Tüm Saç Renkleri

Exocin Damla Nedir?

Exocin göz çukuru iltihabı ve arpacık gibi durumların tedavisinde kullanılan kinolon grubu antibiyotik ilaçtır. Özellikle lens kullananlarda ve göz ameliyatı geçirenlerde bakteri çoğalmasını ve enfeksiyonu engellemek amacıyla kullanılmaktadır.

Exocin Etken Maddesi

Exocin ilacı her 1 mililitresinde 3 mg ofloksasin etken maddesi içermektedir. Bu etken madde uygulandığı bölgedeki bakterilerin DNA sentezini bozarak çoğalmalarını engeller.

 exocin  damla nedir
Exocin Damla Nedir

Exocin Kullanım Alanları

Exocin göz çukuru içerisinde bakteri çoğalmasına bağlı olarak ortaya çıkan enfektif problemlerin tedavisinde kullanılmaktadır. İlacın reçete edildiği bazı durumlar şu şekildedir:

  • Arpacık
  • Göz kapağı iltihabı (blefarit)
  • Konjonktivit
  • Kornea ülseri

Kullanım Şekli: İlacı doktorunuz başka şekilde önermediği sürece ilk 2 gün 2-4 saatte bir 1-2 damla, sonraki günler günde 4 kez 1-2 damla olacak şekilde gözünüze damlatın. Tedavi süresi 10 günü geçiyorsa bu süre içerisinde doktorunuza kontrole gidin. Kapağı açıldıktan sonra 15 günden fazla geçmiş ilaçlar kullanılmamalıdır.

Uyarı: Exocin ilacı 1 yaşın altındaki bebeklerde, hamilelerde, hamile kalma ihtimali olanlarda ve emziren kadınlarda kullanılmaz.

Muadil İlaçlar

Zaridinex

Yan Etkiler

Exocin damla kullanımına bağlı olarak en sık karşılaşılan yan etkiler gözde rahatsızlık hissi ve irritasyondur. Bunun dışında ilacın bulanık görme, gözyaşında artış, ışığa duyarlılık, kornea iltihabı, gözde ve çevresinde şişme, göz kuruluğu, sersemlik, baş ağrısı, gözde batma, bulantı ve kalp hızında artış gibi yan etkilere sebep olabileceği bilinse de bu gibi durumların sıklığıyla ilgili kesin bilgiler bulunmamaktadır.

Fiyat

Exocin % 0.3 5 ml oftalmik solüsyonun 2020 güncel satış fiyatı 14.99 TL’dir.

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et