Tüm Saç Renkleri

Gelinlik Nasıl Ortaya Çıktı

gelinlik nasıl ortaya çıktı 1Gelinlik ilk olarak Mısır’da 4000 yılında kullanılmıştır. Tarihe geçmiş ilk gelinlik, ilk kullanılmış gelinlik M.Ö 4000 yılında Mısır toplumunda kullanılmıştır. İlk gelinliğin şekli pilili beyaz keten kumaşlarla vücudun sarılması ve saçların tümünü içine alacak şekilde pahalı taçlarla başın süslenmesidir. Evlenme törenlerinde M .Ö 4000 yılında bu yönteme başvurulmuştur. Roma’da en eski gelinliklerin rendi ise sarıdır. Peçe takan kadınların evli ya da bekar olduğu peçelerinden anlaşılırdı ki bu nedenle düğünde sarı gelinliğin üzerine sarı peçe takardı kadınlar. Ortaçağ Avrupa’sında ise gelinliğin kaliteli olması önemliydi. Rengi ve görünümü çok önemli değildi. Her kız en sevdiği pahalı olan elbisesini gelinlik olarak kullanabilirdi. 16. yüz yıla gelindiğinde ise gelinliğin rengi gümüş rengine dönmüştü. Uzun bir süre kullanılan gümüş rengi gelinliği Kraliçe Victoria giymek istemedi. O günden sonra İngiltere’deki ve Fransa’daki yazarlar beyaz rengin temizliğinden ve masumiyetinden bahsetmeye başladılar kitaplarında. O dönemlerde evlenmek için bekaret gerekli olduğu için beyaz gelinlik giymek kızların bekaretinin, saflığının simgesi olarak algılanmaya başladı. Bu bir anlamda genç kız için tüm toplum karşısında ben evleniyorum, bekaretim var demek anlamına geliyordu.

 

 

Gelinlikle ilgili çeşitli batıl inanışlar da mevcuttur. Gelinliğini giyen kızı gelinlik üzerindeyken damadın görmesi talihsizlik olarak algılanır. Gelinin kendi gelinliğini dikmesi de yanlış diye bir inanış vardır ve bunun da evlenen çiftlere uğursuzluk getireceğine inanılır. Bu batıl inançlı düşünceler günümüzde de devam etmekte ve uygulanmaktadır.

 

 

Bizans toplumundaki gelinler ise kırmızının üzerine altın rengi iplerle işleme yapılmış gelinlikleri giyip mücevherlerle kendilerini süslemişlerdir.Bu nedenle diğerlerinin de onlar gibi gösterişli, rengarenk elbiseler giyip, pahalı mücevherler takmalarına özendirmişlerdir. Tüm Avrupa ise bu yöntemi uygulamaya başlamıştır. Kırmızı renk gelinlik rengi olarak çok kullanılmıştır. Çünkü kırmızı rengin doğum için bereketli bir renk olduğu düşüncesi çoğu bölgede kırmızı rengin gelinlik rengi olarak kabul edilmesine olanak sağlamıştır. Duvak kullanımı alçak gönüllülüğün simgesi olarak kabul edilirken zaman içerisinde Tanrı’ya ve kızın kocasına boyun eğmesinin simgesi olarak kabul edilmiştir. Soylu ailelerde ise bu gelenek duvak ne kadar değerli olursa evlenen gençlerin hazinesinin o kadar iyi olduğu düşünülmüş ve duvaklar hazine niteliğinde değerli taşlarla süslenmiştir.

 

Osmanlı geleneklerine göre ise, simli, taşlı ve işli giysiler giymek ayıp oluyordu. Bu nedenle Osmanlı kızları gelin olurken sade kıyafetler giymişlerdir. Gelinlik çok süslü olmasa da diğer kadınların giydiği kıyafetlere daha gösterişliydi ve kendini daha çok gösteriyordu. Ayrıca gelinin ayırt edilmesini sağlayan büyük bir başlığı vardı. Gelin başı denilen bu başlık çeşitli süslerle süsleniyordu ve duvakla aksesuarlar da takılıyordu. Gelinin yüzünü kırmızı bir duvak örtüyordu. Ayrıca saray gelinleri kırmızı renk gelinlik giyse de dışarıda halkın içinde olan kızlar, mor, pembe gibi canlı renkleri de tercih edebiliyorlardı. Ancak 1870 yıllarından sonra batı açık renk kıyafetleri tercih etmeye başladı diye burada da açık renk giyilmeye başlanmıştır. Osmanlı’da beyaz gelinliği ise ilk defa giyen II. Abdülhamit’in kızı Naime Sultan’dır. 1898 yılında sarayda Kemalettin paşa ile evlenen Naime Sultan beyaz gelinliğin öncülüğünü yapmış oldu. 20. yüzyıla kadar etkisi arttırarak yaygınlaşan beyaz gelinlik 20. yüzyılda ise tüm dünyada kabul gören, düğünlerin vazgeçilmez en önemli detayı olmuştur.

 

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et