Tüm Saç Renkleri

Farmakognozi nedir? ve Neden Önemlidir

Eczacılık fakültelerinde okutulan ve tamamen bitkileri inceleyen bir anabilim dalı olan Farmakognozi doğadan elde edilen etken maddelerin ve tedavi edici ilaçları inceleyen ve araştıran bir bilim dalıdır. Kısaca hayvansal ve / veya bitkisel kökenli hastalık tedavisinde veya koruyucu olarak kullanılan maddeleri inceleyen ve bunlar üzerinde çalışan bilim dalı. Eczacılık Fakültelerinde teorik ve laboratuvar olarak 2 sene okutulmaktadır.

Türkiye’de modern farmakognozinin kurucusu Alexander Tschirchtir. İlk defa 1909 yılında istanbul eczacı mektebinde tevfik uluçay ve mustafa nevzat pısak tarafından farmakognozi dersi verilmiştir.

farmakognozi nedir?  ve neden önemlidir 1
Farmakognozi

Neden Önemlidir

Günümüzde dünyanın en önemli ticaret hacminin önderliğini yapan ilaç sektöründe ilaç firmalarının pek çoğu sentetik ( Yani doğal olarak elde edilmeyen ) hammadelerden ilaçlar üretmektedirler. Oysa yüzbinlerce yıldır doğal yollarla elde edilen maddeler ile yapılan ilaçların insan sağlığına olan etkisi tartışmasız çok önemlidir. Trilyonlarca doların döndüğü bu sektörde maliyetleri azaltıp sentetik maddeler ile ilaç yapmak çok daha karlı bir iş haline gelmiştir. Farmakognazi ise tamamen doğal hammadelerden ilaç üretimi ile ilgilenir.

Peki Süreç Nasıl İlerler

Önce halkın hangi doğal ilacı hangi sağlık sorunlarına karşı kullandıkları tespit edilir (bkz: etnofarmakognozi). daha sonra işin laboratuvar kısmı başlar. söz konusu etkinin gerçek olup olmadığı in-vitro ya da in-vivo ortamda incelenir. Eğer etki kanıtlanırsa, buna yol açan ekstre”biyoaktivite ile yönlendirilmiş fraksiyonlama” (bioactivity-guided fractionation) ile kromatografik incelemeye tabi tutulup etkili madde izole edilmeye çalışılır (etkili bileşenin insan vücudunda yadsınamaz yan etkilere yol açabileceği anlaşılırsa ve bu bileşenin daha az zararlı türevlerinin sentezlenmesi istenir).

Bu yolla elle edilen yani doğal hammadde ikaçları için örnek vermek gerekirse;

Metformin
Kolşisin
Taxol
Silymarin

Yazıda yer alan kaynaklar: eksisozluk

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et