Tüm Saç Renkleri

Enginar Çayının Faydaları ve Tarifi

Akdeniz ikliminde yetişen enginar, ülkemizde doğal olarak yetiştirilmektedir. Enginar genellikle ülkemizde yemeklerde kullanılan bir bitki olmaktadır. Tadı oldukça leziz olan Enginarın kurutulmuş yaprakları da birçok tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Düşük kalorisi olması nedeniyle birçok diyet listelerinde başı çekmektedir. Enginar sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanılan bir bitki olmuştur. Enginar don olmayan yerlerde ve yazın serin olan bölgelerde yetişmektedir.

Damar sağlığını koruma yolunda oldukça etkili olan Enginar, Kötü kolesterolü düşürmedeki etkisi ile bilinmektedir. Kolesterol ile ilgili herhangi bir ilaç kullanıyorsanız o zaman, doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Sık sık alkol kullanıyorsanız ve karaciğerinizde sorunlarınız varsa karaciğerinizi koruma sağlayacaktır. İdrar sökücü özelliği bulunmaktadır. idrar yolu enfeksiyonları yaşıyorsanız uzmanlar Enginar çayını sizlere önermektedir.

Enginar çayının faydaları:

 1. Kötü kolesterolü düşüreceği gibi, iyi kolesterolü de yükseltecektir.
 2. Trigliseridi azaltması ile bilinir
 3. Böbrek hastalıklarının hepsinde oldukça faydalıdır.
 4. Safra akışını arttırıcı özelliği bulunmaktadır.
 5. Siroz tedavisinde yardımcı olarak kullanılan bir bitkidir.
 6. Karın ağrısı yaşıyorsanız bunu hafifletecektir.
 7. Mide ekşimelerini azaltacaktır.
 8. Şişkinliğiniz varsa bu şişkinliği alır.
 9. Kabızlığa son derece iyi gelir
 10. İshale karşı iyi gelmektedir.
 11. Kusmayı hafifletir.
 12. Cide parlaklık verdiği bilinmektedir.
 13. Kan dolaşımını arttırmaktadır.
 14. Kan şekerini düşürür. Bu yüzden diyabet hastalarının kullanması tavsiye edilmektedir.
 15. Karaciğer fonksiyonlarını arttırmaktadır.
 16. İdrar sökücü özelliği ile bilinmektedir.

Enginar çayı nasıl hazırlanır?

Enginar aldığınız zaman bu enginarı yıkadıktan sonra sağını kesmeniz gerekmektedir. Sağını kaynayan suya atın ve yaklaşık olarak 1 saat kaynatın. Bir saat sonucunda suyun renginin kahverengi olduğunu göreceksiniz. Ve ocağı kapatarak dinlemeye bırakın. Bu çayın tadı biraz acı olacağından dolayı, organik balla tatlandırabilirsiniz. İster soğuk, ister sıcak olarak tüketebilmeniz mümkün olacaktır.

 

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et