Tüm Saç Renkleri

Fesleğen Çayının Faydaları ve Tarifi

Birçok alanda kullanılan fesleğen; yemeklerde çeşni olarak, bahçelerde oldukça güzel süs bitkileri olarak, aynı zaman da bahçelerde sivrisinek kovucu olarak kullanılmaktadır. Fesleğen günümüzde gıda sektöründen birçok alana kadar kullanılmaktadır. Salata soslarından, likör ve ya sirke üretimine kadar kullanılmaktadır. Kozmetik alanında ise, parfüm olarak ve sabun olarak üretilmektedir. Hoş kokusunun olmasından dolayı, şampuanlarda koku vermek amacıyla kullanılmaktadır. Fesleğen çayı, yeşil çay kadar etkili olmasa da, en iyi antioksidanlardan bir tanesi olmaktadır. Özellikle Hindistan’da kullanılan fesleğen sindirim sistemi sorunları için kullanılmaktadır. Mide ağrısından İshale kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Fesleğenin yaklaşık olarak 50 çeşidi bulunmaktadır.

Fesleğen K vitamininden ve Kalsiyumdan oldukça iyi bir kaynak olacaktır. A vitamini, C vitamini ve K vitamini içermesinden dolayı uzmanlar tarafından kullanılması önerilmektedir. Çok iyi bir antioksidan olmasından dolayı vücudunuzu temizleyecektir. Sürekli mide ağrıları geçiriyorsanız o zaman, sizlerde sabah ve akşam içeceğiniz fesleğen çayı sayesinde mide ağrılarından kurtulabileceksiniz.

Fesleğen Çayının Faydaları:

  1. Antioksidan özelliği bulunmaktadır.
  2. Mide ağrılarına çok iyi gelmektedir.
  3. İshali geçirdiği bilinmektedir.
  4. Mide ülseriniz varsa o zaman sizlerde fesleğen çayı içmelisiniz.
  5. Hazımsızlığa çok iyi gelmektedir.
  6. Hafif uyku sorunlarında kullanılabilecektir.
  7. Ağzı içinizde yaralar oluşuyorsa o zaman sizlerde fesleğen çayı tüketebilirsiniz.

Fesleğen Çayı nasıl hazırlanır?

Fesleğen çayını; Fesleğenin taze yapraklarından hazırlayabileceğiniz gibi, kurutulmuş olan fesleğenlerden de hazırlamanız mümkün olacaktır. Taze yapraklardan yapacaksanız o zaman 250 gram kaynamış suya bir tutam taze fesleğen yaprağını rendeleyerek yapabilirsiniz. Bildiğimiz çay gibi demledikten sonra soğuduktan sonra içebilirsiniz.

Kuru Fesleğenden yapacaksanız o zaman 250 gram suya 1 yemek kaşığı fesleğen atarak 10 dakika kaynattıktan sonra demleyerek içebilirsiniz. 

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et