Tüm Saç Renkleri

Erkek ve Kız Çocukları İçin En İdeal Oyuncaklar nedir?

TUİK verilerine göre Türkiye’de nüfusun %33’ü çocuklardan oluşuyor bu da yaklaşıl 24 milyon çocuğa karşılık gelmekte.  Çocuk başına yıllık ortalama oyunca tüketimi ise 200 tl ile 1500 tl arasında değişmekte.  En çok talep gören ürünler ise çizgi film ile bağlantılı olan ürünler. Tabii ki burada çocukların film karakterlerini özdeşleştirdiğini söylemek mümkün.

Anne ve babalar genellikle eğitici oyuncaklar satın almaya özen gösterseler de genellikle kız çocukları için en çok alınan oyuncaklar lisanslı oyuncak bebekler olurken erkek çocukları için en çok alınan oyuncaklar ise arabalar ve dinozorlar oldu. Yine dedeler ve büyükanneler de çocuğa hediye alma konusunda en çok ilgi gösteren kişiler olarak tanımlanmaktadır.

2012 verilerine göre oyuncaklar genellikle mağazalarında, marketlerde, Alışveriş Merkezleri ve Kırtasiye dükkânlarında satılmaktadır. Sektörün %70’ini ulusal şirketler, %30’unu ise yabancı şirketler oluşturmaktadır. Satışların %5’i online satış yani internet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

2018 verilerine göre Türkiye’de oyuncak sektörünün Pazar hacmi 2 milyar doların üzerindedir. Ayrıca internetten online olarak satılan oyuncakların da Pazar hacmi oranları artarak devam etmektedir.

Mağazalarda satılan oyuncakların ciddi anlamda pahalı olduğunu da belirtelim bunun en büyük nedeni markalı ürünlerin mağazalarda yer alması diyebiliriz. Emsali bulunan oyuncakları farklı yerlerde çok daha ucuza bulmak mümkün. Ancak tabii burada kullanılan malzemenin kalitesi özellikle çocuklarınızın oyuncakları ellediği, ağzına aldığı, parçaladığı da düşünülür ise çok önemli bir husus olarak söylenebilir.

Alınacak oyuncağın özellikle 7 yaş altında çocuklar için kaliteli- sağlıklı ürünler satan tercihen doğal ve kimyasal olmayan hammaddelerden imal edilmesinin önemli olduğunu sanırım belirtmekte fayda var. Kanser dediğimiz vakalar zaten bu tarz kimyasalların hayatımızın her alanına girmesinden sonra oluştuğunu da belirtmekte fayda olduğunu düşünüyorum.

erkek ve kız çocukları i̇çin en i̇deal oyuncaklar nedir? 1Kız çocukları için Oyuncalar

Çocuklar için özellikle kişiliğini oluşturan ve geliştiren bir yaş aralığı olan 3-8 yaş arasındaki kız çocukları için kendi dünyalarında hayaller kurup bu dünyayı biçimlendirebilecek, renklendirebilecek ama aynı zamanda bu dünyalarında karakterlerini, kişiliğini geliştirip kişisel özelliklerini de geliştirebilecek yaratıcı ve yapıcı oyuncakların seçimi çok önemlidir. Bunun için benim önerim bir bebek bakma ve aile (evcilik) gibi konular ile daha ilgili olan kız bebekleri için bir bebek evi kurulması ve bunun için çeşitli modellemeler yani karakterler oluşturulması ve bunun çocuk için güzel bir uğraş olmasını sağlamak yararlı olacaktır. Örneğin karakterini yansıtacak bir kız bebeği seçilip onun yaşayabileceği maket bir ev, odalar, arkadaşları yaşam alanı yaratılarak bu dünya geliştirilebilir.

erkek ve kız çocukları i̇çin en i̇deal oyuncaklar nedir? 2

Erkek çocukları için Oyuncaklar

Erkek çocukları için ise oyuncak ve oyun alanı seçimi çok daha önemlidir. Zira yıllarca yanlış bir şekilde erkek çocukların eline tutuşturulan silah gibi oyuncaklar çocuğun gelişim sürecinde daha baskıcı, daha narsist daha kavgacı ve bencil bir insan olması eğilimini doğurmaktadır. Oysa hayal dünyasını geliştirip onun bu dünyasını daha renkli ve yaratıcı yapabilecek aynı zamanda savaş ve kavgadan uzak tutarak daha dengeli bir birey olmasını sağlayacak oyuncakların seçimi onun kendi kişisel gelişim sürecinde daha sağlıklı bir birey olmasını sağlayacaktır. Peki neler yapılabilir, öncelikle güzel bir doğa tabiat maket ortamı yaratabilir bu ormanda yaşayan çeşitli hayvanların maketleri olabilir ve bu maketlerin içinde dinazorlar, aslan, kurt, sincap gibi hayvanlar yer alabilir ve bu süreç içerisinde giderek ilerleyen bir hobiye dönüştürülebilir.

İnternetten alabileceğini her türlü oyuncağı  uygun fiyata Oyuncak Evreni web sitesinden satın alabilirsiniz.

https://www.oyuncakevreni.com/oyuncak

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et