavisinde kullanılan DPP-4 (Dipeptidil peptidaz-4) inhibitörü oral antidiyabetiktir. İlaç doktor tavsiyesi olmadan ve amacı dışında kullanılmamalıdır. 

Glividin Etken Maddesi

Glividin her bir tabletinde 50 mg vildagliptin etken maddesi içermektedir. Vildagliptin pankreas hücrelerinin kan şekerine duyarlılığını ve dolayısıyla insülin üretimini artırır.

glividin
Glividin

Glividin Kullanım Alanları

Glividin Tip 2 Diyabet hastalarında insülin üretimini artırmak amacıyla reçete edilen antidiyabetik ilaçtır. Diyet ve egzersiz programları ile kontrol altına alınamayan kan şekerinin normal değerlere indirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Tek başına veya yetersiz kalması durumunda diğer antidiyabetiklerle birlikte reçete edilebilir.

Kullanım Şekli: İlacı doktorunuzun belirttiği doza uygun olarak aç veya tok karnına bir bardak su ile bölmeden, çiğnemeden yutunuz. Tedavi genellikle uzun sürelidir. Doktorunuz ilacın kesilmesine karar verene kadar düzenli kullanmaya özen gösteriniz.

Uyarı: Glividin ilacının 18 yaş altı çocuklarda kullanımıyla ilgili kesin bilgiler bulunmamaktadır. Ayrıca ilacın süte geçip geçmediği bilinmediğinden emziren annelerde kullanılmaz. 

Muadil İlaçlar

Diyatix, Galvus, Vidaptin, Vildabet

Yan Etkileri

Glividin ilacının tek başına kullanımına bağlı olarak en sık karşılaşılan yan etki sersemliktir. Bunun dışında daha seyrek olarak baş ağrısı, kabızlık, el ve ayaklarda şişme, eklem ağrısı, boğaz ağrısı ve ateştir. Diğer ilaçlarla kullanımına bağlı olarak farklı yan etkiler ortaya çıkabilir.  

Fiyat

Glividin 50 mg 56 tablet ilacın 2020 güncel satış fiyatı 100.32 TL’dir.

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et