Tüm Saç Renkleri

Ertesi Gün Hapı Nedir? Yan Etkisi- Zararları

ertesi gün hapı nedir? yan etkisi- zararları 1

Nasıl Kullanılır

Tüm dünyada istenmeyen gebeliklerde kullanılan ertesi gün hapı çoğu zaman hayat kurtarıcı olabiliyor. İlişkiden hemen sonraki 72 saat içinde alınması gereken hapların etkisi alındığı süreye de bağlı olarak değişebiliyor. İlk saatlerde alınan haplar çok yüksek oranda gebeliği engellerken, daha geç sürelerde alınan haplarda bu oran biraz daha düşük oluyor. İlacın erken alınması gebelik oluşumunu engellemekte son derece etkili olsa bile, bu hapların bir doğum kontrol yöntemi olmadığını da belirtmek gerekiyor.

Son derece yaygın şekilde kullanılan bu ilaçlar hormon dengesini bozan etkilere sahip olduğu için asla doğum kontrol yöntemi olarak algılanmamalı ve kullanılmamalıdır. İstenmeyen gebelikleri engellemenin en etkili yolu korunmaktır.

Ertesi gün hapını bir kez kullandıktan sonra en az 6 ay boyunca tekrar kullanmamak gerekiyor. Vücudun kendi düzenine geri dönebilmesi ve hormonal dengenin yeniden sağlanabilmesi için aradan en az 6 ay veya daha fazla zaman geçmesi gerekiyor. İçerisinde yoğun şekilde sentetik progesteron bulunan haplar acil durumlarda hayat kurtarsa dahi pek çok uzman bu hapların mümkün olduğunda insan ömrü boyunca en fazla bir kez kullanılması gerektiğinde hemfikir.

progesteron nedir?

  • Kadınlarda ve erkeklerde de vardır. Kadınlarda yağ yakmayı kolaylaştırır, hormonları dengeler
  • Erkeklerde ise testosteron seviyesini ve sperm sayısını etkiler

Ertesi Gün Hapları Nerede Satılır Fiyatları nelerdir?

Pek çok eczanede istenmeyen gebeliklerde kullanmak üzere alınan Norlevo ve Ella marka ertesi gün haplarını bulmak mümkün. Bu hapların cinsel ilişkiden hemen sonraki ilk 150 saat içinde kullanılması gerekiyor. Erken kullanımlarda gebeliği önlemedeki başarıları ise yaklaşık olarak %98 ile %99 civarı olsa da, özellikle Norlevo’nun 70 kilonun üzerindeki bayanlarda daha az etkili olduğu da biliniyor. Bu anlamda daha etkili olan Ella tercih edilebiliyor.

Ella’nın fiyatı bir kapsül 70 tl

 

Ertesi Günü Haplarının Yan Etkisi Neler?

Korunma yöntemlerini denemek yerine ertesi gün hapı kullanmak kişilerin tüm hormonal dengelerinde bozulmalara yol açtığı gibi, hapın sıklıkla kullanılması daha sonra gebe kalma sürecinde de istenmeyen durumlar oluşmasına veya hamile kalmakta güçlükler yaşamaya da neden olabiliyor.

  • Progesteron seviyesinin düşmesine neden olduğu gibi, adet günlerinin düzeninde bozulmalar da en çok görülen yan etkilerin başında geliyor. Adet öncesi uzun süre yaşanan ağrılar ve gecikmeler de sıklıkla görülen belirtiler arasında yer alıyor. Gecikmelerin aksine bir ay içinde birden fazla kere adet olmak gibi durumlar da yaşanabiliyor.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Alınabiliyor

Herhangi bir korunma yöntemi kullanılmadan girilen cinsel ilişkilerden, tecavüz gibi durumlardan dolayı oluşabilen istenmeyen gebelikleri önlemekte son derece etkili olan ertesi gün hapları herhangi bir reçete olmaksızın eczanelerden temin edilebiliyor. Embriyonun uterusa yerleşmesini engelleyen haplar cinsel yolla bulaşan hastalıklar üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir. Eğer kişi yumurtlama dönemindeyse bu durumda döllenmeyi de etkilemediklerinin altını çizmek gerekiyor.

İstenmeyen bir durumla karşı karşıya kalındığında ertesi gün hapı kullanmadan önce muhakkak bir hekime görünmekte fayda vardır. Aynı zamanda kişiye en uygun doğum kontrol yöntemi seçilerek bu gibi durumların yaşanmasını engellemek de en doğrusudur.

3 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et