implant
Tüm Saç Renkleri

Ev Konut Projelerini Araştırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Aslında ev alırken dikkat ettiğimiz en önemli husus kuşkusuz ki bütçemiz. Ancak bütçemize uygun diye de hiç yaşamak istemediğimiz ya da değerlendiremeyeceğimiz bir lokasyonda ev projesine katılmak sizin için daha sonra bir sorun haline gelebilir.

Her ev değer kazanmaz

2011 yılında Dünya’da en değerli konut projelerinde  İstanbul ilk 6. Sırada yer alıyordu.  2018 yılına geldiğimizde ise  ilk 200 içinde dahi yer almıyor. Bu şu demek; şu anda satın alacağınız konut ve katlanacağınız maliyet yüksek olabilir ve ileride değeri artmadığı için ciddi zararlar doğabilir.

Bu nedenlerle 2018 yılında katılmak istediğiniz konut projelerini seçerken çok daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Sizler için nelere dikkat etmeniz gerektiğini değerlendirdik.

implant
  • Bir evin değerini belirleyen en önemli unsur konumu – mevki’dir. Şayet işinize yakınsa, okul ve diğer ihtiyaçlarınız için uygun bir mevkide ise bu ev sizin için ideal olabilir.
  • Dikkat etmeniz gereken en önemli husus projenin Yapı ruhsatının olup olmadığını bilmektir.

Yapı ruhsatı nedir? : konut projelerinin resmi olarak incelendiği ve onaylandığı anlamını taşıyan belgedir.

  • Projede satın alacağınız dairenin net ve bürüt m2’sini kendiniz hesaplayın ( bazen verilen bilgiler doğru olmayabiliyor)
  • Katılacağınız proje kentsel dönüşüm merkezinde mi? Riskli bir alanda mı? Bunları kontrol etmelisiniz.
  • Binanın yalıtımlı olup olmadığı , kullanılan malzemelerin kalitesi de maliyeti etkileyen ve binanın kalitesini etkileyen en önemli unsurlardır.
  • Ayrıca konut projelerindeki reklamalar, maketler ya da görsellere aldanmadan önce mutlaka satın alacağınız evi gidip görmeniz sizin için çok önemli bir avantaj sağlar.
  • Satış protokolü yapmalısınız : Bu protokolün biri alıcıda, diğeri satıcıda kalmalı. Anlaşmaya varılan satış şartları ayrıntıları ile bu protokole yazılarak karşılıklı imzalanmalı, satış protokolü birkaç sayfadan oluşuyorsa her sayfada alıcı ve satıcının imzaları bulunmalıdır. Satış protokolü imzalanmadan kaparo verilmemelidir. Protokole ne miktar kaparo verildiği yazılmalı ve kaparo anlaşılan satış bedelinin yüzde 5’ini geçmemelidir.
  • Harçlar ve vergilerin ne olduğu öğrenilmeli
  • Ev sahibi olduktan sonra 14 gün cayma hakkınız var bu süreyi doldurmadan satıştan vaz geçebilir ve yasal haklarınızı kullanabilirsiniz.
  • Konut projelerinde aidatlar ne kadar? Bazı sitelerde aylık 500 tl gibi ücretler ödendiğini unutmayın..

Son olarak 2018 yılında yer alan emlak konut projeleri‘ni bu siteden inceleyebilirsiniz.  gayrimenkulprojeleri.net

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz iletisim@bakimlikadin.net  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et