Tüm Saç Renkleri

Fermente Yiyeceklerin Önemi – Sağlığa Etkisi

fermente yiyeceklerin önemi - sağlığa etkisi 1Fermente’nin aslında tdk’da bir karşılığı bulunmamaktadır. Ancak Fermente Fermantasyon kelimesinden gelmekte olup Türkçe’de fermantasyon işleminden geçmiş yiyeceklere verilen genel ad olarak nitelendirilmektedir.
Fermantasyon ise genel anlamı ile mayalandırmak ile aynı anlama gelmektedir.
Mayalanma yani Fermantasyon evresini tanımlamakta yarar vardır: Yüksek enerji içerikli organik maddelerin, düşük enerki içerikli organik maddelere parçalanması aşamasında açığa çıkan enerjinin mayalanma sürecini gerçekleştiren bakterilerce tüketilmesi sonucunda oluşan kimyasal çürümedir.

Aslında yüz yıllardır insanoğlunun tükettiği bu sağlıklı gıdaların tamamı bu mucize olarak nitelendirebileceğimiz çürüme işlemi ile meydana gelmektedir.

sucuk, peynir, yogurt, kefir, soya sosu, bira, ekmek, boza, asma yaprak ve turşular

Şarap ve bira gibi yüzyıllardır üretilen içkilerde fermantasyon işlemi ile oluşmaktadır.

Örneğin şarap; Şıranın içindeki şeker kabuk mayaları yardımıyla alkole dönüşür.

Fermantasyon’nun asıl adının da aslında fermentasyon olduğunu da belirtelim ancak sıklıkla ilki kullanılır.

Bu mayalanma sürecinin farklı mikroorganizmalarca yürütülen farklı türleri bulunmaktadır, hep birlikte bunlara bir göz atalım

  • Alkol fermentasyonu: saccharomyces cerevisiae
  • Ekmek fermentasyonu: saccharomyces cerevisiae
  • Laktik asit fermentasyonu: Yoğurtta lactobacillus bulgaricus, turşuda lactobacillus plantarum bakterileri tarafından gerçekleştirilir
  • Asetik asit fermentasyonu: Acetobacter aceti tarafından sirke üretmek için kullanılır. diğer fermentasyonların aksine oksijene dolayısıyla etkili bir havalandırmaya ihtiyaç duyar.
  • Propiyonik asit fermentasyonu: Bazı peynir çeşitlerinin kendine özgü aroma ve tatlarının oluşması için gereklidir. Oluşturan mikroorganizma propionibacterium freudenreichii.
  • Bütirik asit fermentasyonu: eğer ki turşudan veya yoğurttan (küflenme hariç) iğrenç kokular geliyorsa bu olay olmuştur. gıda sanayiinde atıkların değerlendirilmesinde kullanılır.
    (Listenin kaynağı : Ekşi)

Fermente ürünler’in Sağlığa Etkileri

Bağırsaklar vücudumuzun en önemli organlarından biridir, bağırsak florasında yer alan probiyotiklerin çok hassas olduğunu belirtmekte var. Hassas yapıdaki probiyotikler, düzensiz beslenme, işlenmiş ürün tüketmek, stres ve antibiyotik alımı ve diğer ilaçlar nedenle çok kısa sürede azalabilmektedir. Bu nedenle bağırsak florasının sağlıklı oluşması ve korunması için probiyotikler ile zengin bu besinleri sürekli olarak tüketmemiz çok önemlidir.

 

3 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et